Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tak, konec dubna je skoro tu a já sedím u počítače a dávám dohromady přednášku o otevřeném softwaru. A to vše v rámci konference Openmobility, na kterou Vás tímto zápiskem srdečně zvu (a to nejen já, ale celý team lidí, kteří se o akci starají a pomáhají s organizací). Akce se koná již tento týden ve Zlíně, na tamní Fakultě Aplikované Informatiky. Páteční program je připravený speciálně pro studenty FAI (stylem něco za něco, tedy přednáškovku na hlavní den, za trošku vzdělání studentům) a v sobotu je celý den volně přístupný veřejnosti, tedy komunitě. Pardon :)
A všechno začalo celkem jako plácnutí na LinuxAltu, kdy jsme se s Martixem (který u mě nocoval) dohodli uspořádat Openmoko konferenci. Já jako bývalý Openmokař jsem byl samozřejmě pro, ale přeci jen jsem již tou dobou čekal na N900 a tak jsem navrhl jít ještě o krok dál. Proč neudělat přímo Openmobility akci - nejen Openmoko, ale je tolik nádherných open source krabiček a hračiček a kdoví čeho! Co jsem pak mohl říct, když Martix napsal začátkem ledna, že do toho jdem :D Začáteční nadšení trošku brzdila nejistota termínu - kvůli kolizím s rozvrhy. Ale když jsem viděl, jaká zajímavá témata Martix domluvil, tak jsem začal věřit, že se vše podaří. Ve chvíli kdy jsme dostali skutečné datum, tak se rozjelo plakátování, domlouvání atd. až do posledních příprav - tedy ano, píšu přednášky, dodělávám badge. Včera jsem platil buttonky - vypadají fakt dobře. No a teď ještě trošku zablogovat. A ještě jedno - musím říct, že se opravdu těším!
Páteční program - jak už jsem psal - je určen především pro studenty FAI, v rámci semináře Mobilní technologie. Po úvodu - co je open source - s krásným názvem "Seznámení s open source vývojem a open source řešeními pro mobilní zařízení", který spadl na mou osobu (za název nemůžu!) - Martix ukáže Openmoko - tedy praxi v open source. Pak zase já navnadím spíše vývojářsky na můj Maemo workshop a Martix zase skočí na Openmoko a FSO. Ještě před obědem mám vzpomínaný Maemo workshop a po obědě Aleš Láník ukáže Android, následovaný Ohinem s tématem FSO. Celý den uzavře přednáška o GSM - bohužel v sobotu být nemohla :( Teda ještě nebude konec - následuje přesun na Devítky a ramp-up párty.
Jo a sobota - pro ty co přežijí párty - je už věřejná a od ráno do večera naplněná samým open sourcem a free softwarem! Od nejrůznějších pohledů na Openmoko - FSO, SHR, QtMoko, přes Maemo (opět já), Android (JoeJoe) až po Frantu Kučeru s TouchBookem. A to pořád není vše - dnes kdy každý kačeruje, jsou témata jako GPS v Linuxu, Openstreetmaps, určitě zajímavé. Na zakončení máme pár fajn minicen pro návštěvníky (kteří vyplní anketu - tu ještě nemám :D). Samozřejmě po skončení celé akce je třebas do Práce na afterparty! Prostě bude to ještě sranda, ale za setkání s komunitou to stojí! Jo, málem bych vypustil jedno - FreeRunner rework párty - kdo má tento telefonek, nechť přinese a dostane trošku lásky s pájkou!!!
No nic, končím - jdu dál pokračovat, ať pak stihnu Ultimate Survivor na Discovery. Potkáme se koncem týdne ve Zlíně!
Tiskni
Sdílej:
ffmpeg -i audio.oga -i video.ogv -vcodec copy -acodec copy -y vystup.ogg
.