Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Po dlouhé době výběru jsem si pořídil nové železo. Nečekejte ovšem žádný cluster, původní plány se nenaplnily.
Uživatel s IQ 140 tu dnes představil své dva návrhy, tu je tedy třetí, založený na platformě Intel:
Tohle mám asi měsíc, takže dlouhodobé zkušenosti zatím nemohu poskytnout. Cílem bylo postavit výkonnou pracovní stanici, u které by se dalo spát - ovšem ne na klávesnici ale ve stejném pokoji .
Procesor má očekávaný výkon a je především očekávaně taktovatelný (což je důvod, proč jsem nezakoupil vyšší typ - chtěl jsem C2D a především 4MB L2). MB zvládá FSB 1333, pro CPU to nebyl problém. Zatím jsem skončil na FSB 1600, což odpovídá taktu CPU 2800. Podle webu by to mělo jít ještě o nějaké procento dále. Chladič jsem zatím nechal boxovaný, je docela tichý.
Původně sestava měla pouze 2GB RAM, což se po nějaké době používání ukázalo býti málo. 4GB by měli nějaký čas postačovat. Navíc ceny pamětí po období drahoty klesly na přijatelou mez.
GK má pasivní chlazení, zde problém s hlukem nebude, možná jsem měl zakoupit něco od Gigabytu. Zatím jsem s ní ale spokojený.
Co se týče case, tuhle řadu od Chieftecu mohu jedině doporučit. Spousta místa (8 slotů pro hdd, 4x pro mechaniky), pevný materiál (samotná bedna váží 16kg) mnoho míst pro větráky - mám osazený pouze přídavný 12cm ventilátor vzadu na odtah se sníženými otáčkami, trochu jsem musel také zbrzdit ventilátor ve zdroji - dělal trochu hluk, po snížení napětí na 7V je vše OK (je regulovaný zdrojem, 7V tedy pro něj bude maximum).
Možná vás překvapí zakoupený OS od MS, situace se kapánek změnila, v práci to bude časem zřejmě potřeba - i když stále dělám admina linux serverů - cena OEM byla příznivá a já z MS kopřivku nemám .
Základní deska s nejnovějším chipsetem od Intelu byla jasná volba. Protože nedělám do HW, v tomhle se moc nevyznávám. Po přečtení několika recenzí na webu jsem sáhl po této. Má obludně vypadající pasivní chlazení, které je ovšem docela studené. Především nehlučí.
Jediné co se mi nepovedlo je výběr HDD. Seagate má disky kvalitní, nikoliv však tiché. Disk poměrně výrazně vibruje, seek hlaviček je naopak tichý. Což je důvod proč jej nemám umístěný v těch chieftecovských lyžinách, ale leží na měkké podložce, která zabrání šíření vibrací. Disk je tedy pouze jeden o nevelké kapacitě, ale to stejně není potřeba, protože veškerá data zůstávají na původním stroji, který teď plní funkci file-web-email-svn-atd-serveru.
Mluvit po měsíci provozu o stabilitě dost dobře nelze, na to je potřeba delší interval. Zatím to spadlo pouze jednou a to když jsem ne zcela dobře nastavil časování pamětí. Deska má nějaký systém 4 BIOSů, který snad ani nechci chápat, ale zareagovala tak, že po nezdařeném bootu s původním nastavení obnovila to předchozí - nikoliv defaultní. Netřeba připomínat, že obě jádra CPU jsou nonstop zaměstnána nějakým distribuovaným výpočtem.
Tiskni
Sdílej: