plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Obavam se, ze jsi vybral ten nejvetsi mozny shit, co se na trhu da sehnat. Mam tu samou .
Jednou budes z PC case-u svarovat tripatrovou kralikarnu...spíš "kočkokárnu"
Tak to já jsem úplně k hovnu. Kancelářské balíky rád nemám a vim a emacs (snad jsem to napsal správně) neumím ani vyslovit natož ovládat. Je toho milión verzí, jeden "lepší než druhej", tak si ten soubor stáhnu na lokál a oedituju v JEditu, TextEditu nebo v mceditu
.
No, je mi ze mě zle, kam jsem to dotáhnul. Ani editor ovládat neumím…
ahojik pekne si to napisal, suhlasim s tebou, aj ked som v tomto ohladu mozno trocha viac liberalny, ked si dakdo smaze ikony z pracovnej plochy, nainstaluje si daky super terminal, hodi na pozadie matrix tapetu a pak pise po nete ze je linux guru a velky hacker, je to iba jeho vec, kazdeho rozumneho cloveka napadne, ze je to pekny idiot. Myslim si ale ze problem nastava, kez si takyto chrapun zacne hovorit velky podnikatel a IT konzultant a zacne robit neplechu, otravovat so svojimi "sluzbami" na open source diskuziach, vylepovat plakaty v aule skoly, ci volako inak spamovat.
Ľudia ktorých identitou je terminál s čiernym pozadím a členstvo v akejsi “alternatívnej kultúre”.
A to mám bežne používať terminál s bielym pozadím? Ten je vhodný maximálne keď robím s notebookom niekde vonku kde mi slnko svieti na LCD. Ak som niekde v miestnosti automaticky prepnem na čierne pozadie (lepšie sa na to pozerá).
Takýto ľudia sú napríklad presvedčení že XYZ je najlepší editor na svete, no v skutočnosti z neho poznajú úplné základy.
Čo je na tom zlé, že používam svoj obľúbený editor a považujem ho za pre mňa najlepší editor na svete?
Väčšinou nemajú radi kancelárske balíky a iné zbytočnosti pre “lamy”.
Ja sa za hackera nepovažujem, ale kancelársky balík nepoužívam. Ak potrebujem niečo narýchlo napísať vystačím si s textovým súborom. Ak potrebujem nejaký seriózne vyzerajúci dokument, prezentáciu, list ... použijem LaTeX.
Čo je mimochodom myslené pod zbytočnosťami pre „lamy”? Ak sú to napr. hry a podobné veci tak to skutočne nepoužívam.
Tiskni
Sdílej: