Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak, konec dubna je skoro tu a já sedím u počítače a dávám dohromady přednášku o otevřeném softwaru. A to vše v rámci konference Openmobility, na kterou Vás tímto zápiskem srdečně zvu (a to nejen já, ale celý team lidí, kteří se o akci starají a pomáhají s organizací). Akce se koná již tento týden ve Zlíně, na tamní Fakultě Aplikované Informatiky. Páteční program je připravený speciálně pro studenty FAI (stylem něco za něco, tedy přednáškovku na hlavní den, za trošku vzdělání studentům) a v sobotu je celý den volně přístupný veřejnosti, tedy komunitě. Pardon :)
A všechno začalo celkem jako plácnutí na LinuxAltu, kdy jsme se s Martixem (který u mě nocoval) dohodli uspořádat Openmoko konferenci. Já jako bývalý Openmokař jsem byl samozřejmě pro, ale přeci jen jsem již tou dobou čekal na N900 a tak jsem navrhl jít ještě o krok dál. Proč neudělat přímo Openmobility akci - nejen Openmoko, ale je tolik nádherných open source krabiček a hračiček a kdoví čeho! Co jsem pak mohl říct, když Martix napsal začátkem ledna, že do toho jdem :D Začáteční nadšení trošku brzdila nejistota termínu - kvůli kolizím s rozvrhy. Ale když jsem viděl, jaká zajímavá témata Martix domluvil, tak jsem začal věřit, že se vše podaří. Ve chvíli kdy jsme dostali skutečné datum, tak se rozjelo plakátování, domlouvání atd. až do posledních příprav - tedy ano, píšu přednášky, dodělávám badge. Včera jsem platil buttonky - vypadají fakt dobře. No a teď ještě trošku zablogovat. A ještě jedno - musím říct, že se opravdu těším!
Páteční program - jak už jsem psal - je určen především pro studenty FAI, v rámci semináře Mobilní technologie. Po úvodu - co je open source - s krásným názvem "Seznámení s open source vývojem a open source řešeními pro mobilní zařízení", který spadl na mou osobu (za název nemůžu!) - Martix ukáže Openmoko - tedy praxi v open source. Pak zase já navnadím spíše vývojářsky na můj Maemo workshop a Martix zase skočí na Openmoko a FSO. Ještě před obědem mám vzpomínaný Maemo workshop a po obědě Aleš Láník ukáže Android, následovaný Ohinem s tématem FSO. Celý den uzavře přednáška o GSM - bohužel v sobotu být nemohla :( Teda ještě nebude konec - následuje přesun na Devítky a ramp-up párty.
Jo a sobota - pro ty co přežijí párty - je už věřejná a od ráno do večera naplněná samým open sourcem a free softwarem! Od nejrůznějších pohledů na Openmoko - FSO, SHR, QtMoko, přes Maemo (opět já), Android (JoeJoe) až po Frantu Kučeru s TouchBookem. A to pořád není vše - dnes kdy každý kačeruje, jsou témata jako GPS v Linuxu, Openstreetmaps, určitě zajímavé. Na zakončení máme pár fajn minicen pro návštěvníky (kteří vyplní anketu - tu ještě nemám :D). Samozřejmě po skončení celé akce je třebas do Práce na afterparty! Prostě bude to ještě sranda, ale za setkání s komunitou to stojí! Jo, málem bych vypustil jedno - FreeRunner rework párty - kdo má tento telefonek, nechť přinese a dostane trošku lásky s pájkou!!!
No nic, končím - jdu dál pokračovat, ať pak stihnu Ultimate Survivor na Discovery. Potkáme se koncem týdne ve Zlíně!
Tiskni
Sdílej:
ffmpeg -i audio.oga -i video.ogv -vcodec copy -acodec copy -y vystup.ogg
.