Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
„zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Proč se nenaučí češtinu?Řekl bych, že to jde ruku v ruce s tou zmiňovanou stupiditou.
že jestliže používám Qt - pozor, pozor, následuje doslovná citace: „zabyjis svobodu…
Proč jen mám pocit, že jsem tuhle formulaci už viděl (možná dokonce i s tou hrubkou), a to přímo zde v některé z plamenných diskusí…
„zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Teda takovy nazor je IMHO uplne hloupy. Qt je preci pod GPL (alespon to Linuxove) a GTK pod LGPL - obe GPL-compatible licence. Ano, Qt bylo drive komercni a stoji za nim komercni firma, ale davno bylo uvolneno, navic GIMP take do verze 0.54 vyuzival komercni Motif, az pak pro verzi 0.60 vyvinuli GTK, takze vyvojari GTK take "nejsou bez hrichu".
Qt neni prenositelne? Podle me ano (Unix, Win, Mac ...), navic existuji ruzne wrapery v interpretrovanych jazycich (alespon v Pythonu PyGTK a PyQt). Sice pro Qt existuji komercni licence, ale dostupne jsou i pod open-source, tak nevim v cem ma dotycny problem.
Jo a jeste neco: takovou pravopisnou chybu bych neudelal ani ja a to cestinu jako predmet ve skole nemam moc rad.
Tiskni
Sdílej: