Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
A tentokráte se nejedná o žádný prohlížeč webu, a ani o stahovač hanbatých filmů. Jde o Skutečný Program (TM). Čili strýček Sam tě potřebuje! Už ses přihlásil jako dobrovolník?
Klíčová slova: TOra - Toolkit For Oracle a jiné DBMS.
Nedávno jsem si stěžoval, že je TOra mrtvolou. A vývojáři s tím nic nechtěli dělat. Jenže já jsem v některých případech přesvědčivější než Corleone, takže jsem je dokázal vystrašit natolik, že hlavní správce 19.9.2007 15:45 vytvořil speciální tora-1.4 SVN větev, ve které měl probíhat přepis a migrace na Qt4.
Naneštěstí nejsou mé přesvědčovací schopnosti až tak dokonalé, takže jsem se v počátcích do migrace pustil sám.
Dosti plácání jater. Výše uvedený text jsem napsal pouze proto, abych se pochválil, protože to nikdo jiný neudělá.
Po měsících práce v cca 2,5 lidech se podle mého TOra dostala do fáze, kdy se dá používat. Já, odvážný člověk žijící na hranici zákona příčetnosti, to používám na produkčních systémech celé dny bez ztráty květinky.
Proto by bylo ideální, kdyby se našli dobrovolníci, kteří
tenhle program vyzkouší rozbít používat jako
slůňata v porculánu používat jinak, než používám já.
Přilož i ty ruku k dílu!
![]()
Spolu to dokážeme!
Jak už píšu výše – vzít to (SVN trunk), zkusit to zkompilovat na hromadě dalších distribucí a tak vůbec. Ale hlavně to používat. A protože má každý naučené jiné postupy, tak vyzkoušet různé "ukryté" dialogy atd.
Pokud nejsi interesován v problematice velkých a dospělých DB, zkus stejně tak rozbít a rozsekat Sqlitemanův trunk. Ten by se měl také pomalu blížit k další verzi.
Hit týdne: Kritická Situace, aneb vzpomínky na mládí se vrací.
Průser týdne: Tomáš Linka & Přímá linka, aneb 40 let na prknech , která znamenají Country.
Tiskni
Sdílej:
Dosti plácání jater. Výše uvedený text jsem napsal pouze proto, abych se pochválil, protože to nikdo jiný neudělá.Pochvala za krásnou sebechválu.
autogen.sh
./configure --prefix /usr/local/tora --with-qt-dir=/usr/lib/qt4/ --with-qt-include=/usr/include/qt4/ --with-qt-libraries=/usr/lib/qt4/
...
libqt: -lQtCore -lQtGui -lQtGui -lQtSql -lQtNetwork,
libraries: /usr/lib/qt4/,
headers: /usr/include/qt4/
checking for lrelease... /usr/qt/3/bin/lrelease
checking for lupdate... /usr/qt/3/bin/lupdate
checking for rcc... /usr/bin/rcc
checking for moc... /usr/qt/3/bin/moc
checking for uic... /usr/qt/3/bin/uic
....
a make zkolabuje po
...
make[2]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/utils'
Making all in src
make[2]: Entering directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/src'
/usr/qt/3/bin/moc toabout.h -o moc_toabout.cpp
...
/usr/qt/3/bin/moc utils.h -o moc_utils.cpp
/usr/qt/3/bin/uic -L -nounload -o ui_toaboutui.h toaboutui.ui
uic: File generated with too recent version of Qt Designer (4.0 vs. 3.3.8)
make[2]: *** [ui_toaboutui.h] Error 1
make[2]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/usr/local/src/tora/trunk/tora'
make: *** [all] Error 2
Co s tim, jak to korektne premoct? Podotykam ze nainstalovane jsou opravdu dve verze qt a qt4 ma uic moc atd.v /usr/bin, zatimco qt3 v /usr/qt/3/bin/
g++ -DHAVE_CONFIG_H -I. -I.. -I./otl -I../src/loki/include -I/usr/include/qt4/ -I/usr/include/qt4//Qt -I/usr/include/qt4//QtCore -I/usr/include/qt4//QtGui -I/usr/include/qt4//QtSql -I/usr/include/qt4//QtNetwork -DDEFAULT_PLUGIN_DIR=\"/usr/local/tora/lib\" -DTOVERSION=\"1.4.0\" -I/usr/lib/oracle/xe/app/oracle/product/10.2.0/server/rdbms/public -DOTL_ORA10G_R2 -g -O2 -fno-inline -O2 -MT tora-main.o -MD -MP -MF .deps/tora-main.Tpo -c -o tora-main.o `test -f 'main.cpp' || echo './'`main.cpp
toabout.h:44: error: ‘Ui’ has not been declared
toabout.h:44: error: expected `{' before ‘toAboutUI’
toabout.h:44: error: invalid function declaration
A s tim si neporadim, no co pockam par dni, prihlasim se do konference a uvidime
subzero@mojo-jojo:~> which qmake /usr/bin/qmake subzero@mojo-jojo:~> qmake -version QMake version 2.01a Using Qt version 4.4.0 in /usr/libnastav si PATH. Jinak ti s autotools moc neporadím, spravuju a používám cmake proces.