Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak a je to tady - letošní konference se blíží ke konci. Sedím na poslední přednášce, poslouchám jak Lukáš Doktor mluví o mind mapách a přemýšlím, jestli si ještě před závěrečnou /dev/pub a večeří, skočím na office hodit věci. Jó, byly to fajn dva dny.
Jako minulý rok na FudConu jsme si jako KDE SIG team (já, Lukáš Tinkl, Kevin Kofler) připravili jednoduchou prezentaci, co nového, co děláme, jak se dají jednotlivé KDE technologie použít a podobně. Spíš jsme zrecyklovali minuloroční, ale letos to bylo bez katastrof při prezentaci. Všechno krásně prošlo, no prostě nádhera. Dokonce opět přijel z Vídně Kevin Kofler a ač mu není vůbec jednoduché rozumět, je to paráda, že se objevil. Po přednášce jsem byl přepaden spoustou KDE fanoušků, což je fakt paráda, zvlášť v "nepřátelském" prostředí kupy Gnome vývojářů :D Bohužel jsem takto nestihl moc přednášek, ale stálo to za to. Vlastně jen dopoledne jsem viděl něco o power managementu - a kdy vidíte na přednášce přednášet dvě ajťačky a k tomu ještě developerky? Adam Tkáč mluvil o DNSSECu, který mě v system-config-bindu nadělal problémů. Zajímavě vypadal i systemtap, o kterém mluvil Afri - Petr Muller. Večer opravdu nic nevyšlo a JBoss mě téže nebral... Pak už jen Red Hat Football Process a byl konec dne s Red Hatem!
Další den byl ve znamení další přednášky - tentokrát z jiných luhů a hájů. Fedoří systemové konfigurační nástroje s Romanem Rakusem a to celé okořeněné trochou PolicyKitu. To bolí, snad to ale až taková ostuda nebyla, lidi celkem poslouchali a možná i mojí příšerné czenglish rozuměli. Zase jinák se to člověk nenaučí. Obě prezentace hodím na net, nejspíše na stránku konference na Fedora Project dor org. Ráno jsem stihl Ondru Vašíka jak vystrašil lidi před reportěním bugů. Fakt ale měl pěkné poznámky a ukázal krásné nástroje. Aborťáci pak navázali Abrtem, s Toskym jsme se pak pohádali, jestli pro Fedoru Abrt upravený pro KDE nebo Dr. Konqui upravený pro Fedoru :D Control groups jak je ukázal Honza Šafránek s Pacmanem vypadají taky zajímavě. I když vím, jak mu z nich šediví vlasy... Tom Bžatek pak vyjemenoval všechny knihovny, na kterých bude stát Gnome 3.0 a ukázal takový nedokončený Plasma Desktop. Každopádně jim přeji štěstí, bude potřeba. Chvilku jsme stihl Štěpána Kasala jak nestihl přednášku o Autotools - prostě mu ten jazyk jede a jede. Pěkná přednáška. No a jsme na konci. Jdu se zbalit, ještě bych měl asi pomoci zabalit lab a > /dev/pub, i když sleep by možná taky nebyl špatný nápad. Jen dnes, to ne!
PS: věřím, že příští rok se sejdeme znovu a bude větší návštěvnost, fakt to stálo za to! Kde jinde si pokecáte s vývojáři všech možný částí systému a JBossu?
PS 2 (update): odstraněna jistá část.
Tiskni
Sdílej:
bezva prezentace jardo. dik!
Nazdar kolegové :P
Na úvod predsi jen jedna výtka: Chtelo by to snad víc života, energie do té prezentace :)
Co mě potešilo, bylo KDE samotné. Po par letech na GNOME som sa znova odhodlal skusit KDE (4.3 na Fedora 11) a byl jsem moc pozitivne překvapen a můžu říct, že pri něm zůstanu :)
Jinak, Vašeho kolegu jsem potkal ve vlaku cestou domů.
Nevite jestli jsou nekde 'slides'z prezentaci? Myslel jsem, ze se objevi na wiki, a ono ne
Urcite se objevi, ja musim moje aktualizovane nejdriv dostat z meho prezentacniho notasu