Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Mas pravdu, asi jsem zvolil spatnej priklad. Co tohle:
more /etc/passwd|tr -d ":" |grep root
I kdyz otazka je asi porad stejna: jestlize nasledujici prikazy delaji totez, proc bychom meli preferovat 3.?
more /etc/passwd|grep root
cat /etc/passwd|grep root
grep root /etc/passwd
Asi jde jenom o akademickou otazku a meli bychom nechavat uzivatelum svobodu (ale at nam proboha nepisou takova zverstva do skriptu, i kdyz vlastne neskodi )
jestlize nasledujici prikazy delaji totez, proc bychom meli preferovat 3.?Abychom pouzivali program k tomu, k cemu byl urcen. K cemu byl urcen je dano v manualove strance:
cat - concatenate files and print on the standard outputTady nic nespojuju a proto ta 3
Tato argumentace se mi libi, a beru ji jako odpoved na sve otazky, diky
Doted jsem pouzival cat
v pripade "potrebuju neco dostat na obrazovku", pripadne potrebuju dostat obsah souboru na std. vstup neceho jinyho. Az ted mi doslo, ze pro druhy pripad je lepsi pouzit presmerovani vstupu (grep root < /etc/passwd
), ale co v pripade pokud proste potrebuju dostat na terminal obsah souboru? Jsem opravnen pouzit cat
(kdyz tim nesplnim prvni podminku z manu), nebo musim pouzit nastroj?
Pri obede jsem tak premyslel co nas nuti "pedantsky" trvat na malickostech, jako je toto striktni pouzivani veci na to naco byly urceny. Bud k tomu clovek dochazi vekem (no nevim), zkusenostmi (tolikrat se mi stalo ze kvuli spatne pouzitymu prikazu, ktery "proste fungoval", a v jine situaci nefungoval)? Jeste je tu jina odpoved - na to aby clovek byl pouzitelne dobry vyvojar/admin, musi byt puntickar (bohuzel ted nemuzu najit ten prispevek ze ktereho tato myslenka pochazi)...
Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.Zrovna tak SYNOPSIS zni
cat [OPTION] [FILE]...A co ted s tim?
Dik, to je ono.
Clovek by rekl ze je to drobnost, pri dnesnich vykonech pocitacu, ale stejne, v hodne zatizenym stroji, nebo v pripade ze dany skript pobezi x-tisic-krat to bude sakra znat. Jeste jednou diky za nakopnuti.
cat
jako interní příkaz a měli jsme od této pochybné argumentace pokoj…
cat
(nič nerobiaci filter), ak nie, zamyslím sa nad otázkou ešte raz.
cat
je ok, znamená "žiaden filter", imho je lepšie používať $cat < $file
, zmeniť premennú na iný príkaz je jednoduchšie ako hľadať "kde kua to ešte nie je". cat
je fakt divnej příkaz. Většinou to vypadá, že ho lidi používaj jen aby ukázali, že ho znají $PAGER
(a tie lepšie jej aj nastavujú default hodnotu, povedzme práve na cat
alebo more
)
type
, ale nejsem si úplně jistý, zda po provedení type X > Y
, kde X je obecný soubor, budou mít oba soubory vždy stejný obsah (help type
Tiskni
Sdílej: