Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
A tentokráte se nejedná o žádný prohlížeč webu, a ani o stahovač hanbatých filmů. Jde o Skutečný Program (TM). Čili strýček Sam tě potřebuje! Už ses přihlásil jako dobrovolník?
Klíčová slova: TOra - Toolkit For Oracle a jiné DBMS.
Nedávno jsem si stěžoval, že je TOra mrtvolou. A vývojáři s tím nic nechtěli dělat. Jenže já jsem v některých případech přesvědčivější než Corleone, takže jsem je dokázal vystrašit natolik, že hlavní správce 19.9.2007 15:45 vytvořil speciální tora-1.4 SVN větev, ve které měl probíhat přepis a migrace na Qt4.
Naneštěstí nejsou mé přesvědčovací schopnosti až tak dokonalé, takže jsem se v počátcích do migrace pustil sám.
Dosti plácání jater. Výše uvedený text jsem napsal pouze proto, abych se pochválil, protože to nikdo jiný neudělá.
Po měsících práce v cca 2,5 lidech se podle mého TOra dostala do fáze, kdy se dá používat. Já, odvážný člověk žijící na hranici zákona příčetnosti, to používám na produkčních systémech celé dny bez ztráty květinky.
Proto by bylo ideální, kdyby se našli dobrovolníci, kteří
tenhle program vyzkouší rozbít používat jako
slůňata v porculánu používat jinak, než používám já.
Přilož i ty ruku k dílu!
![]()
Spolu to dokážeme!
Jak už píšu výše – vzít to (SVN trunk), zkusit to zkompilovat na hromadě dalších distribucí a tak vůbec. Ale hlavně to používat. A protože má každý naučené jiné postupy, tak vyzkoušet různé "ukryté" dialogy atd.
Pokud nejsi interesován v problematice velkých a dospělých DB, zkus stejně tak rozbít a rozsekat Sqlitemanův trunk. Ten by se měl také pomalu blížit k další verzi.
Hit týdne: Kritická Situace, aneb vzpomínky na mládí se vrací.
Průser týdne: Tomáš Linka & Přímá linka, aneb 40 let na prknech , která znamenají Country.
Tiskni
Sdílej:
Dosti plácání jater. Výše uvedený text jsem napsal pouze proto, abych se pochválil, protože to nikdo jiný neudělá.Pochvala za krásnou sebechválu.
autogen.sh
./configure --prefix /usr/local/tora --with-qt-dir=/usr/lib/qt4/ --with-qt-include=/usr/include/qt4/ --with-qt-libraries=/usr/lib/qt4/
...
libqt: -lQtCore -lQtGui -lQtGui -lQtSql -lQtNetwork,
libraries: /usr/lib/qt4/,
headers: /usr/include/qt4/
checking for lrelease... /usr/qt/3/bin/lrelease
checking for lupdate... /usr/qt/3/bin/lupdate
checking for rcc... /usr/bin/rcc
checking for moc... /usr/qt/3/bin/moc
checking for uic... /usr/qt/3/bin/uic
....
a make zkolabuje po
...
make[2]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/utils'
Making all in src
make[2]: Entering directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/src'
/usr/qt/3/bin/moc toabout.h -o moc_toabout.cpp
...
/usr/qt/3/bin/moc utils.h -o moc_utils.cpp
/usr/qt/3/bin/uic -L -nounload -o ui_toaboutui.h toaboutui.ui
uic: File generated with too recent version of Qt Designer (4.0 vs. 3.3.8)
make[2]: *** [ui_toaboutui.h] Error 1
make[2]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora'
make: *** [all] Error 2
Co s tim, jak to korektne premoct? Podotykam ze nainstalovane jsou opravdu dve verze qt a qt4 ma uic moc atd.v /usr/bin, zatimco qt3 v /usr/qt/3/bin/
g++ -DHAVE_CONFIG_H -I. -I.. -I./otl -I../src/loki/include -I/usr/include/qt4/ -I/usr/include/qt4//Qt -I/usr/include/qt4//QtCore -I/usr/include/qt4//QtGui -I/usr/include/qt4//QtSql -I/usr/include/qt4//QtNetwork -DDEFAULT_PLUGIN_DIR=\"/usr/local/tora/lib\" -DTOVERSION=\"1.4.0\" -I/usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/rdbms/public -DOTL_ORA10G_R2 -g -O2 -fno-inline -O2 -MT tora-main.o -MD -MP -MF .deps/tora-main.Tpo -c -o tora-main.o `test -f 'main.cpp' || echo './'`main.cpp toabout.h:44: error: ‘Ui’ has not been declared toabout.h:44: error: expected `{' before ‘toAboutUI’ toabout.h:44: error: invalid function declarationA s tim si neporadim, no co pockam par dni, prihlasim se do konference a uvidime
subzero@mojo-jojo:~> which qmake /usr/bin/qmake subzero@mojo-jojo:~> qmake -version QMake version 2.01a Using Qt version 4.4.0 in /usr/libnastav si PATH. Jinak ti s autotools moc neporadím, spravuju a používám cmake proces.