Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak je tedy zase na čase ozvat se z nějaké zajímavé konference (ano, už jsem si všiml, že snad o ničem jiném nebloguji...). A tentokráte je to zase Akademy a to prosím z Finska, ročník výtečný, léto 2010. Chvíli jsem si říkal, že potěším Roberta a napíšu to ve článkové verzi k publikaci na Ábíčku, ale přirozená lenost mě odradila :)
Kupodivu nezačnu přípravou a cestou, jak je u mě zvykem, ale rovnou skočím na samotnou Akademy. Přeci jen jsem ještě na kolejích a cesta domů nás čeká za nějakých osm hodin. Ano, nás - jsem tu letos s Lukášem Tvrdým, kouzelníkem se štětci z Krity. Asi můžu jako začátek Akademy označit uvítací párty v Demole, což je malá společnost zabývající se výzkumem pro Nokii a zkoumat se tam musí perfektně. Open space v jednom patře bývalé továrny na bavlnu, s pohovkami, kompletem Rock Band, prostě krásně industriální a musí se tam skvěle dělat (a taky dřímat na gauči). Končilo se ovšem brzy, ono se taky v sobotu ráno (3. 7. 2010) i brzy začínalo. Adriaan de Groot uvedl celkem nudnou keynote na téme MeeGo (Valtteri Halla, manažer z Nokie). Nokia a Intel jím ovládli půlku Akademy letos a bylo to zajímavé téma prvního dne konference. A Nokia si fakt s Qt věří - chtějí s ním převálcovat zbytek a to jak na Symbianech, tak i na MeeGo. Následoval George Goldberg s Telepathy a KDE a dodal mi chutě přepsat Makneto (která mě s představou tolika práce přešla bohužel). Espen Riskedal zůstal v logické smyčce, kdy vysvětloval, že na Ovi Store jde dostat aplikace zadarmo a to jen za 50 euro. O tohle téma se zajímám, ale podání opět slabší. Po přestávce jsem minul přednášky, protože jsem se zasekl s Lubošem Luňákem a probírali jsme, co by se nám líbilo v našich distrech i jeho OBS KDE SPEC generátor (pokřtěný jako SPEKulator). Líbí se mi, líbí. Po obědě mluvil Artur Duque de Souza a Alexis Menard o Plasmě v kapse - nebo-li Plasma Mobile. Aktivity v telefonu jsou zajímavý nápad. Dále jsem si dal opět Adriaana a to jako představitele KDE e.V. a trošku té legální stránky KDE, kterou samozřejmě v Red Hatu i Fedoře řešíme. Přednášky jsem zakončil Boostem v KDE, ale opět jsem se lekl míchání těchto dvou věcí. A nakonec to nejlepší - večerní párty v otřesném klubu jménem Love Hotel. Naštěstí měli lahváče Krušovic :D Jo a Yrvin Knut předvedl jeho slavný robodance. Cestou zpět jsem udržoval na chodníku jednoho KDE kolegu, který měl tu čest mít na starosti rozdávání lístků na free alkohol (nebudu jmenovat :D). A co byl největší mazec - o té půl čtvrté ráno byl normální den - slunce již pražilo a světla jako u nás přes den.
Neděle začala naštěstí později a to rovnou srdečným pozdravem ze Slovenska - Lukáš mluvil o Kritě, práci na ní jako komunitou placeného vývojáře a ukázal k jakým dílům vedou jeho štětce. Krita se totiž nově zaměřuje na digitální umělce a běžné editační vlastnosti nechává jiným a lepším v daném oboru (samozřejmě se dá použít i tak). Tajná služba jeho veličenstva Michaela Leupolda snad konečně vyřeší problém KWallet/Gnome Keyring a např. Firefoxího sdílení hesel. Luboš naopak mluvil o tom, jak si obyčejné Plasma hodiny v panelu vezmou tři mega paměti a jak si pěkně v KSysGuardu zobrazit perfektní přehled o obsazenosti paměti i s vysvětlením pojmů (od 4.5 prý). Sebastian Kügler se zase vrátil k tomu, jak dostat sociální sítě a komunikaci s weby na plochu KDE. Po drobném nedorozumění z předchozí noci snad vše zapomenuto :D Jo a pak keynote, samotný Aaron Seigo (prý se to čte jako Psycho :D) ukázal, jak dosáhnout oné geniality KDE bytí. Zároveň bokem přiznal, že fakt je to on, kdo udělal KRunner nepoužitelným. Jak rozjet KDE na Windows jsem opravdu radši vynechal. Po přestávce jsem se podíval, co je na Chakře tak skvělého a blížil se závěr samotné konference. To se Intel, Nokia, Canonical a BasysKom předháněli, kdo líp platí a kdo hledá víc Qt vývojářů. Prý se to ukázalo jako těžký oříšek. Nakonec se předaly výroční ceny a jedna z nich zcela zaslouženě směřovala k Anne Wilson, naší Fedora KDE uživatelce, jinak paní, co se stará o UserBase. Kdo má zájem - některé přednášky už jsou na netu ke stažení!!! (LinuxAlťáci nechť si vezmou příklad :D - trošku rýpání do vlastního hnízda). Tím skončil konferenční víkend, ale konec to nebyl. Akademy běží až do pátku, meetingy, BoFy atd... V pondělí ještě Nokia dělala prezentaci o vývoji v Qt pro mobilní zařízení, za zmínku z toho ovšem stojí opět jen náznak robodance, opět od Yrvina.
Dnešní den jsem prošel různýmy BoFy, zajímavě skončil ten rebrandingový, který jsem tak trošku vyrýpal já a Troy Unrau se ho jako marketingový guru ujal. KDE SC totiž bylo šlápnutí do lejna, ke kterému nemělo nikdy dojít. Jak si sám situaci ujasním, tak o tom zabloguji, každopádně nás asi čeká Plasma budoucnost... Některé to hodně nadzvedlo (nebudu práskat), ale co už.
Krom toho se ukázalo Tampere jako takové menší, ale zajímavé městečko, s jednou hlavní ulicí. Ale pěkné, taky drahé a na hodně míst člověk narazí na Plzeň či Kozlíka :D Lidi taky fajn. Jo a je tu Leninovo muzeum (ten moc fajn nebyl)! Ale já už chci domů, za maminkou! Jo, určitě jsem spoustu věcí už zapoměl, ale stálo to opět za to - poznat lidi tváří v tvář zlepšuje vztahy v komunitě, se spoustou lidí jsem pokecal a ve Fedoře i KDE se budou dít věci. A končím :D
Tiskni
Sdílej:
Alkohol je tam hrozně drahý.Zajeď si do Norska. :D:D