Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
A pak kdo se chová nešetrně…Ty. Ať se stane cokoliv, vždycky to budeme my mladí, protože staří mají vždycky pravdu a když ne, tak platí to první. :D Ještěže už se blížím do věku, kdy budu mít taky patent na rozum a pravdu.
S tím se dá jedině souhlasit, když je od příbuzných zájem držet krok s dobou, je radost jim pomáhat.
To je pro nás starší občany frustrující, nechápeme tu logiku proč se nabízí něco co nefunguje (tedy v oblasti počítačové techniky - napr. u Alberta jsou v nabídce často věci co nefungují, ale to je ten novodobý trend u běžného spotřebního zboží - ale u počítačů??)Tak to uz jsem asi taky oficialne "starsi", a to mi neni ani 30, podobne nedodelanosti me irituji tak, ze uz to odnesl nejeden kousek kremiku :(. (Zvlast kdyz to jako vyvojar vidim i z druhe strany a vidim, ze v 99% pripadu za tim je lenost a chybeji pocit zodpovednosti vuci uzivatelum/snaha vytvorit pro ne kvalitni produkt.)
Chtěl jsem provádět v Alze ty testy , ale koukali na mne jako na blázna. Ať prý ho koupím, do 14 dnů ho mohu vrátit bez udání důvodů a dostanu peníze zpět.Jojo :). Kdyz jsem chtel v alze koupit televizi, na kterou se da divat i ve dne (tzn. ma anti-glare), tak me ji nedokazali ani predvest, a pry ze bych ji musel prave koupit-vratit. Mimochodem, je to znamy problem, ze vetsi displeje (aka televize) se prodavaji, az na tech par vyjimek, pouze bez anti-glare, protoze to lepe vypada na prodejne, kde se kvuli tomu pousteji jako demo pouze svetle barvy.
A když se podívá na google-maps přes Earth a začne 'jezdit po silnici', tak se do 45 vteřin procesor přehřeje a počítač shodí.A zase bullseye. Mam tu mnoho let stary thinkpad T420 na vsechno funguje bezvadne - vcetne programovani apod. .... dokud nezapnu prave google maps "streetview" (seznam mapy tento problem nemaji, mimochodem) nebo nejakou javascriptovou silenost jako treba facebook :D.
Masivní letáková kampaň
k cemu obchod? stacila by takova sluzba (doporuceni stroje a popripade navsteva pracovnika primo u klienta). problem je jak udelat marketing, na netu asi ne, tam cilova klientela moc neni.No, služba bez obchodu bude mít docela limitovaný užitek a důchodci za ní asi moc chtít platit nebudou.
důchodci za ní asi moc chtít platit nebudou.Ostatně stejně jako za službu s obchodem.
Lidem se povšechně nechce za IT služby platit.To je jedna stránka věci. Druhá stránka je, že se lidem obecně nechce věřit službě, která je zadarmo. Jednou jsem takhle strávil dvě hodiny u kamarádky testováním kombinace společně dodaného routeru a USB modemu se závěrem, že má obojí vzít, k tomu svůj laptop, a reklamovat to na pobočce s tím, ať ji ve finále předvedou, že to skutečně funguje. Než tak učinila, potřebovala její matka zavolat ještě technika tuším z Mironetu za 500 Kč.
akorat v tom obchodu budou prodavat stejne neznaly lidi jak v ty alze, takze duchodci odejdou s tim stejnym predrazenym smejdem ... ale vydelavat by se na tom dalo, to jo ;)To by byla kritická chyba. Ten obchod by měl šanci, jen pokud by o něm důchodci řekli ostatním, což by snad nemělo být tak těžké. Dokonce by mohl důchodce i zaměstnávat - očividně existují i tací, kteří nejsou úplně ztracení (viz autor blogu).
Dokonce by mohl důchodce i zaměstnávat - očividně existují i tací, kteří nejsou úplně ztracení (viz autor blogu).Autor blogu požaduje, aby to dělali mladí, nikoliv důchodci, a v tom je ten hlavní problém.
Když potřebuju (no teda spíš chci), nový počítač na nějaký ten internet, fotky, filmy, sem tam nějakou tu hru, webový server, pár desítek sdílených repozitářů, vývoj pro jiné HW platformy, aby byl přenosný a dal se používat na běžnou rodinnou agendu i po pár letech, tak kliknu na takové to tlačítko "seřadit podle ceny" a vyberu tu nejlevnější položku. I tak bude překračovat potřebné hodnoty mnohonásobně.+1 na jednej strane sa autor pohorsuje, ze predavac ponukne i5 za 13 litrov, na druhej strane sa pohorsuje nad laptopom s celeronem N30xx, ktory "do toho internetu a ty fotečky" v pohode zvladne. Na onaniu nad passmark score to nebude, ale v praxi bude pre pani CPU limitujuci malokedy, ked budu "internet a ty fotečky" pomale, tak to bude bud pripojenim, alebo diskom. Cize moj postup je podobny ako ma Gilhad. Vyberiem laptopy s SSD, ak to ma lezat na slote, tak uhlopriecku 15" a vyssiu, a zoradit podla ceny. Potom poviem znamemu v akom rozsahu sa pohybujeme (ocividne, ludi vacsinou zaujima dolna hodnota) a potom uz je diskusia na urovni "Za 400E mas tento model, za 450E mas o 4GB RAM viac, alebo vacsiu kapacitu SSD a podobne" Ludia vidia kde je dolna hranica a vidia co dostanu extra ak si priplatia. Ked im vysvetlim, ze viac RAM umozni plynulejsi beh viac veci naraz, alebo kolko to prakticky znamena tych 30GB extra na SSD, tak je pre nich pomerne jednoduche nad tym uvazovat a rozhodnut sa za co si este priplatia. Ale aj tak, ak mozem, tak sa tomu vyhybam (a je mozne, ze pani ma ten isty problem) a radsej nikomu nic neodporucam. Lebo od toho momentu som za vsetky problemy zodpovedny ja a niektori ludia predpokladaju, ze som tie vedomosti dostal uz pri narodeni a mam povinnost riesit ich problemy hned a zadarmo, lebo oni tomu nerozumeju a nemaju cas a chut sa to naucit.
Nakonec vnučka svagrové řekla, že je to asi všechno tím, že se jedna o stray krám (mladá slečna si asi nedovede představit co to tehdy stálo) a že je to třeba vyhodit a zakoupit moderní počítač.Toto je dalsia vec, preco rodine a znamym radsej neradim. Oni tak nejak ocakavaju, ze im poviem presne to co chcu pocut a nie to, co je pravda. Cize cakaju nieco nieco ako "jasne, nainstaluj tento program a mas PC na ktorom ti pobezi aj HL3 ked ho vydaju" a namiesto toho im poviem, ze je to "stary kram" pretoze to tak je bez ohladu na to kolko za to pred 15 rokmi dali. A dopadnem presne ako ta vnucka,ze sa potom stazuju ako im neviem poradit..
Toto je dalsia vec, preco rodine a znamym radsej neradim. Oni tak nejak ocakavaju, ze im poviem presne to co chcu pocut a nie to, co je pravda.Bingo.
Řekl, že sám má podobnou doma a že pokud se rozhodneme pro novou (LCD), budeme už novou kupovat každých pár let.Je to len vlastna skusenost, takze to ber tak ako to je, ale uz je to 10 rokov, co som si kupil Samsung T240HD a dodnes sluzi. Prezil asi 5 stahovani (vratane cesty do Irska) a sluzil ako televizia a monitor po celu tu dobu. Postupne presiel z pracovneho stola do obyvacky a dnes na tom vecer pozerame serialy v spalni. Zatial nejavi znamky toho, ze by chcel prestat fungovat. Kvalitou obrazu je to ako vsetky lacne LCD panely v tej dobe, cize nic moc, ale subjektivne lepsie ako ta Orava. (zvlast ak na tom clovek pozera HD obsah) Nehovoriac o tom, ze to ma DVI/VGA/HDMI vstup, cize to dodnes vyuzivam tam, kde by uz ta Orava mala smolu a bola by v kosi. (momentalne je k tomu pripojene FireTV) Dalsi priklad je LCD monitor HP (model si nespominam) ktory som kupil este v dobe, kedy sa pri kupe uvazovalo, ci je lepsie vybrat si klasicky CRT monitor, alebo priplatit za LCD. Bude zrejme o par rokov starsi ako ten Samsung - tipujem tak 12-15 rokov? Takisto sluzi ako monitor celu tu dobu, momentalne u rodicov. Ak ho niekedy vymenim tak len pre to, ze to ma iba VGA port a 17" - oboje uz zacina byt limitujuci faktor. Osobne nepoznam nikoho, kto by kupoval nove LCD/OLED/whatever lebo mu stary panel nefunguje. Zvycajne je to prave upgrade na vacsiu uhlopriecku, full HD, 3D (heh) a teraz uz 4k a tie stare TV/monitory sa presuvaju do spalne, pracovne, detom do izby a ktovie kam, ale stale funguju. Samozrejme, vsetko sa kazi, ale aby sa kazdych par rokov nieco pokazilo, to si myslim, ze je trochu pritiahnute za vlasy.
Nejen tady u nás, ale v celé Evropě panuje názor, že za všechno mohou levicové stranyZáleží na tom, co si přdstavuješ pod pojmem „levicové strany“, ale pokud tím myslíš komunisty a ČSSD, pak ti jsou bezpochyby za současný politický marast z veliké části zodpovědní...
Trochu smutné zamyšlení nad tím, proč tuto práci nepřevezme mladá, pružná, vzdělaná a inovativni generace, která s touto technologií vyrostla.A proč by měla? Proč by se nemohli lidé učit od těch, se kterými si nejvíc rozumějí, kterým věří, a kterým nebudou v jednom kuse říkat „No to na mě nemůžeš takhle rychle.“, „Tobě se to říká, když seš mladej.“ a tuny podobných výmluv.
To je pro nás starší občany frustrující, nechápeme tu logiku proč se nabízí něco co nefunguje.A pro mladé to stresující není. :)
Jak jistě mnozí tuší, milá švagrová jaksi neví co se pro ní hodí. A velká většina starších občanů je na tom stejně.Zatímco mladí všichni všechno vědí. :)
Člověk pak něco takového doporučí a pak aby se styděl přijít na návštěvu.A proto je lepší nic nedoporučovat a přenechat ostudu profesionálním prodejcům, kteří jsou za to placeni a kteří k bábi na návštěvu chodit nebudou.
Ale myslím si, že je to práce těch mladých, zejména dětí.Nejlepší, co můžou udělat, je předstírat, že tomu vůbec nerozumějí a nebo při prvním pokusu něco totálně posrat a udělat škodu aspoň za patnáct tisíc. Jinak se jich bude týkat všechen ten voser, co zde popisujete.
Ale mladí lidé jsou toho názoru, že když budou doplňovat 1/2 roku regály Tescu v Anglii , tak že se z nich svět snad podělá na fleku.Nejsou. Jen moc dobře vědí, že tam budou mít klid a nikdo je nebude otravovat nesmysly.
Ale co takhle na začátek nastavit rodičům počítač a nebo vybrat ten správný?To záleží na tom, jestli ten správný vůbec chtějí a jestli se obejdou bez Windows. ;)
Jinými slovy "kdo nic nedělá, nic nezkazí"...Ano. Osobně to beru jako základní věc, kterou by si měl člověk uvědomit, než začne druhým pomáhat a radit. Zkušenost s lidmi mě naučila, že na to, abych pro někoho něco dělal, musím mít dobrou motivaci, a musím mít alespoň nějakou představu o tom, jak taková pomoc dopadne. Já jsem na to naštěstí přišel relativně brzo a díky tomu mi vždy zbýval čas mimojiné i na takovou pomoc lidem, ze které mám víc radosti než vzteku. Čas považuju za velmi drahou komoditu a pokud ho mám propálit na nesmyslech, měly by to být nesmysly, které si já sám zvolím, jako je třeba tato diskuze. :)
No jo, ale taky si (relativně) howno vydělaj.To vůbec nemusí být pravda, já jsem si ve své době v Anglii za pomocné práce vydělal docela dost. Ano, dneska bych to za dost nepovažoval, a ano, bylo by to o hodně méně, kdyby známý neodmítl peníze za ubytování, ale tak už to prostě funguje. A to jsem ani nepotřeboval před nikým/ničím utéct.
Jako vůbec se nebudu divit, když s timhle přístupem (nic nedělat, nic nezkazit) jednoho krásného dne naše vyspělá civilizace skončí v pěkný )(Tak hlavně když to místní postarší rozumní voliči „ANO, bude líp.“, kteří v Anglii nebyli, zachrání. :)
Jinými slovy "kdo nic nedělá, nic nezkazí"...No, hlavně "kdo nic nedělá, nestane se z něj po chvilce neplacený support pro veškeré příbuzenstvo". A samozřejmě, když se něco pokazí, je to tvoje chyba a naklusej pokud možno hned... Ne, z toho jsem už vyrostla. Mám i svůj život. S PC pomáhám jen matce, která používá Manjaro.
A tak se to řeší třeba půjčkami. Pujčím si, ono se to časem nějak splatí, ale budu mít všechno hned a v klidu.Když se tak podívám kolem sebe, zadlužený je každý druhý a rozhodně to není závislé na věku.
Dřív bylo všude plno obchodů s použitou technikoua dnes se tomu rika "Prodej Repasovanych Pocitacu", rozdil je v tom ze je to profikama zkontrolovane, vycistene, opravene a davaji na to 1 nebo 2 roky zaruku ;) obecne viz co sem psal hore, konkretne mam vyborne zkusenosti s prodejcem importPC, krome notebooku prodavajiza par tisic i stolni pocitace, treba takova rada Dell Optiplex 7xx je dobrej adept, nebo Lenovo Thinkcentre, pokud chce nekdo i za vylozene par korun, tak Thinkcentre m57p Core2Duo, 2GB, Linux - muze byt dostatecna nahrana za presluhovanej Celeron z minuleho stoleti :)
Linux nebo windows
Je tu několik komentářů, kdy se jako řešení volí nějaký linuxovský desktop. To má podle mne tu nevýhodu, že pak nelze dojít do nějakého obchodu (zde je právě notebook výhoda), kde to někdo může nastavit. Navíc je takový starší uživatel omezen tím, že většina stejně starých uživatelů má windows a problémy nějakého nastavení není ani možno smysluplně diskutovat. Já bych např. s linuxem nikomu nedovedl poradit.
starsi počítač
Ano, mohu potvrdit, že většina starších občanů ma odpor k použitým strojům. A je to i pochopitelné. Nedává se tím nic jiného najevo, že ten starší občan se má prosím pěkně spokojit s tím 'odpadem', který je pro ty mladé už k nepotřebě. Jak jsem psal, my starší nevyhazujeme s nadšením, ale nevypadá to trochu tak, že místo na skládce skončí počítač na stole nějakého důchodce.
Je to o úctě. Poznámky typu, že nás ten repas asi přežije nejsou opravdu namístě. Ještě bych pochopil, že takhle reaguje mlady, technicky zatížený občan, ale v komentářích byly poznámky od osob, kde bych trochu empatie očekával.
mladí versus staří
Objevila se i otázka, proč se společnost rozděluje na mladé a staré s podtextem, že to není správné. Bohužel je tomu prostě tak. Setkaváme se s tím denně. Důchodci by nemeli pracovat, protože zabírají mista mladým. K dotorovi se chodí jen vykecávat a zabíraji nadměrné byty v centru Prahy. A tisice podobných hlášek. Jak by neměla být společnost rozdělena? Jistě, byl to jeden z naší generace, který nastartovl to rozkrádání a pak ty největší zloděje ještě amnestoval - s tím, ze výsledkem je nesolidární společnost. Právě proto jsem napsal ten článek, je třeba proti tomu něco dělat
Jistě, byl to jeden z naší generace, který nastartovl to rozkrádání a pak ty největší zloděje ještě amnestoval - s tím, ze výsledkem je nesolidární společnost.
Kdepak je dadovi konec, ten aspoň nebyl lama.
Je tu několik komentářů, kdy se jako řešení volí nějaký linuxovský desktop.Jak překvapivé, na Abclinuxu. Ne, myslím to vážně, celý zápisek vypadá jako by byl zaměřený na sféru Windows uživatelů a nevím jak jiní, ale já sem primárně nechodím ani kvůli Windows ani kvůli běžnému užívání systémů.
To má podle mne tu nevýhodu, že pak nelze dojít do nějakého obchodu (zde je právě notebook výhoda), kde to někdo může nastavit.Ano. Právě proto, že dotyčný nechodí pro radu do nějakého obchodu, ale zdarma za člověkem z rodiny, má na počítači takový systém, kterému rozumí ten někdo z rodiny. Pokud by se zeptal v běžném obchodě nebo servisu, pravděpodobně by si odnesl počítač s Windows a mohl by si tam domluvit další porady a údržbu.
Navíc je takový starší uživatel omezen tím, že většina stejně starých uživatelů má windows a problémy nějakého nastavení není ani možno smysluplně diskutovat. Já bych např. s linuxem nikomu nedovedl poradit.Neznám statistiky uživatelů různých systémů podle věku a ani si nemyslím, že jsou podstatné. Podstatné většinou je, jaký systém ovládají a chtějí ovládat ti, za kterými se chodí pro radu, ať už placenou nebo bezplatnou.
Nedává se tím nic jiného najevo, že ten starší občan se má prosím pěkně spokojit s tím 'odpadem', který je pro ty mladé už k nepotřebě.Chápu to, ale není to můj problém. Já sám jsem si jen tak mimochodem nový laptop ještě nikdy nekoupil.
Objevila se i otázka, proč se společnost rozděluje na mladé a staré s podtextem, že to není správné. Bohužel je tomu prostě tak. Setkaváme se s tím denně. Důchodci by nemeli pracovat, protože zabírají mista mladým. K dotorovi se chodí jen vykecávat a zabíraji nadměrné byty v centru Prahy. A tisice podobných hlášek. Jak by neměla být společnost rozdělena? Jistě, byl to jeden z naší generace, který nastartovl to rozkrádání a pak ty největší zloděje ještě amnestoval - s tím, ze výsledkem je nesolidární společnost. Právě proto jsem napsal ten článek, je třeba proti tomu něco dělatJá podle tohoto dělení nežiju, stejně jako podle spousty dalších věcí, které jsou pro vás samozřejmostí. Vaše postoje a přístup mi neimponují. Jestli chcete něco dělat, tak to dělejte, ale já vám v tom nepomůžu a je dost možné, že nikdo tady. Já vás maximálně tak můžu poslat, kam slunce nesvítí, v odpovědi na to, jak se tady snažíte lidi dirigovat a jak si tady řešíte politickou agendu, aniž byste sám za sebe přinesl cokoli pozitivního...
A ještě bych se Vás rád zeptal - proč tak ostře vnímáte generační rozdíl? To jsou kolem Vás samí lidé o jednu, dvě, tři generace mladší, kteří Vám tvrdí takové věci, že jejich logickým vyústěním je, že staří jsou k ničemu? Nebo generalizujete na základě jedné, dvou zkušeností? Já totiž nevím, kde Vás tohle potkalo. Já sice žiji ve stejném městě jako Vy, ale potkávám lidi chytré, milé, pracovité, hloupá, vypočítavé, liné atp. Ale věk rozhodně není pro tyto vlastnosti určující.
Jinak, jak už jsem psal, Vašim stezkům rozumím, dokonce je i chápu a upřímně řečeno nikde není psáno, že za pár let neskončím stejně (tím myslím s podobnými názory), ale dnes to vidím tak, že bohužel ve svém (a neberte to tak doslova) "svatém" rozhořčení jste zapomněl i na trochu pokory. Žádná generace nemá vůči jiné nějaký dluh, který jí musí nebo má splácet. Můžeme se bavit v podstatě jenom o morálce a tu člověk hledá stejnou měrou, jak u dnešních dvacetiletých, tak i sedmdesátníků. Je to v LIDECH a v ne GENERACI.
Je tu několik komentářů, kdy se jako řešení volí nějaký linuxovský desktop. To má podle mne tu nevýhodu, že pak nelze dojít do nějakého obchodu (zde je právě notebook výhoda), kde to někdo může nastavit. Navíc je takový starší uživatel omezen tím, že většina stejně starých uživatelů má windows a problémy nějakého nastavení není ani možno smysluplně diskutovat. Já bych např. s linuxem nikomu nedovedl poradit.A tady je zase spousta lidí, kteří dovedou poradit jen s Linuxem. Popřípadě má spokojené příbuzné, které ho používají. Ono to že ten systém nejde tak dobře rozbít je pro nás obrovská výhoda. Nemusíme být u člověka 5x do měsíce. Osobně bych se neodvážila někomu nějak víc vrtat do Windows.
Ano, mohu potvrdit, že většina starších občanů ma odpor k použitým strojům. A je to i pochopitelné. Nedává se tím nic jiného najevo, že ten starší občan se má prosím pěkně spokojit s tím 'odpadem', který je pro ty mladé už k nepotřebě. Jak jsem psal, my starší nevyhazujeme s nadšením, ale nevypadá to trochu tak, že místo na skládce skončí počítač na stole nějakého důchodce.Hm. Pokud člověk nedá na mé doporučení při výběru počítače a koupí si něco hrozného, mám opravdu nutkání vykašlat se na něj. Vždy u repasu uvedu všechny výhody i nevýhody. Ten zde mnohokrát uváděný Thinkpad je v repasu za podobnou cenu jako dnešní levné plasťáčky s N Intely mnohem rychlejší, spolehlivější a záruka je dva roky. Možná je to pro tebe o úctě, ale ono je to i o respektu. Pokud chceš moji radu a pomoc zadarmo, tak ji respektuj. Mě vážně nebaví dělat něco pro někoho, kdo chce poradit a pak se chová jako bych byla úplně blbá. Dobře, jsem mladá a nerozumím světu. Tak si poraď sám…
s tím, ze výsledkem je nesolidární společnostPokud bude někdo dělat uklízečku, znamená to že má ze solidarity zadarmo uklízet všem příbuzným? (teď nemluvím jen o starších) Já pořád nechápu, v čem je IT jiné než ostatní obory činnosti, ve kterých se neustálá pomoc a podpora zadarmo neočekává. Natožpak propůjčování příbuzného kamarádům, které ani nezná. „Hele, Běta, kterou jsem neviděla od základky, potřebuje přeinstalovat Windows. Můžeš se jí na to podívat?“ A tradiční, „Vždyť jen sedíš u počítače a baví tě to“. Jistě. Baví mě jet hodinu přes prahu, sedět tam dvě tři hodiny, dostat k tomu kávu a jet zpátky. Mnohem víc než po práci relaxovat, nebo pracovat na nějakém svém projektu. Pak se nediv, že se nám často nechce dělat už nic pro nikoho. Když se celé příbuzenstvo dovede chovat, jako by byla tvoje práce naprosto zadarmo a tvůj čas nic nestál. Ono to člověka po čase omrzí.
Osobně bych se neodvážila někomu nějak víc vrtat do Windows.Já jsem to dělal chvilku omylem komerčně, ale za nějakých 600 Kč za hodinu stejně jako ostatní činnosti a po předchozím upozornění, že Windows neumím a že by udělali nejlíp, kdyby si na tyhle věci sehnali Windows admina. Jenom namátkou, nešla mi z Windows tiskárna, po čtyřech hodináčh pokusů se to rozběhalo, 2400 Kč za první počítač, 600 Kč za oběhání těch zbylých plus dořešení nějakých drobností, 1200 Kč za rozběhání na Applu, kde to taky nejelo na první pokus. Podobná situace mimo Windows s tiskem do SMB, kdy se tiskárna (dle tcpdump) zjevně ani nepokusila, strávil jsem nad tím hodiny, ale vzhledem k neúspěchu šly myslím všechny za mnou. Běžně jsem pak psal na fakturu několik tisíc za „sraní“ se s něčím, na co jsem neměl žádnou odbornost a co jsem ke koupi ani nevybral, ať už to byl Microsoft, Canon nebo cokoli jiného. A podobně jsem fakturoval tisíce za pouhou telefonní komunikaci s UPC a Komerční bankou, které prokázaly takovou neschopnost, že jsem fakturoval třeba 3000 Kč za to, aby UPC zajistilo přidělení adres z jednoho rozsahu, a třeba dalších 2400 Kč za to, aby to UPC zajistilo znovu potom, co jednu z těch IP jednostranně změnili opět mimo rozsah. Nakonec jsem radši zajistil a protuneloval rozsah od jiného ISP. Je pravda, že jsem místo toho mohl chodit mezi starými lidmi, pomáhat jim s počítačem a nechat si za to nadávat, ale tohle mi přišlo pro můj život poněkud příjemnější.
Možná je to pro tebe o úctě, ale ono je to i o respektu. Pokud chceš moji radu a pomoc zadarmo, tak ji respektuj. Mě vážně nebaví dělat něco pro někoho, kdo chce poradit a pak se chová jako bych byla úplně blbá. Dobře, jsem mladá a nerozumím světu. Tak si poraď sám…Asi tak nějak. Ten čas můžeš strávit s lidmi, kteří tě mají rádi a respektují tě a ne kteří tě vysávají. A někdo to můžou být i ti stejní lidé a na to, aby ti s nimi bylo dobře stačí jim prostě nepomáhat.
Pokud bude někdo dělat uklízečku, znamená to že má ze solidarity zadarmo uklízet všem příbuzným?Super přirovnání, budu používat.
Natožpak propůjčování příbuzného kamarádům, které ani nezná. „Hele, Běta, kterou jsem neviděla od základky, potřebuje přeinstalovat Windows. Můžeš se jí na to podívat?“Loool. Otec teďka zase pomáhal známé s laptopem a nějak se nechal ukecat, že se na to podívá narychlo v hospodě, laptop položil na nešikovné místo a vypadalo to, že ještě bude kupovat nový. A to se vyplatí.
A tradiční, „Vždyť jen sedíš u počítače a baví tě to“.Tak to už je ovšem na přesdržku. Tyto lidi naštěstí v přípuzenství nemám a mezi přáteli už taky ne.
Jistě. Baví mě jet hodinu přes prahu, sedět tam dvě tři hodiny, dostat k tomu kávu a jet zpátky. Mnohem víc než po práci relaxovat, nebo pracovat na nějakém svém projektu.+1
Pak se nediv, že se nám často nechce dělat už nic pro nikoho. Když se celé příbuzenstvo dovede chovat, jako by byla tvoje práce naprosto zadarmo a tvůj čas nic nestál. Ono to člověka po čase omrzí.Tak to je. Lidé se nerespektem připraví o služby, které mají tržní cenu tisíců až desetitisíců Kč, jenom tím, že nedokážou přijmout a ocenit pomoc zdarma a nevidí za ní prakticky žádnou hodnotu. Pak ať si vyberou a zaplatí komerčního technika nebo se to začnou učit sami, ona je ta sranda hodně rychle přejde.
jako autor bych měl několik poznámek k diskuzi:Tohle bych nebral tak vážně, takové názory se totiž objevují v diskusích opakovaně i když se vůbec netýkají starší generace ale třicátníků. Obdobně bych nebral vážně ani tu úctu - spoust lidí se vyjadřuje neomaleně, to je bohužel fakt a zrovna mezi "ajťáky" zcela běžný. Doporučuji si ale zvykat, protože nějaké "servítky" se stávají politicky nekorektní - a tento trend *nevzniká* mezi technicky orientovanou mládeží, naopak!Je to o úctě. Poznámky typu, že nás ten repas asi přežije nejsou opravdu namístě. Ještě bych pochopil, že takhle reaguje mlady, technicky zatížený občan, ale v komentářích byly poznámky od osob, kde bych trochu empatie očekával.
Obdobně bych nebral vážně ani tu úctu - spoust lidí se vyjadřuje neomaleně, to je bohužel fakt a zrovna mezi "ajťáky" zcela běžný.Zatímco lidé ostatních povolání se vyjadřují omaleně. Tyhle předsudky mě dokážou nejvíc pobavit, teda dokud někdo neudělá průzkum napříč různými povoláními a neprokáže, že jsou všichni ti ředitelé, obchodníci, dělníci, zemědělci, uklízečky, zdravotníci, herci, úředníci a další oproti IT lidem výrazně slušnější. A teď nemyslím to, jak se třeba obchodník vyjadřuje k zákazníkovi, ale spíše jak se vyjadřuje půl minuty potom, co zákazník zmizí z dohledu. Samozřejmě, že je ten jev mezi IT lidmi běžný, když je běžný mezi všemi lidmi.
A teď nemyslím to, jak se třeba obchodník vyjadřuje k zákazníkovi, ale spíše jak se vyjadřuje půl minuty potom, co zákazník zmizí z dohledu.No právě, nadávání v nepřítomnosti je něco jiného.
Tiskni
Sdílej: