Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Tak jsem se opět do něčeho nadobrovolničil. A věřte, že po těžkém to porodu Fedory 18 Alphy, tzv. sférické krávy, bych si dal i víkend v klidu a odpočinku. S trochou toho reverzního inženýrství protokolů služeb, které odmítají napsat aplikace na Harmattan a byl bych velmi spokojený. Ale to by nebylo jen tak a vzhledem k tomu, že minulý rok byl SFD v Brně celkem úspěšný, Sešívaný nahodil, že by nebylo špatné dát si opáčko i letos. Navíc oproti minulému rolu, kdy se SFD konal i v Praze, letos bylo v celé České republice pusto na mapě. Takže zítra v Brně! Od dvou v Red Hatu.
Na co se letos můžete těšit? Tak jako minulý rok jsme se pokusili nemít jen softwarové přednášky, ale trošku to svobodu roztáhnout do výšky, šírky i délky. Proto Miro Hrončok s Markem Žehrou přivezou 3D tiskárnu. Marcel Kolaja od Pirátů prohodí pár slov o svobodné kultuře a rozhodně se dotkne i svobodných plateb (bohužel dedikovaná přednáška o Flattru padla). Petr Kovář, překladatel Gnome, ukáže jak se dělají komunitní překlady. Na mě pak zůstane životní cyklus otevřeného software - z pohledu program managery a že už trošku vím, co se děje :) Po skončení se pak přesuneme do Plzeňského dvora, kde bude konat afterpárty, tedy vlastně Linux v Brně sraz.
Akce na AbcLinuxu.
Tiskni
Sdílej:
Proto Miro Hrončok s Markem Žehrou přivezou 3D tiskárnuSakra hoši neserte. To jsem se dneska plahočil po výstavišti a říkal si „Co kdyby tady tak mezi těma předraženýma krámama vystavovali i revoluční 3D tiskárnu“ a marni ji tam hledal. To se mam zas zitra plahočit do Štatlu?
... bych si dal i víkend v klidu a odpočinku.nó ... 22.9. se můžeš stavit v Kuřimi na prase a s tím dalším, 28.-30., doufám počítáš