V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Táák, nějaké nápady, připomínky?Mno, imho, kdybys šifroval asymetricky (klidně pomocí gpg, nebo tak) tak budeš mít jeden klíč na zašifrování a druhý na dešifrování, tak se nemusíš sypat strachy, že ti někdo ukradne heslo
Pak bych ovšem nemohl šifrovat na úrovni fs, přišel bych o rsync. Což by pro mě bylo komplikované.Mno, zřejmě jo...
Navíc, ztráta hesla... když přijdu o heslo které mém jen na mém notebooku, pak nejspíš "jako bych přišel o vše". Ale děkuji za zajímavý podnět.Vytisknout klíč na papír a nechat uschovat u notáře? :-P
Mno, zřejmě jo...Bylo. Pořád čekám, jestli někdo napíše „distribuovanou P2P zálohovací síť“, kdy si vyhradíš třeba 30 GB pro cizí zálohy a za to si budeš moct zálohovat k někomu jinému (=geograficky odděleně).
Vytisknout klíč na papír a nechat uschovat u notáře? :-PK tomu podle mě např. policie může (řeknutí hesla by byla výpověď, ale tohle by bylo jen vydání věci).
(1) Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.A co když to dáš "někomu" a policii neřekneš kde to je? A optimálně dotyčnému neřekneš, co v tom je...
Lidé s čistým svědomím a s dobrými úmysly nevymýšlejí, jak být anonymní, aby se na ně nepřišlo. To obvykle dělají pouze zločinci a obecně lidé patřící do kriminálu. Už jen založení diskuze na podobné téma je podezřelé a mělo by se prošetřit.
Taková činnost ale maří vyšetřování policejním institucím. Nedávno dávali ve zprávách, že právě šifrované hovory přes skype jim velmi ztěžují pachatele odhalit. Právě možnost sledování lidí na internetu umožní bojovat proti trestné činnosti a to právě chrání celou naši společnost a zajišťuje nám bezpečí.Zdroj; těžko říct, jak moc vážně je to myšleno.
...distribuovanou P2P zálohovací síť...Freenet?
K tomu podle mě např. policie může (řeknutí hesla by byla výpověď, ale tohle by bylo jen vydání věci).Ty pácháš trestnou činnost?
Pak bych ovšem nemohl šifrovat na úrovni fs, přišel bych o rsync.o rsync jsi prisel i tak, jaky smysl ma pretahnout data po siti (nfs) pak je rsyncem zanalyzovat na zmeny a pripadne zmeny zapsat? rsync ma smysl pokud bezi primo na vzdalenem stroji, pak se opravdu prenasi jen zmeny ale takhle to muzes klidne natvrdo prekopirovat a budes na tom stejne ne-li lip..
s heslem v texťáku (zabijte mě! nevím jak jinak, neinteraktivně)Google: luks keyfile Já zálohuji do encfs - výhodou je, že se záloha nafukuje nebo naopak zmenšuje podle toho, kolik dat v ní skutečně je. Musel jsem si patchnout rsync, protože v encfs je bug. encfs je buď na USB disku, nebo ho připojuji přes sshfs (pomalejší). Ta nejdůležitější data zálohuji do zvláštního encfs (má asi 4 GB) a ten pak rsyncuji po Internetu.
cbc-essiv
s minimálně jednou známou zranitelností. Momentálně je asi nejvhodnější mód xts
, nastavitelný třeba takto:
cryptsetup -c aes-xts-plain -y -s 512 luksFormat /dev/zarizeniAle v tomhle případě bych opravdu raději doporučil Duplicity...
následující sekvence, s heslem v texťáku (zabijte mě! nevím jak jinak, neinteraktivně).Místo hesla můžeš použít klíč v souboru – takže klíč nebude na vzdáleném disku (zašifrovaný heslem), ale budeš ho mít hezky u sebe. Volba:
--key-file
A když už tam mít heslo, tak bych místo echo tajné_heslo | …
dal alespoň cat soubor_s_heslem.txt | …
(plus ošetřit práva k tomu souboru).
Nemáš možnost použít iSCSI? To by bylo pro sdílení blokového zařízení (nebo souboru) lepší než NFS.Ono by možná úplně stačilo i network block device (nbd), pomocí kterého jde v Linuxu přitupovat na libovolné blokové zářízení. Server navíc běží čistě v uživatelském prostoru, jen klient potřebuje modul v jádře.
Pokiaľ viem, z menej náhodných dát sa "náhodnejšie" spraviť nedajú bez použitia iných ešte "náhodnejších" dát, takže spôsob, akým sa ten súbor vytvára je naprd...
Nebolo by lepšie ťahať dáta z /dev/dsp (príp. /dev/audio) a do mikrofónu pustiť kvalitný šum z rádia? Prípadne ich ťahať z /dev/video0 a kameru namieriť na zrniacu TV... Alebo ešte lepšie použiť takto viac zdrojov a potom ich merge-núť (napr. bajty na striedačku) To by bola pravdepodobne oveľa kvalitnejšia náhoda...
Tiskni
Sdílej: