Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tak se mě opět dostává potěšení vás tu vyrušit z poklidného před zimního pospávání a flejmování zápiskem z další konference - tentokrát MeeGo z Dublinu. Ano, mé zápisky jsou skoro všechny cestovatelské a konferenční, ale když už teď Bulánci jedou, co jiného mě zbývá? Trošku změním pro tentokrát způsob - zápisek budou spíš mé postřehy, dojmy a smrtelné nemoci. Hraji si totiž na novináře a připravuji pořádný (snad) článek pro náš nový Openmobility portál. Možná by se hodil i sem, ale když Robert odešel, tak už jsem neměl čas se domluvit na spolupráci s ábíčkářama. Samozřejmě nějaké zajímavé drby uvolním i tady. Třebas že AMD se připojilo k Intelu a na jednom pódiu společně oznámili spolupráci!
A jsem tu zas a proč nevyužít přestávky na oběd k dalšímu postu. Ještě pořád nechávám kategorii cestovaní, protože cesta a Bar Camp začal teprve před chvilkou. Ano, měl bych si spíš připravovat vlastní Bar Campový příspěvek, ale co :D
Už je to tak, chytá mě předcestovní horečka, za cca tři hodiny abych vypadl z baráku a letěl na autobus do Vídně. No letěl, spíš jel, opravdový let začne až z Amsterdamu. Nad oceánem už jsem se vznášel, dokonce i jiný kontinent to byl. Ale Kanada! Toronto a hlavně FUDCon! Nebo-li Fedora Users and Developers Conference. Poprvé se severoamerický FUDCon stěhuje za hranice Spojených států a když už tam letím, tak Vám rád přiblížím, co se bude dít.
Jó, tak konečně se mi splnil můj dávný sen, jako oddaný KDEčkař navštívit Akademy. Asi není třeba představovat na tomhle serveru, co je to za akci. Jen tak pro neználky, kteří na Abíčko zabrousí omylem - jedná se o každoroční sešlost vývojářů a uživatelů KDE. No a letos je to teprve paráda - přidali se i kluci od Gnome a je to tedy obří událost, na které bude každý, kdo se točí kolem open source desktopu. K tomu ještě na Kanárech! Moc rád jsem se nechal vyslat jako zástupce Red Hatu, potažmo Fedory a samozřejmě jako člověk co občas do KDE přihodí i kousek svého kouzelného kódu. Jdeme na to, ne? Mám přeci jen ještě dvě hodinky na trajektu do Las Palmas a musím se něčím zabavit, než se mi zcela zvedne kufr :D
Tak tedy nakonec jsem se rozhodl trošku zablogovat o mém "studijním" pobytu v Madridu - pro neznalé hlavní město Španělska. Už po příjezdu jsem měl rozepsaný blog, ale spolubydla mi to slovy - blázníš, na abclinuxu o cestování? - rozmluvil a kdoví kde je teď danému textu konec. Jen po dnešním povzbuzení v diskuzi k jinému blogpostu jsem překonal kopřík (a vedro) a začínám psát. Sám tady totiž cestopisné romány miluji, skvělé počtení oproti obvyklým hádkám o tom, jestli Linux nebo Win nebo jestli už konečně jedou Bulánci :) A jako strejda G. Lucas nebudu tedy začínat od počátku, ale zase možná tím vůbec nejlepším - Semana santa a náš výlet po jihu Španělska!