Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Gwenview vám nedostačuje?
asi bude muset stačit. Bohužel ale neobsahuje ani jednu z vlastností co mi na showimg vyhovují - autorotace dle exifu, export do html galerie, export sekvence obrázků do videa, nemá postraní lištu na procházení. JInak je to hezký prohlížeč, ale prostě obsahově se showimg zatím nemůže rovnat.
J.
Autorotace v Gwenview funguje.
exiftran -ai *.jpg mencoder "mf://*.jpg" -mf fps=25 -o output.avi -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4a jinak používám gqview.
nahradit se dá digiKam má vše co chceš
gwenview je aktualne kvalitny balik bugov teda.. po cca. hodinovom skusobnom pouzivani KDE4.2 to bol jediny program, ktory sa nedal vobec pouzivat (a to pouzivam gwenview denne na KDE3.5) - pri prechode na iny obrazok sa vzdy na chvilu pocas nacitania zobrazil nejaky binarny humus (v kde 3.5 to funguje podobne ako v acdsee - obrazok sa zobrazuje postupne pocas nacitania), parkrat dokocna aj padol, celkovo bol neprijemne pomaly.. chjo....
(ps: - vlastne sa nedal pouzivat ani digikam, ale ten radsej segfaultol hned pri starte :))
čím je konqueror nebo gnenview lepší? doteď jsem ennašel nic co by stylem clyck-n-click umělo hromadnou resize, hromadné rotate a podobné věci... :(
Jenze ja chci _prohlizec obrazku_, zadny resize, rotace a jiny kravoviny v tom nemaj co delat. Chci sipky dopredu a zpet a combobox s lupou. Tohle konqueror s KPart gwenview zvlada dokonale.čím je konqueror nebo gnenview lepší? doteď jsem ennašel nic co by stylem clyck-n-click umělo hromadnou resize, hromadné rotate a podobné věci... :(
Showimg je mrtve uz davno. Ja jej kdysi pouzival, ale priznejme si to - bylo priserne pomale a navic neumelo mit vykreslovani a GUI v ruznych vlaknech, takze se strasne sekalo. Jinak nahrada je Gwenview, ale to uz tu zaznelo.
Doporučuji digikam-experimental (najdete ho v PPA na launchpadu). Můžu říct, že to je bomba! Konečně parádní rychlost. A konečně i podpora RAW. Hodně věcí je realizováno přes kipi-plugins (zrovna teď čekám, až tam přibyde nějakej pořádnej modul na hromadné úpravy fotek - snad to bude brzy). Ale umí to opravdu kde co. Například i export na picasaweb. Jsem z toho opravdu nadšen.
tak na to čekáme 2.
mohli tam aspoň nechat prozatím ten původnís systém, když novej ještě není napsanej
jinak teď jsem někde četl co bude umět průzkumník pro win7 a v podstatě všechy ty vlastnosti už měl konqueror pro KDE 3.5.10 a nový Dolphin a Konqueror pro 4.2 je poctivě a s nadšením zapomněl
Když jsem testoval win 7, tak jsme měl podobný pocit (že se MS inspiroovalo v KDE 3.5) u vícero věcí...
Konečně se situace v oblasti prohlířžečů trochu stabilizovala. Místo 5ti stejných aplikací (gvenview, showimg, showfoto, kview, kuickshow) máme jen 4 U showimg a gvenviw šlo navíc o krytí 100%, oba se snažili o to samé. Tuším i oba používali kipi-plugins (ty pokročilé funkce co jste jmenoval). Zbytečné tříštění sil, konsolidaci vítám. Škoda jen, že osobně showimg jsem považoval o něco lepší, ale gvenview se holt ukázalo jako životaschopnější. Holt život.
Stáhněte si kipi-plugins, jenutné je instalovat zvlášť, trochu chyták na méně zorientované uživatele.
Mimochodem, všechny prohlížecí aplikace pro KDE jsou stále beta verze, nejlépě je na tom digikamv (RC) a nejvíce zaostávají kipi-plugins, nejsem si jistý jestli stačili portovat všechny pluginy! Možná budte nějaké funkce skutečně postrádat.
Co vám brání používat gvenview nebo showimg pro KDE3 i pod KDE4? U řady jiných aplikací ani jiná možnost není.
V Digikamu je aplikace showfoto, je to samostatná binárka, lze použít i samostatně. Má slušné editační schopnosti i bez kipi-plugins. Na batchové operace doporučuji phatch, umí toho zadaleka nejvíc, kipi má co dohánět, v phatchi lze transformace zřetězit.
Tiskni
Sdílej: