Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Mezi kolegy jsem byl jiz nekolikrat svedkem svedomiteho pouzivani prikazu more
na miste kde by melo byt cat
, napr:
more /etc/passwd | grep root
Nikdy jsem nekoukal do vnitrnosti (uprimne, ani do man
u) more
, ale moje dosavadni poznani (unix) sveta mi rika, ze:
cat
more
byl napsan pro to, aby "pozastavil" vypis na obrazovku vzdy po $pocet_radku radcich a cekal na stisk klavesy. Predpokladam, ze more
je naprogramovan natolik inteligentne, ze si (stejne jako napr. ls
kontroluje vystup, do ktereho pise, a pokud se nejedna o terminal ( man 3 isatty
), t.j. pise do roury nebo do souboru, tak se nenamaha s "pozastavovanim" vystupu, protoze to nema cenu (proc pozastavovat kdyz vystup jde treba do souboru, ze?), a tudiz se vlastne jedna o cat
more
- less
(kde je k dispozici, coz dnes je skoro kazdy "UN*X flawor", skoro kazda distribuce)
Bohuzel, nic z vyse uvedeneho mi nedava zadne "zbrane" do rukou v pripade ze bych chtel kolegum vysvetlit proc to co delaji je spatne a proc by meli pouzivat cat
, kdyz "it works this way".
Stale me ovsem trapi 2 otazky:
more
na miste kde by melo byt cat
zpusobit problemy? Existuji implementace more
ktere nekontroluji vystupni zarizeni a VZDY pozastavuji vystup?more
? Je v DOSu (win dos boxu) ekvivalent cat
?
Tiskni
Sdílej:
Mas pravdu, asi jsem zvolil spatnej priklad. Co tohle:
more /etc/passwd|tr -d ":" |grep root
I kdyz otazka je asi porad stejna: jestlize nasledujici prikazy delaji totez, proc bychom meli preferovat 3.?
more /etc/passwd|grep root
cat /etc/passwd|grep root
grep root /etc/passwd
Asi jde jenom o akademickou otazku a meli bychom nechavat uzivatelum svobodu (ale at nam proboha nepisou takova zverstva do skriptu, i kdyz vlastne neskodi )
jestlize nasledujici prikazy delaji totez, proc bychom meli preferovat 3.?Abychom pouzivali program k tomu, k cemu byl urcen. K cemu byl urcen je dano v manualove strance:
cat - concatenate files and print on the standard outputTady nic nespojuju a proto ta 3
Tato argumentace se mi libi, a beru ji jako odpoved na sve otazky, diky
Doted jsem pouzival cat
v pripade "potrebuju neco dostat na obrazovku", pripadne potrebuju dostat obsah souboru na std. vstup neceho jinyho. Az ted mi doslo, ze pro druhy pripad je lepsi pouzit presmerovani vstupu (grep root < /etc/passwd
), ale co v pripade pokud proste potrebuju dostat na terminal obsah souboru? Jsem opravnen pouzit cat
(kdyz tim nesplnim prvni podminku z manu), nebo musim pouzit nastroj?
Pri obede jsem tak premyslel co nas nuti "pedantsky" trvat na malickostech, jako je toto striktni pouzivani veci na to naco byly urceny. Bud k tomu clovek dochazi vekem (no nevim), zkusenostmi (tolikrat se mi stalo ze kvuli spatne pouzitymu prikazu, ktery "proste fungoval", a v jine situaci nefungoval)? Jeste je tu jina odpoved - na to aby clovek byl pouzitelne dobry vyvojar/admin, musi byt puntickar (bohuzel ted nemuzu najit ten prispevek ze ktereho tato myslenka pochazi)...
Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.Zrovna tak SYNOPSIS zni
cat [OPTION] [FILE]...A co ted s tim?
Dik, to je ono.
Clovek by rekl ze je to drobnost, pri dnesnich vykonech pocitacu, ale stejne, v hodne zatizenym stroji, nebo v pripade ze dany skript pobezi x-tisic-krat to bude sakra znat. Jeste jednou diky za nakopnuti.
cat
jako interní příkaz a měli jsme od této pochybné argumentace pokoj…
cat
(nič nerobiaci filter), ak nie, zamyslím sa nad otázkou ešte raz.
cat
je ok, znamená "žiaden filter", imho je lepšie používať $cat < $file
, zmeniť premennú na iný príkaz je jednoduchšie ako hľadať "kde kua to ešte nie je". cat
je fakt divnej příkaz. Většinou to vypadá, že ho lidi používaj jen aby ukázali, že ho znají $PAGER
(a tie lepšie jej aj nastavujú default hodnotu, povedzme práve na cat
alebo more
)
type
, ale nejsem si úplně jistý, zda po provedení type X > Y
, kde X je obecný soubor, budou mít oba soubory vždy stejný obsah (help type