Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak, konec dubna je skoro tu a já sedím u počítače a dávám dohromady přednášku o otevřeném softwaru. A to vše v rámci konference Openmobility, na kterou Vás tímto zápiskem srdečně zvu (a to nejen já, ale celý team lidí, kteří se o akci starají a pomáhají s organizací). Akce se koná již tento týden ve Zlíně, na tamní Fakultě Aplikované Informatiky. Páteční program je připravený speciálně pro studenty FAI (stylem něco za něco, tedy přednáškovku na hlavní den, za trošku vzdělání studentům) a v sobotu je celý den volně přístupný veřejnosti, tedy komunitě. Pardon :)
A všechno začalo celkem jako plácnutí na LinuxAltu, kdy jsme se s Martixem (který u mě nocoval) dohodli uspořádat Openmoko konferenci. Já jako bývalý Openmokař jsem byl samozřejmě pro, ale přeci jen jsem již tou dobou čekal na N900 a tak jsem navrhl jít ještě o krok dál. Proč neudělat přímo Openmobility akci - nejen Openmoko, ale je tolik nádherných open source krabiček a hračiček a kdoví čeho! Co jsem pak mohl říct, když Martix napsal začátkem ledna, že do toho jdem :D Začáteční nadšení trošku brzdila nejistota termínu - kvůli kolizím s rozvrhy. Ale když jsem viděl, jaká zajímavá témata Martix domluvil, tak jsem začal věřit, že se vše podaří. Ve chvíli kdy jsme dostali skutečné datum, tak se rozjelo plakátování, domlouvání atd. až do posledních příprav - tedy ano, píšu přednášky, dodělávám badge. Včera jsem platil buttonky - vypadají fakt dobře. No a teď ještě trošku zablogovat. A ještě jedno - musím říct, že se opravdu těším!
Páteční program - jak už jsem psal - je určen především pro studenty FAI, v rámci semináře Mobilní technologie. Po úvodu - co je open source - s krásným názvem "Seznámení s open source vývojem a open source řešeními pro mobilní zařízení", který spadl na mou osobu (za název nemůžu!) - Martix ukáže Openmoko - tedy praxi v open source. Pak zase já navnadím spíše vývojářsky na můj Maemo workshop a Martix zase skočí na Openmoko a FSO. Ještě před obědem mám vzpomínaný Maemo workshop a po obědě Aleš Láník ukáže Android, následovaný Ohinem s tématem FSO. Celý den uzavře přednáška o GSM - bohužel v sobotu být nemohla :( Teda ještě nebude konec - následuje přesun na Devítky a ramp-up párty.
Jo a sobota - pro ty co přežijí párty - je už věřejná a od ráno do večera naplněná samým open sourcem a free softwarem! Od nejrůznějších pohledů na Openmoko - FSO, SHR, QtMoko, přes Maemo (opět já), Android (JoeJoe) až po Frantu Kučeru s TouchBookem. A to pořád není vše - dnes kdy každý kačeruje, jsou témata jako GPS v Linuxu, Openstreetmaps, určitě zajímavé. Na zakončení máme pár fajn minicen pro návštěvníky (kteří vyplní anketu - tu ještě nemám :D). Samozřejmě po skončení celé akce je třebas do Práce na afterparty! Prostě bude to ještě sranda, ale za setkání s komunitou to stojí! Jo, málem bych vypustil jedno - FreeRunner rework párty - kdo má tento telefonek, nechť přinese a dostane trošku lásky s pájkou!!!
No nic, končím - jdu dál pokračovat, ať pak stihnu Ultimate Survivor na Discovery. Potkáme se koncem týdne ve Zlíně!
Tiskni
Sdílej:
ffmpeg -i audio.oga -i video.ogv -vcodec copy -acodec copy -y vystup.ogg
.