Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chcel som vedieť aké aplikácie na Linuxe bežne používam. Nechal som monitorovací skript bežať mesiac. Tu je výsledný graf.
Ak niektorá aplikácia bežala viac krát tak sú časy spočítané. Preto má Chrome viac ako mesiac. Reálny uptime vidno dobre na Skype lebo to je aplikácia ktorá beží vždy práve raz. Aplikácie ktoré spolu bežali menej ako 15 minút v grafe nie sú. xterm a mc má identický čas lebo vždy xterm spúšťam s -e mc. Záhadou pre mňa zostáva gksu. V grafe nie sú systémové služby, len mnou používané aplikácie (ručne som to vytriedil).
Monitorovací skript spustený ako služba Gnome:
#!/bin/bash while true; do ps aux | grep "^$USER" | awk '{ print $11 }' >> ~/.app-monitor.log sleep 1m done
Štatistiku som spravil týmto skriptom:
#!/bin/bash cat ~/.app-monitor.log | sort -u | while read a; do echo `grep "^$a$" ~/.app-monitor.log | wc -l` $a done | sort -nr | tee ~/app-monitor-stat.recent
Tiskni
Sdílej:
ps U $USER o cmd
by ti ušetřilo grep a awk Ako povedal Donald Knuth "Premature optimization is root of all evil".
Mimo tuto diskusi: Knuth to řekl v určitém kontextu. Dnes si to každý vykládá tak, že je možné použít libovolný algoritmus, libovolný formát dat, libovolné prostředí a tak. Prostě to nějak naprasit. Knuth dobře věděl, který algoritmus je ten nejvhodnější. Ale varoval, před složitou optimalizací napříč programem, která jej silně znepřehlední. Nejvodnější datové struktury a algoritmy by se měly používat vždy. To není optimalizace, to je návrh.
Což samozřejmě znamená a na to CET správně narážel, že je dobré znát více (v tomto případě GNU řádkových filtrů) a potom si umět správně vybrat ten nejvhodnější.
Sorry za OT, u skriptu, který běží 200ms každou minutu, to fakt nemá smysl řešit.
ps -U simon -u simon -o user,pid,etime -o args | awk '{ print $2 " " $3 " " $4 }'