Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
audio/mpeg; /usr/bin/hraj '%s'; description="MPEG Audio"Skript /usr/bin/hraj obsahuje toto:
#!/bin/bash xterm -e mplayer "$1"V adresári som mal dva mp3 súbory. Prvý bol a(a).mp3 a druhý bol b(b).mp3. Normálne sa v mc na nich postavím, stlačím enter a môžem počúvať. Dnes ale prvý subor nehral a druhý hral. Skúsil som teda priamo "mplayer a\(a\).mp3" a normálne to hralo. Divné. Najprv som podozrieval escapovanie tých zátvoriek. Premenoval som ho na a.mp3 ale nehralo to. Upravil som teda skript takto:
#!/bin/bash xmessage "$1" xterm -e mplayer "$1"A zistil som, ze mc nespúšťa súbory priamo, ale v /tmp vytvori dočasnú symlinku na pôvodný súbor, napr. /tmp/tmp32sxv42 a spustí "/usr/bin/hraj /tmp/tmp32sxv42". Všimol som si že tam nie je prípona, zmenil som teda "a(a).mp3" na "a" a zrazu "mplayer a" prestalo fungovat:
$ mplayer a MPlayer dev-SVN-r26940 CPU: Intel(R) Atom(TM) CPU 230 @ 1.60GHz (Family: 6, Model: 28, Stepping: 2) CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1 Compiled with runtime CPU detection. Can't open joystick device /dev/input/js0: No such file or directory Can't init input joystick mplayer: could not connect to socket mplayer: No such file or directory Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control. Playing a. MPEG-PS file format detected. MPEG: No audio stream found -> no sound. MPEG: FATAL: EOF while searching for sequence header. Video: Cannot read properties. ========================================================================== Opening audio decoder: [mp3lib] MPEG layer-2, layer-3 ADecoder init failed :( ADecoder init failed :( Opening audio decoder: [ffmpeg] FFmpeg/libavcodec audio decoders Unknown/missing audio format -> no sound ADecoder init failed :( Opening audio decoder: [libmad] libmad mpeg audio decoder Cannot sync MAD frame ADecoder init failed :( ADecoder init failed :( Opening audio decoder: [hwmpa] MPEG audio pass-through (fake decoder) Cannot sync MPA frame: 0 ADecoder init failed :( ADecoder init failed :( Cannot find codec for audio format 0x50. Read DOCS/HTML/en/codecs.html! Audio: no sound Video: no video Exiting... (End of file)Trochu googlenia, čitania manuálu. Zdá sa že ak má súbor príponu mp3 tak to mplayer nejak zohľadní. Riešenie je takéto:
mplayer -demuxer +audio aresp. v skripte:
#!/bin/bash xterm -e mplayer -demuxer +audio "$1"Záver - MC pomocou symlinku schoval príponu súboru. Treba s tým počítať. Moc sa mi ale takéto chovanie nepáči. Začnite takto lepiť systém a neskôr sa vám rozsype ako domček z kariet.
Tiskni
Sdílej:
Zdá sa že ak má súbor príponu mp3 tak to mplayer nejak zohľadníNo jo, vsadím se, že inkriminované MP3 je bez ID3 tagu nebo jiného markeru a pak je bez přípony určování typu MPEG souboru docela magie – no spíš sázka do loterie. Proto je lepší přímo používat něco jako madplay nebo mpg321.
$ file a.mp3 a.mp3: Audio file with ID3 version 2.3, MP3 encoding $ file b.mp3 b.mp3: Audio file with ID3 version 2.3, MP3 encodingSkor ten subor bude nejak poskodeny
a pak je bez přípony určování typu MPEG souboru docela magie – no spíš sázka do loterieHm, tohle tvrzení jsem se rozhod prověřit:
$> cp Nightwish/01-Kinslayer.mp3 file.jpg
$> eyeD3 --remove-all file.jpg
file.jpg [ 9.19 MB ]
-------------------------------------------------------------------------------
Removing ID3 v1.x and/or v2.x tag: SUCCESS
$> file file.jpg
file.jpg: data
$> mediainfo file.jpg
General
Complete name : file.jpg
Format : MPEG Audio
File size : 9.19 MiB
Duration : 4mn 0s
Overall bit rate : 320 Kbps
Writing library : LAME3.90 (alpha)
Audio
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Duration : 4mn 0s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 320 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 44.1 KHz
Stream size : 9.19 MiB (100%)
Writing library : LAME3.90 (alpha)
$>
Je vidět, že libmagic si s tím opravdu neporadí.