Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jenom mi prijde prapodivne to pomalejsi cteni.
Což může být dané interakcí linux samba vs windows.
Zkoušel jsem tu různé kombinace a nejlepší výsledek dávala kombinace windows7 vs windows7 (realtek vs intel): 104.9 / 105.1 MB/s
Při teste "jakýkoliv windows stroj" vs linux mělo čtení kolem 60-70MB/s. Bohužel tu nikde nemám další linux abych zkusil sambu linux vs linux (což je ale kravina, v praxi bych tam stejně použil NFS).
Na tu ukecanost starého protokolu jsem se také díval. Opravdu brutální.
Pokud si s tím budeš hrát, zkus změřit rozdíly. Já ty "mini benchmarky" dělal pomocí CrystalDiskMark na připojenou síťovou jednotku.
Zkuste si vyměnit desku a procesor (na zcela jinou generaci) u jiného OSněkdy před rokem nebo tak jsem přešel z amd 790x+sb600 na intel p35+ich. tudíž zcela jiná i GLAN, jiný 1394 řadič, jiné úplně všechno. hodně stará zaprasená wxp to zvládla. prostě jsem přeházel karty di nové desky, normálně pustil wxp a po asi 20 minutách "cvičení s ovladači" systém fungoval dál jakoby se nechumelilo..
Rychlost sambyJejda. Herone. Rychlost Samby snad až jako poslední věc (je to krám). První co bych udělal když dostanu nějakou kartu je test pktgenem. Testuje rychlost od sběrnice až po síťovou kartu a dá se všelijak štelovat (viz ten paper) a vymáčknout jako citrón (tudíž až skoro na maximum). Jinak bacha, pakety se cpou do sítě, takže to občas dovede působit jako slušný flood attack. Pak bych vyzkoušel čisté TCP a UDP spojení mezi dvěma GNU/Linuxovými stroji (Windows zavrhuji čistě ze zkušenosti). Klidně můžeš zkusit dva obyčejné netcaty a nějaký /dev/zero nebo /dev/urandom (ten už ale zatěžuje procesor). Jinak ovšem jsou lepší nástroje jako iperf, nttcp a tak. Fungují podobně, ale líp se nastavují. Jinak ze softirq bych si až takovou starost nedělal. On se od klasického HW až tak moc neliší, ovšem co lišit může určitě je kód pro obslužnou rutinu mezi HW a SW přerušení v driveru pro daný NIC. Pokud se chceš hrát, můžeš vyzkoušet tuhle hračku (ale jinak jsou pro jádro i jiné profilery), který ti ukáže přes které funkce paket prochází a kolik času v nich tráví. Kdo ví, třeba se ti povedlo nalézt bug a můžeš se zasloužit na jeho lokalizaci a opravě.
možná by sis to měl přečíst znovuJejda Herone. To nezakecáš.
Dva linuxové stroje nemámhttps://fedoraproject.org/get-fedora? Jinak když to valí z paměti tak máš maximální jistotu, že se to nezakuckalo někde na sběrnicích a tak. Jediný problém může být leda tak když dojde paměť.
a rychlost samby je na file serveru pro windowsí stroje asi to síťově nejpodstatnější co mě zajímá.No jo, jenže ty pak zmetkovost Samby nebo něco podobného svádíš na Realtek, to je pak problém.
Tak ještě jednou. Jak bych si pomohl Fedorou na jiném stroji, když to lokálně jelo taky blbě? Jinými slovy, vyloučil jsem problém v síťovém HW. To je odpověď i na tu poslední větu (a budu hodný a nebudu chtít citaci, která by toto tvrzení dokazovala).
Tiskni
Sdílej: