Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
A jsem tu zas a proč nevyužít přestávky na oběd k dalšímu postu. Ještě pořád nechávám kategorii cestovaní, protože cesta a Bar Camp začal teprve před chvilkou. Ano, měl bych si spíš připravovat vlastní Bar Campový příspěvek, ale co :D
Ale zpět k cestě, vyhrál jsem na klasickou otázku Maxe Spevacka - kdo je z největší dálky, ale zase tak zlá cesta nebyla. Nejdřív přes Vídeň (děkuji Pepovi za to, že mě hodil na hlavák na Student Agency) s douhým čekáním, pak do Amstedamu a z tama do Vídně. Poznávací znamení byl samozřejmě červený klobouk. Paní na letišti se nestíhala smát, když se objevil druhý (Yaakov Nemoy), pak červená šiltovka (Howard Johnson) a nakonec nepozorován v černém FUDCon 2009 Berlin tričku Sebastian Dziallas. Tak ve stylu FUDBusu (který jel z Bostonu) vznikl FUDPlane. Podařilo se nám booknout řadu 4 sedadel vedle sebe a steward čuměl co to je za partičku divných "lidí". Po příletu (a vlastně i před letem) si člověk užil kupu otázek od policajtů, celníků a kdoví čeho ještě, vízum sice byl opruz, ale tento opruz si užili všichi bez rozdílu. Když jsme vylezli do příletové haly, tak už tam zcela překvapivě čekal Paul Frields, který dorazil o pět minut dřív. Počkali jsme ještě na pár lidí a obsadili tága. A byla to asi nejzajímavější cesta taxíkem v životě. Ten borec stál za to. Ubytoval jsem se v hotelu, natěšený na spánek a už jsem byl vytežený do hospody. Tam už se nás sešlo 12 a dle všeho se někde potuloval i Rex Dieter s Benem Boeckelem. Těch jsem si bohužel nevšiml. Při příchodu na hotel už byl v lobby celý FUDBus, ale to už jsem fakt nedával.
Ale teď už k FUDConu. K badgi člověk dostal kupu nálepek (těm co jsem slíbil - mám dost) a Paul Frields s Maxem Spevackem uvedli Bar Camp. Pro nefedoráky - Bar Camp jsou prezentace bez rootovského hesla, ale ve stylu instalace balíčků ve Fedoře 13 jak to Max uvedl :D Prostě lidi předvedou na papíru o čem chtějí mluvit a pak se prohlasuje maximum přednášek, které se ještě vleze do místností. Osm místností zcela plných a kupa přednášek, které nedostaly dost hlasů (i moje KDE 4 pro vývojáře :(. Prostě mazec. Na první přednášku jsem se podíval na System Tap, fakt pěkně udělaná, ale Afri měl na RH DevConfu lepší :D Teď se chystá Status of X/Kernel (právě přišel ajax) a pak už poletím na svoji. Budu dělat, že tam nejsem. I když už jsem se prozradil naší šéfové :D Kdo chce, může od 3 toronstského času sledovat na FreeNode na kanálu #fudcon-room-8.
No nic, letím si to ještě jednou přečíst, zkusit ukázky atd. Však já se ještě ozvu s podrobnějším obsahem o čem se povídalo. Zatím.
Tiskni
Sdílej: