Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak a je to tady - letošní konference se blíží ke konci. Sedím na poslední přednášce, poslouchám jak Lukáš Doktor mluví o mind mapách a přemýšlím, jestli si ještě před závěrečnou /dev/pub a večeří, skočím na office hodit věci. Jó, byly to fajn dva dny.
Jako minulý rok na FudConu jsme si jako KDE SIG team (já, Lukáš Tinkl, Kevin Kofler) připravili jednoduchou prezentaci, co nového, co děláme, jak se dají jednotlivé KDE technologie použít a podobně. Spíš jsme zrecyklovali minuloroční, ale letos to bylo bez katastrof při prezentaci. Všechno krásně prošlo, no prostě nádhera. Dokonce opět přijel z Vídně Kevin Kofler a ač mu není vůbec jednoduché rozumět, je to paráda, že se objevil. Po přednášce jsem byl přepaden spoustou KDE fanoušků, což je fakt paráda, zvlášť v "nepřátelském" prostředí kupy Gnome vývojářů :D Bohužel jsem takto nestihl moc přednášek, ale stálo to za to. Vlastně jen dopoledne jsem viděl něco o power managementu - a kdy vidíte na přednášce přednášet dvě ajťačky a k tomu ještě developerky? Adam Tkáč mluvil o DNSSECu, který mě v system-config-bindu nadělal problémů. Zajímavě vypadal i systemtap, o kterém mluvil Afri - Petr Muller. Večer opravdu nic nevyšlo a JBoss mě téže nebral... Pak už jen Red Hat Football Process a byl konec dne s Red Hatem!
Další den byl ve znamení další přednášky - tentokrát z jiných luhů a hájů. Fedoří systemové konfigurační nástroje s Romanem Rakusem a to celé okořeněné trochou PolicyKitu. To bolí, snad to ale až taková ostuda nebyla, lidi celkem poslouchali a možná i mojí příšerné czenglish rozuměli. Zase jinák se to člověk nenaučí. Obě prezentace hodím na net, nejspíše na stránku konference na Fedora Project dor org. Ráno jsem stihl Ondru Vašíka jak vystrašil lidi před reportěním bugů. Fakt ale měl pěkné poznámky a ukázal krásné nástroje. Aborťáci pak navázali Abrtem, s Toskym jsme se pak pohádali, jestli pro Fedoru Abrt upravený pro KDE nebo Dr. Konqui upravený pro Fedoru :D Control groups jak je ukázal Honza Šafránek s Pacmanem vypadají taky zajímavě. I když vím, jak mu z nich šediví vlasy... Tom Bžatek pak vyjemenoval všechny knihovny, na kterých bude stát Gnome 3.0 a ukázal takový nedokončený Plasma Desktop. Každopádně jim přeji štěstí, bude potřeba. Chvilku jsme stihl Štěpána Kasala jak nestihl přednášku o Autotools - prostě mu ten jazyk jede a jede. Pěkná přednáška. No a jsme na konci. Jdu se zbalit, ještě bych měl asi pomoci zabalit lab a > /dev/pub, i když sleep by možná taky nebyl špatný nápad. Jen dnes, to ne!
PS: věřím, že příští rok se sejdeme znovu a bude větší návštěvnost, fakt to stálo za to! Kde jinde si pokecáte s vývojáři všech možný částí systému a JBossu?
PS 2 (update): odstraněna jistá část.
Tiskni
Sdílej:
bezva prezentace jardo. dik!
Nazdar kolegové :P
Na úvod predsi jen jedna výtka: Chtelo by to snad víc života, energie do té prezentace :)
Co mě potešilo, bylo KDE samotné. Po par letech na GNOME som sa znova odhodlal skusit KDE (4.3 na Fedora 11) a byl jsem moc pozitivne překvapen a můžu říct, že pri něm zůstanu :)
Jinak, Vašeho kolegu jsem potkal ve vlaku cestou domů.
Nevite jestli jsou nekde 'slides'z prezentaci? Myslel jsem, ze se objevi na wiki, a ono ne
Urcite se objevi, ja musim moje aktualizovane nejdriv dostat z meho prezentacniho notasu