Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chcel som vedieť aké aplikácie na Linuxe bežne používam. Nechal som monitorovací skript bežať mesiac. Tu je výsledný graf.
Ak niektorá aplikácia bežala viac krát tak sú časy spočítané. Preto má Chrome viac ako mesiac. Reálny uptime vidno dobre na Skype lebo to je aplikácia ktorá beží vždy práve raz. Aplikácie ktoré spolu bežali menej ako 15 minút v grafe nie sú. xterm a mc má identický čas lebo vždy xterm spúšťam s -e mc. Záhadou pre mňa zostáva gksu. V grafe nie sú systémové služby, len mnou používané aplikácie (ručne som to vytriedil).
Monitorovací skript spustený ako služba Gnome:
#!/bin/bash while true; do ps aux | grep "^$USER" | awk '{ print $11 }' >> ~/.app-monitor.log sleep 1m done
Štatistiku som spravil týmto skriptom:
#!/bin/bash cat ~/.app-monitor.log | sort -u | while read a; do echo `grep "^$a$" ~/.app-monitor.log | wc -l` $a done | sort -nr | tee ~/app-monitor-stat.recent
Tiskni
Sdílej:
ps U $USER o cmd
by ti ušetřilo grep a awk Ako povedal Donald Knuth "Premature optimization is root of all evil".
Mimo tuto diskusi: Knuth to řekl v určitém kontextu. Dnes si to každý vykládá tak, že je možné použít libovolný algoritmus, libovolný formát dat, libovolné prostředí a tak. Prostě to nějak naprasit. Knuth dobře věděl, který algoritmus je ten nejvhodnější. Ale varoval, před složitou optimalizací napříč programem, která jej silně znepřehlední. Nejvodnější datové struktury a algoritmy by se měly používat vždy. To není optimalizace, to je návrh.
Což samozřejmě znamená a na to CET správně narážel, že je dobré znát více (v tomto případě GNU řádkových filtrů) a potom si umět správně vybrat ten nejvhodnější.
Sorry za OT, u skriptu, který běží 200ms každou minutu, to fakt nemá smysl řešit.
ps -U simon -u simon -o user,pid,etime -o args | awk '{ print $2 " " $3 " " $4 }'