Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jenom mi prijde prapodivne to pomalejsi cteni.
Což může být dané interakcí linux samba vs windows.
Zkoušel jsem tu různé kombinace a nejlepší výsledek dávala kombinace windows7 vs windows7 (realtek vs intel): 104.9 / 105.1 MB/s
Při teste "jakýkoliv windows stroj" vs linux mělo čtení kolem 60-70MB/s. Bohužel tu nikde nemám další linux abych zkusil sambu linux vs linux (což je ale kravina, v praxi bych tam stejně použil NFS).
Na tu ukecanost starého protokolu jsem se také díval. Opravdu brutální.
Pokud si s tím budeš hrát, zkus změřit rozdíly. Já ty "mini benchmarky" dělal pomocí CrystalDiskMark na připojenou síťovou jednotku.
Zkuste si vyměnit desku a procesor (na zcela jinou generaci) u jiného OSněkdy před rokem nebo tak jsem přešel z amd 790x+sb600 na intel p35+ich. tudíž zcela jiná i GLAN, jiný 1394 řadič, jiné úplně všechno. hodně stará zaprasená wxp to zvládla. prostě jsem přeházel karty di nové desky, normálně pustil wxp a po asi 20 minutách "cvičení s ovladači" systém fungoval dál jakoby se nechumelilo..
Rychlost sambyJejda. Herone. Rychlost Samby snad až jako poslední věc (je to krám). První co bych udělal když dostanu nějakou kartu je test pktgenem. Testuje rychlost od sběrnice až po síťovou kartu a dá se všelijak štelovat (viz ten paper) a vymáčknout jako citrón (tudíž až skoro na maximum). Jinak bacha, pakety se cpou do sítě, takže to občas dovede působit jako slušný flood attack. Pak bych vyzkoušel čisté TCP a UDP spojení mezi dvěma GNU/Linuxovými stroji (Windows zavrhuji čistě ze zkušenosti). Klidně můžeš zkusit dva obyčejné netcaty a nějaký /dev/zero nebo /dev/urandom (ten už ale zatěžuje procesor). Jinak ovšem jsou lepší nástroje jako iperf, nttcp a tak. Fungují podobně, ale líp se nastavují. Jinak ze softirq bych si až takovou starost nedělal. On se od klasického HW až tak moc neliší, ovšem co lišit může určitě je kód pro obslužnou rutinu mezi HW a SW přerušení v driveru pro daný NIC. Pokud se chceš hrát, můžeš vyzkoušet tuhle hračku (ale jinak jsou pro jádro i jiné profilery), který ti ukáže přes které funkce paket prochází a kolik času v nich tráví. Kdo ví, třeba se ti povedlo nalézt bug a můžeš se zasloužit na jeho lokalizaci a opravě.
možná by sis to měl přečíst znovuJejda Herone. To nezakecáš.
Dva linuxové stroje nemámhttps://fedoraproject.org/get-fedora? Jinak když to valí z paměti tak máš maximální jistotu, že se to nezakuckalo někde na sběrnicích a tak. Jediný problém může být leda tak když dojde paměť.
a rychlost samby je na file serveru pro windowsí stroje asi to síťově nejpodstatnější co mě zajímá.No jo, jenže ty pak zmetkovost Samby nebo něco podobného svádíš na Realtek, to je pak problém.
Tak ještě jednou. Jak bych si pomohl Fedorou na jiném stroji, když to lokálně jelo taky blbě? Jinými slovy, vyloučil jsem problém v síťovém HW. To je odpověď i na tu poslední větu (a budu hodný a nebudu chtít citaci, která by toto tvrzení dokazovala).
Tiskni
Sdílej: