Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A tentokráte se nejedná o žádný prohlížeč webu, a ani o stahovač hanbatých filmů. Jde o Skutečný Program (TM). Čili strýček Sam tě potřebuje! Už ses přihlásil jako dobrovolník?
Klíčová slova: TOra - Toolkit For Oracle a jiné DBMS.
Nedávno jsem si stěžoval, že je TOra mrtvolou. A vývojáři s tím nic nechtěli dělat. Jenže já jsem v některých případech přesvědčivější než Corleone, takže jsem je dokázal vystrašit natolik, že hlavní správce 19.9.2007 15:45 vytvořil speciální tora-1.4 SVN větev, ve které měl probíhat přepis a migrace na Qt4.
Naneštěstí nejsou mé přesvědčovací schopnosti až tak dokonalé, takže jsem se v počátcích do migrace pustil sám.
Dosti plácání jater. Výše uvedený text jsem napsal pouze proto, abych se pochválil, protože to nikdo jiný neudělá.
Po měsících práce v cca 2,5 lidech se podle mého TOra dostala do fáze, kdy se dá používat. Já, odvážný člověk žijící na hranici zákona příčetnosti, to používám na produkčních systémech celé dny bez ztráty květinky.
Proto by bylo ideální, kdyby se našli dobrovolníci, kteří
tenhle program vyzkouší rozbít používat jako
slůňata v porculánu používat jinak, než používám já.
Přilož i ty ruku k dílu!
![]()
Spolu to dokážeme!
Jak už píšu výše – vzít to (SVN trunk), zkusit to zkompilovat na hromadě dalších distribucí a tak vůbec. Ale hlavně to používat. A protože má každý naučené jiné postupy, tak vyzkoušet různé "ukryté" dialogy atd.
Pokud nejsi interesován v problematice velkých a dospělých DB, zkus stejně tak rozbít a rozsekat Sqlitemanův trunk. Ten by se měl také pomalu blížit k další verzi.
Hit týdne: Kritická Situace, aneb vzpomínky na mládí se vrací.
Průser týdne: Tomáš Linka & Přímá linka, aneb 40 let na prknech , která znamenají Country.
Tiskni
Sdílej:
Dosti plácání jater. Výše uvedený text jsem napsal pouze proto, abych se pochválil, protože to nikdo jiný neudělá.Pochvala za krásnou sebechválu.
autogen.sh
./configure --prefix /usr/local/tora --with-qt-dir=/usr/lib/qt4/ --with-qt-include=/usr/include/qt4/ --with-qt-libraries=/usr/lib/qt4/
...
libqt: -lQtCore -lQtGui -lQtGui -lQtSql -lQtNetwork,
libraries: /usr/lib/qt4/,
headers: /usr/include/qt4/
checking for lrelease... /usr/qt/3/bin/lrelease
checking for lupdate... /usr/qt/3/bin/lupdate
checking for rcc... /usr/bin/rcc
checking for moc... /usr/qt/3/bin/moc
checking for uic... /usr/qt/3/bin/uic
....
a make zkolabuje po
...
make[2]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/utils'
Making all in src
make[2]: Entering directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/src'
/usr/qt/3/bin/moc toabout.h -o moc_toabout.cpp
...
/usr/qt/3/bin/moc utils.h -o moc_utils.cpp
/usr/qt/3/bin/uic -L -nounload -o ui_toaboutui.h toaboutui.ui
uic: File generated with too recent version of Qt Designer (4.0 vs. 3.3.8)
make[2]: *** [ui_toaboutui.h] Error 1
make[2]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora'
make: *** [all] Error 2
Co s tim, jak to korektne premoct? Podotykam ze nainstalovane jsou opravdu dve verze qt a qt4 ma uic moc atd.v /usr/bin, zatimco qt3 v /usr/qt/3/bin/
g++ -DHAVE_CONFIG_H -I. -I.. -I./otl -I../src/loki/include -I/usr/include/qt4/ -I/usr/include/qt4//Qt -I/usr/include/qt4//QtCore -I/usr/include/qt4//QtGui -I/usr/include/qt4//QtSql -I/usr/include/qt4//QtNetwork -DDEFAULT_PLUGIN_DIR=\"/usr/local/tora/lib\" -DTOVERSION=\"1.4.0\" -I/usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/rdbms/public -DOTL_ORA10G_R2 -g -O2 -fno-inline -O2 -MT tora-main.o -MD -MP -MF .deps/tora-main.Tpo -c -o tora-main.o `test -f 'main.cpp' || echo './'`main.cpp
toabout.h:44: error: ‘Ui’ has not been declared
toabout.h:44: error: expected `{' before ‘toAboutUI’
toabout.h:44: error: invalid function declaration
A s tim si neporadim, no co pockam par dni, prihlasim se do konference a uvidime
subzero@mojo-jojo:~> which qmake /usr/bin/qmake subzero@mojo-jojo:~> qmake -version QMake version 2.01a Using Qt version 4.4.0 in /usr/libnastav si PATH. Jinak ti s autotools moc neporadím, spravuju a používám cmake proces.