Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Táák, nějaké nápady, připomínky?Mno, imho, kdybys šifroval asymetricky (klidně pomocí gpg, nebo tak) tak budeš mít jeden klíč na zašifrování a druhý na dešifrování, tak se nemusíš sypat strachy, že ti někdo ukradne heslo
Pak bych ovšem nemohl šifrovat na úrovni fs, přišel bych o rsync. Což by pro mě bylo komplikované.Mno, zřejmě jo...
Navíc, ztráta hesla... když přijdu o heslo které mém jen na mém notebooku, pak nejspíš "jako bych přišel o vše". Ale děkuji za zajímavý podnět.Vytisknout klíč na papír a nechat uschovat u notáře? :-P
Mno, zřejmě jo...Bylo. Pořád čekám, jestli někdo napíše „distribuovanou P2P zálohovací síť“, kdy si vyhradíš třeba 30 GB pro cizí zálohy a za to si budeš moct zálohovat k někomu jinému (=geograficky odděleně).
Vytisknout klíč na papír a nechat uschovat u notáře? :-PK tomu podle mě např. policie může (řeknutí hesla by byla výpověď, ale tohle by bylo jen vydání věci).
(1) Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.A co když to dáš "někomu" a policii neřekneš kde to je? A optimálně dotyčnému neřekneš, co v tom je...
Lidé s čistým svědomím a s dobrými úmysly nevymýšlejí, jak být anonymní, aby se na ně nepřišlo. To obvykle dělají pouze zločinci a obecně lidé patřící do kriminálu. Už jen založení diskuze na podobné téma je podezřelé a mělo by se prošetřit.
Taková činnost ale maří vyšetřování policejním institucím. Nedávno dávali ve zprávách, že právě šifrované hovory přes skype jim velmi ztěžují pachatele odhalit. Právě možnost sledování lidí na internetu umožní bojovat proti trestné činnosti a to právě chrání celou naši společnost a zajišťuje nám bezpečí.Zdroj; těžko říct, jak moc vážně je to myšleno.
...distribuovanou P2P zálohovací síť...Freenet?
K tomu podle mě např. policie může (řeknutí hesla by byla výpověď, ale tohle by bylo jen vydání věci).Ty pácháš trestnou činnost?
Pak bych ovšem nemohl šifrovat na úrovni fs, přišel bych o rsync.o rsync jsi prisel i tak, jaky smysl ma pretahnout data po siti (nfs) pak je rsyncem zanalyzovat na zmeny a pripadne zmeny zapsat? rsync ma smysl pokud bezi primo na vzdalenem stroji, pak se opravdu prenasi jen zmeny ale takhle to muzes klidne natvrdo prekopirovat a budes na tom stejne ne-li lip..
s heslem v texťáku (zabijte mě! nevím jak jinak, neinteraktivně)Google: luks keyfile Já zálohuji do encfs - výhodou je, že se záloha nafukuje nebo naopak zmenšuje podle toho, kolik dat v ní skutečně je. Musel jsem si patchnout rsync, protože v encfs je bug. encfs je buď na USB disku, nebo ho připojuji přes sshfs (pomalejší). Ta nejdůležitější data zálohuji do zvláštního encfs (má asi 4 GB) a ten pak rsyncuji po Internetu.
cbc-essiv
s minimálně jednou známou zranitelností. Momentálně je asi nejvhodnější mód xts
, nastavitelný třeba takto:
cryptsetup -c aes-xts-plain -y -s 512 luksFormat /dev/zarizeniAle v tomhle případě bych opravdu raději doporučil Duplicity...
následující sekvence, s heslem v texťáku (zabijte mě! nevím jak jinak, neinteraktivně).Místo hesla můžeš použít klíč v souboru – takže klíč nebude na vzdáleném disku (zašifrovaný heslem), ale budeš ho mít hezky u sebe. Volba:
--key-file
A když už tam mít heslo, tak bych místo echo tajné_heslo | …
dal alespoň cat soubor_s_heslem.txt | …
(plus ošetřit práva k tomu souboru).
Nemáš možnost použít iSCSI? To by bylo pro sdílení blokového zařízení (nebo souboru) lepší než NFS.Ono by možná úplně stačilo i network block device (nbd), pomocí kterého jde v Linuxu přitupovat na libovolné blokové zářízení. Server navíc běží čistě v uživatelském prostoru, jen klient potřebuje modul v jádře.
Pokiaľ viem, z menej náhodných dát sa "náhodnejšie" spraviť nedajú bez použitia iných ešte "náhodnejších" dát, takže spôsob, akým sa ten súbor vytvára je naprd...
Nebolo by lepšie ťahať dáta z /dev/dsp (príp. /dev/audio) a do mikrofónu pustiť kvalitný šum z rádia? Prípadne ich ťahať z /dev/video0 a kameru namieriť na zrniacu TV... Alebo ešte lepšie použiť takto viac zdrojov a potom ich merge-núť (napr. bajty na striedačku) To by bola pravdepodobne oveľa kvalitnejšia náhoda...
Tiskni
Sdílej: