Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chvíli jsem přemýšlel, jestli v blogovém zápisku mám jako kategorii dát Cestování nebo Linux. Ale bude to obojí - po týdnu a něco opět v Praze a opět s open source. Naposledy to byla Gnome 3 Launch party - ve stylu poznej svého nepřítele a pivo si s nim taky dej - pořádaná Jirkou Eischmannem. A Jirka je přesně ten člověk, co nám ve Fedoře víc než chyběl. Kolikrát jsem si přál, udělat stánek Fedory na nějaké open source akci... Ale vzhůru k lepším časúm (i když bude hůř:D).
Ono to není tak dávno, kdy Red Hat Linux, potažmo Fedora Core byly u nás distribuce číslo jedna, ale pak došlo k sešupu. I já na chvíli utekl, než jsem kvůli důvodu útěku začal pracovat v Red Hatu. A brněnský Red Hat je asi jediné místo, kde se dnes Fedora u nás drží. Tohle je potřeba změnit a začínáme s Jirkou (a Kamilem Páralem) právě stánkem na LinuxExpu!
Díky klukům z Prahy, budeme mít LCD, na kterých se představí jak nové Gnome 3 s Gnome Shellem :D, tak i Plasma Workspaces a náš spin, od konkurenčního projektu KDE. Nechám i ošmatlat displej s Plasma Netbook (ač tam by se spíš hodilo Plasma Active, ale to nejdřív za rok). Eternity zase dodala plakáty (jeden je vhodný jen na Distro party). Jsou buttonky Fedoří, nálepky a taky instalační DVD Fedory 14 (15 je zatím jen beta). Určitě jěště cestou vymyslíme něco pěkného! Abych nezapoměl - Luděk Šmíd poví něco o cestě, jak se z Fedory stane Red Hat Enterprise Linux, ale to už oficiálně v rámci OSCONu.
A co tím chci říct? Stavte se, podejte pac, zamávajte, budeme se těšit.
PS: stánek zneužiji trochu i na Openmobility věci - další důvod se stavit.
Tiskni
Sdílej: