Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Musím se přiznat - vůbec netuším jak načít tenhle zápisek. Včerejší den byl brutální, teda hlavně párty byla. Objevil jsem totiž něco, co lidi hledají od pradávna! Free beer, ano free jako beer, ne jako speech! Prostě dnes nemůžu začít chronologicky, možná ani nezačnu vůbec, tělo vypovídá službu po té chvilce spánku :D
Jo, za všechno může Nokia! Nedělní večer patřil megapárty. Obří průvod open source vývojářů, směrem k luxusnímu klubu na molu, otřásal celým městem. No a musím přiznat, že první dojem byl ach jo. Prostě podobné podniky nemám v lásce, flyery na tři pivka, to taky nebyla žádná sláva a třetinka lahvová stála přes čtyři eura. No nakonec se mi podařilo získat ještě dalších cca 8 lístků a evidentně se to podařilo i zbytku osazenstva, protože ajtý lidi pod vlivem, to je banda. A děly se zajímavé věci. Když odmyslím, že se se mnou a mojí červenou fedorou každý chtěl vyfotit, že jsem v tanečním předváděcím kroužku napodoboval zesnulou hvězdu popu (znám jen v Liškovém podání), přitom jsem se neudržel na nohou... A na jaké hrůzy jsem to pařil až do rána... Ale stálo to za to, v Red Hatu máme správné lidi. S Jonem a Rayem byla sranda, už vím, že máme i fajn kolegyně, od které potěší, že mi prý fedora sluší atd... Chudáci nakonec skončili na molu ve slepé uličce, Ray už asi ví, že ostnatý drát není to pravé ořechové, no prostě hrůza :D
No ale zpět k Akademy. O keynote se postal Glyn Moody, zajímavý to pán a asi i ze všech nejzajímavější řeč. Mluvil o open source, open sience, open books a nakonec to završil představou o open světě. Jsem se jen zasmál, protože ještě na Tenerifé jsme sledovali úplně to samé, jen v podání jiné bandy. Pravda, open source cesta se mi líbí víc! Následovaly dvě developerské přednášky, jedna o novém KDeveloperu, jedna o Qt Creatoru. Zvlášť na ten první se opravdu těším! Vypadá geniálně, doporučuji si přečíst blogy na KDE planetě. Pak se svět zase posunul blíž uživatelům Thomas McGuire mluvil o portu KMailu na Akonadi. Ten se dá předpokládat tak ke konci letošního roku. Na přednášce Marble jsem si samozřejmě musel na živo zkusit a je to opravdu moc pěkná aplikace. Na sémantické cosi už jsem večer neměl vůbec chuť, od rána toho bylo víc než dost a samozřejmě čekala ta slavná vzpomínaná párty.
Další den začal perfektníma přednáškama o Qt, fakt párada. The evolution of Widgets in Qt, pak Special F/X with Graphics View mě úplně unesly. Podíval jsem se v jakém stavu je plasmoidní rozhraní pro netbooky (s/mid/netbook) a pak na krásné létající layouty (The Unusual Suspect: Layouts for sleeker KDE applications ). Šablonový systém Grantlee, inspirovaný Djangem, půjde do Makneta. To už taky vím :D Oběd byl hodně pracovní - s Jonathanem, Jonem a Larsem jsme řešili naše system configy. Hlavně Larsovi musím poděkovat, ne jen za oběd. Sice jsem byl celkem zaskočený, ale mám přibližnou představu :D
Po obědě měl keynote Sebastian Kügler (kterého teď práve poslouchám na další přednášce). Celkem nuda, Pinheiro s Oxygenem taky nic moc, měl jsem jít radši vedle. No asi půjdu, tady je to fakt o ničem... Možná dokonce zabrousím i do Gnome tábora...
PS: sorry za tento zmatek :D Na dnešní KDE párty asi kašlu...
Tiskni
Sdílej:
No ja mam plne KDE 4 na starem EEEcku...
Jako 701? o_O
Jaky clanek?
Reportáž jako článek (AbcLinuxu si může dovolit posílat lidi na Akademy na Kanáry! ~_^).
PS: sorry za tento zmatek :D Na dnešní KDE párty asi kašlu...A to si říkáš Čech? Ty bys tam měl chlastat první ligu.