Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nová krev, stará krev, krvavá tlačenka. Qoko šanel #4. Horo, horo, hubero kororo.
Dnes jen krátce, neboť tento zápisek už obsahuje stejné věci jako Korán, takže je zbytečný. Nebo škodlivy. Anebo obojí. Každým pádem ale slyšte: "lidé, proboha, nepoužívejte ve svých kódech výjimky, když to neumíte!"
Taková pěkná
begin spust_sestavy(trunc(sysdate)); exception when others then -- a nyní tradá! Příběh dementního šílenství v kočce. null; end;mi opravdu zvedla náladu. Málem jsem zemřel. Občas totiž hraji takovou rozvernou hříčku – nejdu na toaletku dokud to nevyřeším. Dnes jeden z mých nejoblíbenějších orgánů aspiroval na cenu Tycha de Brahe. Rozkošná procedurka v sobě urývala 270 dalších volání různých funkcí, procedur a všelijaké havěti. Což se skvělě prohledává. Zvláště nevíme-li, co hledáme.
Ona ta soutěž vůbec není špatná. Krůpěje smrtelného potu pomalu
smáčejí límec apartního trikotu, a tlusté střevo již jen tak tak drží
svůj, jistě zajímavý, obsah. Jenže tu máme stále ASSERT (foo.isNull())
in file "foo.bar"
, a to prostě odejít nesmím.
Ale zpět k Tychovi. Až chytím autora výše zmíněného hnoje, provedu mu něco hrozného. Nejvíce hrubě krutý, ponižující a co nejvíce výsměšný trest. Už jsem na stopě. A stopa je horká. Už cítím strach v jeho pizzou a čínským bistrem nasáklém potu.
Což mi připomíná, že člověk který napsal selekt
select * from stage_area_tab minus select * from tab;přičemž obě tabulky atakují svou velikost gigabajtů, asi také nebude z nejpříčetnějších. Proč se na světě pohybuje tolik běžných kodérů, kteří mají jakési puzení zničit zrovna můj systém? A přitom by stačilo myslet. A ne jako jedna slečna, jež mi do očí tvrdila, že explain plan s nákladem 89987456028 je plán dobrý, neboť to "na develu seběhne za vteřinku". Jak jen tu pýču, nazvat a neurazit?
"Svoboda! Smrt Baníku!" křičí pan král Leonidas a všichni jeho chuligáni s břichy, které připomínají pekáč buchet, a bicepsy pomazanými olejíčkem sborově jej podporují: "hu! hu!" Toť kulturní zážitek jara. Na 300 jsem se těšil, anžto jsem měl jistotu, že to tihle filmoví umělci moc nedodrbou. V podstatě to dopadlo skvěle. Vyházet z toho hodinu patetických žvástů, tak je to parádní. A titulky jsem opravdu Millerovské. Ale co už, Bohemka, sakra, Bohemka!
Vlastně bych si možná měl promluvit s nějdražší ženou, proč vlastně slastně vzdychala, kdykoli se na plátně obejvil jakýkoli spartský voják…
Rochním se ve snapshotech Qt4.3. La-hůd-ka. Trošku zvláštní open/save dialogy, ale skvělě rychle se v nich vyhledávají soubory. Ale hlavně – dámy a pánové, šest tun chyb, které jsem musel obcházet v 4.2.x je pryč. A celkově je to rychlé jako dítě po prvním kari. Fasama s fousama.
Ano, drazí čtenáři. Jsem historicky první člověk ve známém vesmíru, který dokázal zkompilovat Scribus proti Qt4 - užasle sledujte obrázek. Monstrózní úspěch si zaslouží odměnu, proto jsem celý víkend popíjel chutná piva a pojídal tuny vybraných lahůdek vysoké kuchyně.
Předejdu dotazům. Ne při portu Qt3 na 4 jsem výše zmíněnou hru nehrál. Opravdu.
Hit týdne: Horkýže Slíže – Ukáž mi tu svoju ZOO. Filmové dílko 300.
Průser týdne: filmové dílko 300.
Tiskni
Sdílej: