Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tak je to tady, sedím na hotelu a čekám na závěrečnou párty, která se bude konat ve skoro sousedním hackroomu. Internet samozřejmě nejede, jak už je tu zvykem, Paris, za tohle tě už více nemiluji! A co se tedy vlastně za ty tři dny událo? Krom toho, že je pondělí (snad stihnu ještě i Vaše :D)?
První den, jak už jsem psal, se nesl ve znamení Bar Campu. Nejdřív to vypadalo, že se ani jedna moje řeč nedostane na řadu, ale nakonec prošly system configy. Tedy momentálně to nejdůležitější z hlediska pracovního. Ale tak proč ne, mohl jsem si užít ostatních přednášek. Rád jsem se zašel podívat na Mairín Duffy a její usability a UI design sezení. I když se zrovna v lásce nemáme a na živo je to fakt fajn slečna, tedy pardon, paní. Adam Jackson (ajax) ještě s někým (pardon) pokecali o stavu X serveru a kernelu. Večer zakončila párty v biliár baru nedaleko hotelu. Pěkně jsem si pokecal s Rexem Dieterem a Stevenem M. Parrishem. I ta póza Paula W. Frieldse na královském křesle byla skvělá (jo, fotky dodám).
Druhý den začal snídaní s Denise Dumas, naší šéfovou :D Jak se mě klepali ruky, že jsem pomalu ani nemohl vypít čaj (i když spíš to začal Howard, který se klepal už v letadlo a během dneška se klepali ruce všem na FUDConu :D). Opravdu příjemná paní a nakonec jsme i skončili na společném obědu, místo běžné pizzy na univerzitě. Steak stál za to (těch 17 dolarů). Celkově to byl spíš relaxační den, Rex Dieter zůstal na pokoji kvůli migréně a tak se KDE SIG sezení a hackfest přesunul na pondělí. I když zbytečný nebyl, s "Dejvama" z Anacondy jsem pořešil jednu důležitou věc a jsem rád, že jsou pro a na naší straně :). Večer se jelo bruslit do města, na Nathan Phillips Square, ale já na zimní sporty nejsem a ta kupa lidí... Prostě rovnou do hospody s vlastním pivem a konečně dobrým - 3 Brewers.
Dnešek byl ale naopak nabytý k prasknutí. Celý přítomný Fedora KDE SIG si zabral jeden stůl a dalo se do práce. Nejdřív se prošly věci co se nám opravdu nelíbí a které by jsme rádi dali do pořádku (a čekám, že uživatelé by to téže ocenili:D) a nakonec se probraly featury do F13. Pokud vše vyjde, bude to pěkný release. Můžu jen tak jmenovat např. podporu Policy Kitu, kterou už jsme protlačili do KDE review, možná projdou Djaarovy otisky prstů pro KDM, KOffice 2 se snad konečně dočká svého releasu, Lukáš se znovu pokusí o integraci KDE 4 a Open Office (a k tomu Firefox, ale ten není v našich rukách a sami nic neuděláme, dokud upstream nezačlení skvělou práci z OpenSUSE) atd. Seznam (a ne finální) je na wikině. Během dne se mi podařilo odchytit jednoho člověka a konečně se daly některé pracovní věci do pohybu a mám kontakt na správné lidi!!! No řekněte wow!
Teď se pomalu přesunu do hack roomu a zítra domů, ale nejdřív na chvíli do města. CN Tower mě láká... A taky bych měl zablogovat poanglicku :D
Jo a Fedora 13 určitě vyjde! Věřte mi, když jsem odcházel, mocný mág Poelstra tvořil plán ovladnutí světa! Foto dodám, jak to Rex hodí na net.
Tiskni
Sdílej:
možná projdou Djaarovy otisky prstů pro KDM
Tříkrát hurá! Konzistentní podpora fingerprintu napříč celým KDE bude super.