Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Po dlouhé době výběru jsem si pořídil nové železo. Nečekejte ovšem žádný cluster, původní plány se nenaplnily.
Uživatel s IQ 140 tu dnes představil své dva návrhy, tu je tedy třetí, založený na platformě Intel:
Tohle mám asi měsíc, takže dlouhodobé zkušenosti zatím nemohu poskytnout. Cílem bylo postavit výkonnou pracovní stanici, u které by se dalo spát - ovšem ne na klávesnici ale ve stejném pokoji .
Procesor má očekávaný výkon a je především očekávaně taktovatelný (což je důvod, proč jsem nezakoupil vyšší typ - chtěl jsem C2D a především 4MB L2). MB zvládá FSB 1333, pro CPU to nebyl problém. Zatím jsem skončil na FSB 1600, což odpovídá taktu CPU 2800. Podle webu by to mělo jít ještě o nějaké procento dále. Chladič jsem zatím nechal boxovaný, je docela tichý.
Původně sestava měla pouze 2GB RAM, což se po nějaké době používání ukázalo býti málo. 4GB by měli nějaký čas postačovat. Navíc ceny pamětí po období drahoty klesly na přijatelou mez.
GK má pasivní chlazení, zde problém s hlukem nebude, možná jsem měl zakoupit něco od Gigabytu. Zatím jsem s ní ale spokojený.
Co se týče case, tuhle řadu od Chieftecu mohu jedině doporučit. Spousta místa (8 slotů pro hdd, 4x pro mechaniky), pevný materiál (samotná bedna váží 16kg) mnoho míst pro větráky - mám osazený pouze přídavný 12cm ventilátor vzadu na odtah se sníženými otáčkami, trochu jsem musel také zbrzdit ventilátor ve zdroji - dělal trochu hluk, po snížení napětí na 7V je vše OK (je regulovaný zdrojem, 7V tedy pro něj bude maximum).
Možná vás překvapí zakoupený OS od MS, situace se kapánek změnila, v práci to bude časem zřejmě potřeba - i když stále dělám admina linux serverů - cena OEM byla příznivá a já z MS kopřivku nemám .
Základní deska s nejnovějším chipsetem od Intelu byla jasná volba. Protože nedělám do HW, v tomhle se moc nevyznávám. Po přečtení několika recenzí na webu jsem sáhl po této. Má obludně vypadající pasivní chlazení, které je ovšem docela studené. Především nehlučí.
Jediné co se mi nepovedlo je výběr HDD. Seagate má disky kvalitní, nikoliv však tiché. Disk poměrně výrazně vibruje, seek hlaviček je naopak tichý. Což je důvod proč jej nemám umístěný v těch chieftecovských lyžinách, ale leží na měkké podložce, která zabrání šíření vibrací. Disk je tedy pouze jeden o nevelké kapacitě, ale to stejně není potřeba, protože veškerá data zůstávají na původním stroji, který teď plní funkci file-web-email-svn-atd-serveru.
Mluvit po měsíci provozu o stabilitě dost dobře nelze, na to je potřeba delší interval. Zatím to spadlo pouze jednou a to když jsem ne zcela dobře nastavil časování pamětí. Deska má nějaký systém 4 BIOSů, který snad ani nechci chápat, ale zareagovala tak, že po nezdařeném bootu s původním nastavení obnovila to předchozí - nikoliv defaultní. Netřeba připomínat, že obě jádra CPU jsou nonstop zaměstnána nějakým distribuovaným výpočtem.
Tiskni
Sdílej: