Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Chcel som vedieť aké aplikácie na Linuxe bežne používam. Nechal som monitorovací skript bežať mesiac. Tu je výsledný graf.
Ak niektorá aplikácia bežala viac krát tak sú časy spočítané. Preto má Chrome viac ako mesiac. Reálny uptime vidno dobre na Skype lebo to je aplikácia ktorá beží vždy práve raz. Aplikácie ktoré spolu bežali menej ako 15 minút v grafe nie sú. xterm a mc má identický čas lebo vždy xterm spúšťam s -e mc. Záhadou pre mňa zostáva gksu. V grafe nie sú systémové služby, len mnou používané aplikácie (ručne som to vytriedil).
Monitorovací skript spustený ako služba Gnome:
#!/bin/bash while true; do ps aux | grep "^$USER" | awk '{ print $11 }' >> ~/.app-monitor.log sleep 1m done
Štatistiku som spravil týmto skriptom:
#!/bin/bash cat ~/.app-monitor.log | sort -u | while read a; do echo `grep "^$a$" ~/.app-monitor.log | wc -l` $a done | sort -nr | tee ~/app-monitor-stat.recent
Tiskni
Sdílej:
ps U $USER o cmd
by ti ušetřilo grep a awk Ako povedal Donald Knuth "Premature optimization is root of all evil".
Mimo tuto diskusi: Knuth to řekl v určitém kontextu. Dnes si to každý vykládá tak, že je možné použít libovolný algoritmus, libovolný formát dat, libovolné prostředí a tak. Prostě to nějak naprasit. Knuth dobře věděl, který algoritmus je ten nejvhodnější. Ale varoval, před složitou optimalizací napříč programem, která jej silně znepřehlední. Nejvodnější datové struktury a algoritmy by se měly používat vždy. To není optimalizace, to je návrh.
Což samozřejmě znamená a na to CET správně narážel, že je dobré znát více (v tomto případě GNU řádkových filtrů) a potom si umět správně vybrat ten nejvhodnější.
Sorry za OT, u skriptu, který běží 200ms každou minutu, to fakt nemá smysl řešit.
ps -U simon -u simon -o user,pid,etime -o args | awk '{ print $2 " " $3 " " $4 }'