Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Tak a je to tady - letošní konference se blíží ke konci. Sedím na poslední přednášce, poslouchám jak Lukáš Doktor mluví o mind mapách a přemýšlím, jestli si ještě před závěrečnou /dev/pub a večeří, skočím na office hodit věci. Jó, byly to fajn dva dny.
Jako minulý rok na FudConu jsme si jako KDE SIG team (já, Lukáš Tinkl, Kevin Kofler) připravili jednoduchou prezentaci, co nového, co děláme, jak se dají jednotlivé KDE technologie použít a podobně. Spíš jsme zrecyklovali minuloroční, ale letos to bylo bez katastrof při prezentaci. Všechno krásně prošlo, no prostě nádhera. Dokonce opět přijel z Vídně Kevin Kofler a ač mu není vůbec jednoduché rozumět, je to paráda, že se objevil. Po přednášce jsem byl přepaden spoustou KDE fanoušků, což je fakt paráda, zvlášť v "nepřátelském" prostředí kupy Gnome vývojářů :D Bohužel jsem takto nestihl moc přednášek, ale stálo to za to. Vlastně jen dopoledne jsem viděl něco o power managementu - a kdy vidíte na přednášce přednášet dvě ajťačky a k tomu ještě developerky? Adam Tkáč mluvil o DNSSECu, který mě v system-config-bindu nadělal problémů. Zajímavě vypadal i systemtap, o kterém mluvil Afri - Petr Muller. Večer opravdu nic nevyšlo a JBoss mě téže nebral... Pak už jen Red Hat Football Process a byl konec dne s Red Hatem!
Další den byl ve znamení další přednášky - tentokrát z jiných luhů a hájů. Fedoří systemové konfigurační nástroje s Romanem Rakusem a to celé okořeněné trochou PolicyKitu. To bolí, snad to ale až taková ostuda nebyla, lidi celkem poslouchali a možná i mojí příšerné czenglish rozuměli. Zase jinák se to člověk nenaučí. Obě prezentace hodím na net, nejspíše na stránku konference na Fedora Project dor org. Ráno jsem stihl Ondru Vašíka jak vystrašil lidi před reportěním bugů. Fakt ale měl pěkné poznámky a ukázal krásné nástroje. Aborťáci pak navázali Abrtem, s Toskym jsme se pak pohádali, jestli pro Fedoru Abrt upravený pro KDE nebo Dr. Konqui upravený pro Fedoru :D Control groups jak je ukázal Honza Šafránek s Pacmanem vypadají taky zajímavě. I když vím, jak mu z nich šediví vlasy... Tom Bžatek pak vyjemenoval všechny knihovny, na kterých bude stát Gnome 3.0 a ukázal takový nedokončený Plasma Desktop. Každopádně jim přeji štěstí, bude potřeba. Chvilku jsme stihl Štěpána Kasala jak nestihl přednášku o Autotools - prostě mu ten jazyk jede a jede. Pěkná přednáška. No a jsme na konci. Jdu se zbalit, ještě bych měl asi pomoci zabalit lab a > /dev/pub, i když sleep by možná taky nebyl špatný nápad. Jen dnes, to ne!
PS: věřím, že příští rok se sejdeme znovu a bude větší návštěvnost, fakt to stálo za to! Kde jinde si pokecáte s vývojáři všech možný částí systému a JBossu?
PS 2 (update): odstraněna jistá část.
Tiskni Sdílej:
bezva prezentace jardo. dik!
Nazdar kolegové :P
Na úvod predsi jen jedna výtka: Chtelo by to snad víc života, energie do té prezentace :)
Co mě potešilo, bylo KDE samotné. Po par letech na GNOME som sa znova odhodlal skusit KDE (4.3 na Fedora 11) a byl jsem moc pozitivne překvapen a můžu říct, že pri něm zůstanu :)
Jinak, Vašeho kolegu jsem potkal ve vlaku cestou domů.
Nevite jestli jsou nekde 'slides'z prezentaci? Myslel jsem, ze se objevi na wiki, a ono ne
Urcite se objevi, ja musim moje aktualizovane nejdriv dostat z meho prezentacniho notasu