Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Po roce a něco jsem opět obměnit svůj hardwarový park. Škatule se hejbaly celkem tři.
Před rokem jsem si pořídil po mnoha a mnoha letech na AthlonuXP 2400+ nový stroj. Klasické doujádro od Intelu a 4GB paměti na desce Gigabyte.
Stařičký Athlon šel sloužit jako servřík. Již tehdy bylo jasné, že ne na dlouho. Tři disky různé velikosti neposkytovali mnoho prostoru (do LVM "stripe setu" se mi spojovat nechtělo). Málo paměti (i přes deklarovaných 3GB se mi tam podařila narvat polovina) a výkon nic moc.
Tak jsem nakoupil tři disky, pak ještě jeden a desku od Intelu. Čtyřjádro a 8GB paměti.
Nové čtyřjádro a paměti putovaly do desktopu; disky, intel mb, šly do nového case Chieftec společně s dvoujádrem a pamětmi z desktopu. No a Athlon udělal velkou radost sestře, která jela na PII a Windows 98. Teď to má i s Atinou a XP.
Disky WD 1TB nejsou moc rychlé (76MB/s), F1 od Samsungu jezdí až 109MB/s. V RAID 5 (přes mdadm) je to stejně jedno, max zápis jsem v dstatu viděl 168MB/s.
Intelácká deska šlape dobře, nefunguje lm_sensors (dá se dokompilovat modul coretemp, ale ten poskytuje divná čísla). Nestabilitu se zdrojem Chieftec 400W jsem nezaznamenal (jak kdosi napsal do hw záznamu), běhá dobře i na Fortronu. Obsazené a hojně vytížené čtyři ze šesti SATA II slotů také OK. "Hardwarový" raid jsem nezkoušel. Jen pozor, deska nemá PS2 kontektor na klávesnici, musí se použít USB.
Radost mi dělá integovaná intelácká síťovka, o tom jsem tu již psal.
Jako FS jsem vybral ext3. V CentOSu taky toho na výběr moc není. Hlavní úložiště má přes tera (TB i TiB ) a kromě značné čekací doby na fsck jsem problémy s touto velikostí nezaznamenal.
Na abclinuxu se často řeší spotřeba, takže celá sestava na zdoji Fortron a UPS APC, čtyři disky a S3 PCI grafika má v idle 64W (měřeno za UPS zásuvkovým spotřeboměrem). Což je slušné ušetření oproti 100W sestavě s Athlonem.
Tiskni
Sdílej:
Tu je nový e1000e
The e1000e driver, instead, supports PCI-Express adapters. It is a newer driver which is seen as being better written and easier to maintain. It is intended that all new hardware will be supported by this driver, and that, in particular, all PCI-Express hardware will use it.
Kolik Windowsáků používalo 64b OS, když se objevily první AMD64 procáky?
Toto mě šokovalo. Já si do 64b stroje automaticky bez přemýšlení pořídil 64b XP. Pak jsem zjistil, že jejich rozšířenost je menší než rozšířenost linuxu. (Nejen) Výrobci sestav do 64b HW prostě dávají 32b OS. Co si o tom myslet?