Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak se mě opět dostává potěšení vás tu vyrušit z poklidného před zimního pospávání a flejmování zápiskem z další konference - tentokrát MeeGo z Dublinu. Ano, mé zápisky jsou skoro všechny cestovatelské a konferenční, ale když už teď Bulánci jedou, co jiného mě zbývá? Trošku změním pro tentokrát způsob - zápisek budou spíš mé postřehy, dojmy a smrtelné nemoci. Hraji si totiž na novináře a připravuji pořádný (snad) článek pro náš nový Openmobility portál. Možná by se hodil i sem, ale když Robert odešel, tak už jsem neměl čas se domluvit na spolupráci s ábíčkářama. Samozřejmě nějaké zajímavé drby uvolním i tady. Třebas že AMD se připojilo k Intelu a na jednom pódiu společně oznámili spolupráci!
A jsem tu zas a proč nevyužít přestávky na oběd k dalšímu postu. Ještě pořád nechávám kategorii cestovaní, protože cesta a Bar Camp začal teprve před chvilkou. Ano, měl bych si spíš připravovat vlastní Bar Campový příspěvek, ale co :D
Už je to tak, chytá mě předcestovní horečka, za cca tři hodiny abych vypadl z baráku a letěl na autobus do Vídně. No letěl, spíš jel, opravdový let začne až z Amsterdamu. Nad oceánem už jsem se vznášel, dokonce i jiný kontinent to byl. Ale Kanada! Toronto a hlavně FUDCon! Nebo-li Fedora Users and Developers Conference. Poprvé se severoamerický FUDCon stěhuje za hranice Spojených států a když už tam letím, tak Vám rád přiblížím, co se bude dít.
Jó, tak konečně se mi splnil můj dávný sen, jako oddaný KDEčkař navštívit Akademy. Asi není třeba představovat na tomhle serveru, co je to za akci. Jen tak pro neználky, kteří na Abíčko zabrousí omylem - jedná se o každoroční sešlost vývojářů a uživatelů KDE. No a letos je to teprve paráda - přidali se i kluci od Gnome a je to tedy obří událost, na které bude každý, kdo se točí kolem open source desktopu. K tomu ještě na Kanárech! Moc rád jsem se nechal vyslat jako zástupce Red Hatu, potažmo Fedory a samozřejmě jako člověk co občas do KDE přihodí i kousek svého kouzelného kódu. Jdeme na to, ne? Mám přeci jen ještě dvě hodinky na trajektu do Las Palmas a musím se něčím zabavit, než se mi zcela zvedne kufr :D
Tak tedy nakonec jsem se rozhodl trošku zablogovat o mém "studijním" pobytu v Madridu - pro neznalé hlavní město Španělska. Už po příjezdu jsem měl rozepsaný blog, ale spolubydla mi to slovy - blázníš, na abclinuxu o cestování? - rozmluvil a kdoví kde je teď danému textu konec. Jen po dnešním povzbuzení v diskuzi k jinému blogpostu jsem překonal kopřík (a vedro) a začínám psát. Sám tady totiž cestopisné romány miluji, skvělé počtení oproti obvyklým hádkám o tom, jestli Linux nebo Win nebo jestli už konečně jedou Bulánci :) A jako strejda G. Lucas nebudu tedy začínat od počátku, ale zase možná tím vůbec nejlepším - Semana santa a náš výlet po jihu Španělska!