Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Aj, tak před chvílí jsem dorazil ze Zlína z Openmobilitek a jelikož jsem plný dojmů (opravdu jen pocitů), tak bych se rád vypsal :D Nebudu nudit reportem a asi mě ani jako jednomu z pořadatelů nepřísluší hodnotit průběh. Ale jen sám pro sebe si musím říct - byla to paráda. Pár (hodně:D) věcí musíme ještě vychytat, občas se jednalo o lehce organizovaný chaos, ale "komunita sobě" funguje. A když jsem jen tak narychlo proběhl anketní lístky, tak si to nemyslím jen já sám.
Pátek byl takový rozjezd, maminka byla smutná, že když už jsem za ní po dlouhé době dojel do Zlína, tak hned mizím, ale povinnosti jsou povinnosti. Ráno jsme udělali krátký přednáškový blok o tom, co je vlastně open source a co (a jaké) jsou otevřené mobilní řešení pro studenty kurzu mobilních technologíí a odpoledne se neslo ve znamení workshopů. Po nějaké době jsem opět zase zkusil menzu a pořád musím říct, že po zkušenosti z Installfestu a Strahova, tak pražákům klokana závidím. A celý (univerzitní) den perfektně zakončil Jiří Burda povídáním o GSM. Netušil jsem, že GSM jde probrat za dvě hoďky tak, že je tam vše důležité. Ještě teď pamatuji na sedm čtyřhodinových přednášek ve škole a strašně mě to připomělo učení na zkoušku RMS! Ale byla parádní - pro nás softwaráky! A nakonec ramp up párty v 9evítkách - která se pro pár jedinců trošku protáhla v Golemu na rokotéce.
Sobota byl hlavní den - plný přednášek, trošky toho chaosu, ale také (a to hlavně) setkávání. To je nejlepší věc na všech komunitních akcích a nebylo tomu včera jinak. Probralo se vše co se plánovalo probrat - včetně improvizace s Touch Bookem. Oběd taky vyšel - mobilní geeci obsadili půlku hospody a stálo to za to. Pavel Machek s přehledem vyhrál v anketě o nejlepší přednášku s Openstreetmaps a komunita snad získala i pár dalších duší - většina anketních lístů měla zašrtlé políčko "Stavím se i příště". Večerní afterpárty už pak byla víceméně rozlučková. Bye bye.
Nevím jestli jsem přesně vypsal mé nadšení, možná až z něho vystřízlivím, tak budu mluvit jinak :D Ale povzbudilo a už přemýšlíme nad dalším ročníkem. Třeba kdyby byly Openmobility putovní, posbírat komunitu po celé republice (a nejen tady?)... Každopádně díky všem, Martixovi za rozjetí, přenášejícím za zajímavé přednášky, spolupořadatelům moc díky, trička jsou perfektní (a Ivir ještě má - ozvěte se mu) a komunita a návštěvníci ještě lepší!
Ad. videa (snad) budou. Záleží jestli Roman skutečně mačkal správné tlačítko "Record" a kdy je dá dokupy!
Tiskni
Sdílej: