Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.
Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol
… více »FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.
picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.
Multiplatformní prohlížeč elektronických knih KOReader byl vydán ve verzi 2026.07 "Sailing Walrus". U PDF souborů s SMask lze vyčistit pozadí. Přibyla podpora Kobo v5 nebo základní podpora OPDS 2.0.
Společnost Valve sponzoruje a společnost Collabora portuje RADV (open source Vulkan ovladač pro AMD GPU z projektu Mesa) na Windows.
Starling (GitHub) je desktopové prostředí vytvořeno umělou inteligencí (s dohledem jednoho vývojáře během šesti měsíců).
Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi
… více »Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Spammeři jsou čím dál vynalézavější. Ale o to teď nejde.
Chce se mi křičet, jsem nevyspalý, nervózní a nesnášenlivý. Ergo-kladívko, nejlepší stav k zaujmutí stanoviska k několika zásadním problémům.
Tímto víceméně oficiálně zahajuji odpočet před odstraněním zkripleného zbytku překladu Scribusu ze SVN (ano, thingie, být to v GITu, tak se to nestane). Proti rozsudku není odvolání. Možná je pouze adopce třetí stranou.
Zleva doprava: co jsem to za člověka, že když mne, sakra, odněkud furt vyhazujou, tak se jim tam neustále cpu zpátky tlustym do tenkýho?
Zprava doleva: když už používáte dementní (čti: nepoužitelnou pro TS) Rosettu a prdíte na upstream, tak alespoň něco dělejte.
Potřeboval jsem ověřit, zda je epesní chyba v mém kódu, nebo v Qt4, anebo kdekoli jinde. Akorát, že dříve, než jsem ji našel, tak se sama opravila. Asi. Přitom se mi tak nějak náhodou dostalo do VMWare OpenSuse 10.3 beta. Pěkné. Jako po másle.
Obr.: 1 - 6
To opravdu někdo věří, že KDE4 stihnou dodělat za pár měsíců, jak slibovali? Zatím je tedy proti tomu podzimní ovoce stabilní jako skála. A také obsahuje více vlastností, než KDE4 s hodinama a delfínem.
Obr.: 7
Ad interesantní rozhovor - TOra je a nejspíš zůstane zdechlá. Až z dister pomalu zmizí Qt3 (podle rychlosti vývoje KDE4 to bude někdy kolem roku 2016), tak zmizí i TOra. Ano, pak bude znalost práce v sqlplus opět ceněnou dovedností. Ale zatím to vypadá, že tou dobou už budu dělat ouplně něco jiného.
do každé rodiny. Instaloval jsem MS Windows Vista. Na druhý disk OpenSuse 10.2.
Počet problému při instalaci - 7:3. A až mi někdo bude tvrdit, že instalaci Vist
zvládne každý, tak se mu vysměju an en face. Anebo jsem velmi výjimečný.
Stejně tak i Linuxu. Smrt licencím a patentům!
Více později. Posléze anebo záhy.
Hit týdne: Death - Scream Bloody Gore
Průser týdne: Jana Kirschner - Shine. Jejej, děvče, když má Norah Jones se svým roztomile jednoduchým country úspěch, tak ji musíme hned zkopírovat, co?
Tiskni
Sdílej:
Vás by neštvalo, kdyby jste se s něčim dělali a oni vás potom vykopli(dle mého názoru bezdůvodně)?Stvalo, stvalo, co o tom, ale naspat by ma to tam uz netiahlo (narozdiel od pana samolubeho/nenahraditelneho/ingoranta), a nechodil by som sa vyplakat na iny portal za kadzym jednym vyhadzovom. Kebyze ho vyhodili len 1x...
tip: nejužitečnější příkaz během posledních tří týdnů updatování ze SVN = killall plasma