Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dyk přecejk máme ftipy vo blocnkách, cyve, aneb kterak z celého srdce svého miluji zbytečné otázky a ještě zbytečnější připomínky, čiliže z hlubin gnudamentalistovy tupoty.
Jedním z evrgrýnů osobní poštovní schránky je i zásadní žádost o přechod jednoho poměrně úspěšného projektu z Qt na Gtk.
Když jsem dostal první takto naprosto zásadní öml, pečlivě jsem kverulantovi vysvětlil, že vzít kód, který vzniká několik let, úhledně jej zabalit, smazat a přepsat v jiném thulkitu je z časového hlediska nesmysl, zvláště když je potřeba pracovat na důležitějších věcech. Navíc snadnost psaní v Qt a Gtk, vznik a paralelní návrhy v PyQt a vůbec, ale to sem nepatří.
Jenže ouha. Připomínky se množí, a nebývají vždy z nejslušnějších. Proto jsem na web umístil relevantní FAQ. Pikantní historka se ovšem váže i k této fakovací položce. Ostatní Scribusáři vůbec nemohli pochopit, proč se ji tam snažím procpat. Statistiky jsou natolik neúprosné, že před nimi kapitulovali: za rok 2005 jsem měl v poštovní schráně 19 zpráv na toto téma z unikátních CZ adres. Skóre Češi versus cizina, včetně Slovenska a Polska, je tedy 19:0.
Poslední výskyt pro mne nepochopitelného jevu už je pouze třešničkou na Sachrdortu. Úvodním listem jsem se dozvěděl, že jestliže používám Qt - pozor, pozor, následuje doslovná citace: „zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Idiocie pisatele mne překvapila, takže jsem jej pouze odkázal na zmíněné ČKO spolu s, a to uznávám, osobně a prvoplánově urážlivou a poupravenou notickou pana Marka: „Vy za nic nemůžete, při mnohých rodech a druzích odepřela příroda živočichům všechnu inteligenci, slyšel jste někdy vypravovat o lidské hlouposti? Nebylo by rozhodně lepší, kdybyste se byl zrodil jako jiný druh ssavce a nenosil to blbé jméno člověk? Je veliká mýlka, že si o sobě myslíte, že jste nejdokonalejším a nejvyvinutějším tvorem. Když posíláte takové dopisy, váš duševní obzor se vám ještě víc zouží, a když složíte někde své kulturně zakrnělé kosti, po vás v celé Evropě nikdo nezapláče.“
A nyní k pointě. Na každou další takovou otázku odpovím instantním vzkazem na téma: „polibte mi prdel. verstanden?“
Mnohem zajímavější, neřkuli hrůznější, je však to, že popisovaný jev vzniká jen v marastu mozečků místních rýpalů. Proč, probůh? Proč se zabývají podružnou věcí, a nepoukazují na opravdové chyby a nedostatky? Proč se nenaučí češtinu?
Tiskni
Sdílej:
„zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Proč se nenaučí češtinu?Řekl bych, že to jde ruku v ruce s tou zmiňovanou stupiditou.
že jestliže používám Qt - pozor, pozor, následuje doslovná citace: „zabyjis svobodu…
Proč jen mám pocit, že jsem tuhle formulaci už viděl (možná dokonce i s tou hrubkou), a to přímo zde v některé z plamenných diskusí…
„zabyjis svobodu. Je tvoji povinosti pouzit svobodny toolkit ktery je prenositelny a pouziva GNOME !!!“
Teda takovy nazor je IMHO uplne hloupy. Qt je preci pod GPL (alespon to Linuxove) a GTK pod LGPL - obe GPL-compatible licence. Ano, Qt bylo drive komercni a stoji za nim komercni firma, ale davno bylo uvolneno, navic GIMP take do verze 0.54 vyuzival komercni Motif, az pak pro verzi 0.60 vyvinuli GTK, takze vyvojari GTK take "nejsou bez hrichu".
Qt neni prenositelne? Podle me ano (Unix, Win, Mac ...), navic existuji ruzne wrapery v interpretrovanych jazycich (alespon v Pythonu PyGTK a PyQt). Sice pro Qt existuji komercni licence, ale dostupne jsou i pod open-source, tak nevim v cem ma dotycny problem.
Jo a jeste neco: takovou pravopisnou chybu bych neudelal ani ja a to cestinu jako predmet ve skole nemam moc rad.