Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Navic v datacentru je 24/7 support, takze vypadek to bude na par desitek minut, coz se muze stat vsude a i pri jinych situacich, nez jenom hw chybach.Neexistuje neco, co by umoznilo provozovat clusterove reseni jednoduse bez nutnosti centralniho uloziste? Napr. mit sparovane nody a v kazdem paru provozovat DRBD (nebo neco podobneho) tak, ze pulka VPS bezi primarne na jednom a druha pulka na druhem nodu, ale je mozne okamzite premigrovat/prevzit na druhy nod. je pri vypadku jednoho nodu. (Nejspis by pak slo i omezit redundanci v ramci jenoho nodu.)
Neviem či by to malo zmysel, pretože vpsfree.cz nemá žiadne dohodnuté SLA. Prípadne ma opravte.
vzctl set [veid] --diskspace 100GBa hned tim zmenit kvotu pro VPS je proste luxus, navic to jde nahoru i dolu za behu VPS.
FreeBSD je pravda, ZFS ne, maji vlastni FS.Nechť NetApp není Data ONTAP C-mode, pak neplatí ani jedno. Nebo... je v tom případě je i Windows založené na FreeBSD protože mají jejich TCP/IP stack.
To nejsou obycejne prebrandovane. NetApp do nich sype i vlastni firmware.Vlastní firmware na NetApp discích je hlavně kvůli znemožnění použití běžných Seagate disků v úložišti, za účelem zachování marže z prodeje SupportEdge podpory pro diskové shelfy.
Zalezi na use-case, nekde davaji smysl, nekde ne. Podle meho, davat VPS na diskove pole muze byt fajn, ale spatne se skaluje. Kdyz mate 4 virtualizacni nody, kdyz jich je 8, nebo i 20, daji se obslouzit jednim rozumnym polem. Vezmete si ale nekolik racku masin a zkuste centralizovat uloziste... Dobre, tohle se nedela, pro dalsi racky se koupi separatni uloziste. Ale v cem je pak ta vyhoda centralizovane spravy uloziste?FAS 6240 - 250 039,67 IOPS na 189TB použitelné kapacity. To je poměrně hodně racků s hosty pro virtuální mašiny.
Jasne, da se pouzit vic frontendu k jednomu diskovemu poli, coz vyzaduje SAS disky, ale cena to takoveho reseni podle meho nazoru vyrazne prevysuje vyhody centralizovaneho uloziste.Doplň si základní vzdělání.
Nehlede na fakt, ze je malo open-source vyvojaru, kteri vyviji primo nad SANem, takze je nutne pouzivat jenom takovy software, ktery prochazi poradnym QA zahrnujicim i takove use-cases.Centralizované uložiště nemusí být SAN, nehledě na to, že Linuxové FC SAN drivery jsou velice pěkně odladěné a pro aplikaci se to chová jako lokální disk (nechť Oracle ASM a podobné nejsou aplikací).
Delat SAN po Ethernetu je docela smrt, iSCSI je podle mne sprosta nadavka, kterou vymyslel nekdo, kdo se chtel pomstit koncovym uzivatelum dat nad tim protokolem. Takze zbyva FibreChannel, InfiniBand a jine low-latency high-bandwidth SAN reseni.iSCSI je na tom moc hezky po 10Gb/s Ethernetu a se switchi od Dellu je to i celkem levná záležitost, když už chceš hovořit o desítkách racků.
Buď to zdůvodní, a pak o tom bude vědět třeba 50 přítomných - v té chvíli i když to někdo vynese ven tak nezjistíš kdo.Proč bych já zjišťoval kdo to vynesl, když to můžou za mě dělat orgány činné v trestním řízení?
Me osobne je to taky proti srsti, ale skoro zadna vetsi firma ti ceny za hardware nebo sluzby nezvereni na internetu a skoro stejne mnozstvi ti ji nepovi ani po telefonu.U individuálních služeb je to normální – taky jako dodavatel neříkám předem cenu, protože to nejde odhadnout, nebo se lidi minou v očekáváních a neví, za co ta cena je, tak jim to přijde moc drahé nebo naopak OK, ale pak toho budou chtít víc, než jsem chtěl dodat… tam se cena dohodne až po důkladných konzultacích. Jenže tohle není případ komoditního zboží a typických služeb, které se sekají jak Baťa cvičky.
ostatni vyrobci to proste po par vyjednavacich telefonatech zabalily s tim, ze by nas dotovali z vlastniho kdyby chteli srazit cenu nas stejnou uroven. Opravdu jak na bazaru...Někdy si říkám, že je to takhle zařízené kvůli lidem, kteří neumí nic jiného než mlít pantem – aby si taky mohli připadat úspěšní a důležití, že něčeho dosáhli, získali slevu… Jsou to takové virtuální hodnoty pro potěchu těch, kteří by jinak reálně žádné hodnoty nepřinesli. Bez tohoto handlování bychom se mohli bavit věcně, o technických a obchodních výhodách daného řešení. Ne řešit, jak máš náš nákupčí nejlépe podkuřovat zástupci dodavatele na golfu, aby ukecal lepší cenu.
No, mě jde o to, že jelikož ty evidentně považuješ cenovou nabídku za obchodní tajemství... WTF? seriózní firma snad zveřejní kolik chce za co někde na webu, aby měl zákazník porovnání s konkurencí, ne?Kdyť jsi to sám napsal o něco níž. Katalogové ceny jsou přepálené (protože co kdyby to někdo, čti státní úřady, za ty peníze náhodou koupil), takže se dávají "slevy". No a tu cenu se slevou přece nevyvěsíš někam na web, to by další zákazníci začali vyjednávat o ceně na téhle hodnotě a ne na té přestřelené...
Takhle malou konfiguraci jsem nikdy necenil, ale minimálně u větších konfigurací je sleva 60 - 80%.To si i tady musíme hrát na divadlo se "slevami", které vlastně slevy nejsou? To je jak na nákupu v Mountfieldu. Přiznej barvu a řekni spíš, že tabulkové ceny jsou o takových 60-80% přepáleny oproti cenám za které se to opravdu prodává. A jelikož musíte i tak mít nějaké zisky, tipuju že dalších pár procent bude marže a skutečné náklady budou tak do 10k USD. Jdu blejt, velebnosti.
Přiznej barvu a řekni spíš, že tabulkové ceny jsou o takových 60-80% přepáleny oproti cenám za které se to opravdu prodává.Bacha na různé základy procent.
Pošli "ofiko" poptávku na marek.stopka@perlur.cz a cena bude obchodnímu tajemství dle § 17 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník. Tohle už je custom konfigurace, kterou jen tak na web hodit nemůžu...Jen čistě ze zvědavosti - jakou má tohle logiku? Protože i když jsem se snažil, žádnou jsem za tím nezahlédl.
To máš jako tvrdit, že když postavíš nové datové centrum, tak by si na začátku životního cyklu měl těm 2 zákazníkům co máš účtovat celý overhead napájecí a chladíci soustavy.Špatný příklad. U datového centra počítám s větším počtem zákazníků a tak těm prvním účtuju jenom to, co na ně připadá (zbytek jde na vrub mně, protože tam zatím mám prázdný prostor.) Dumpingová cena pro jednoho zákazníka s tím, že tomu samému zákazníkovi následně prodám něco dráž, je něco jiného.
A přitom by to mělo být obráceně. První služba dražší, protože má dodavatel více práce se seznámením se s prostředím, a pak již levněji, protože má menší práci.
V podstatě se snažíte první podhodnocenou službu zajistit odběr dalších služeb. Kdyby tato snaha byla zhmotněna do něčeho jiného než jen víry, tak by se na to dal napasovat nějaký protikorupční zákon (Američani jich znají velké množství).
Tady je krásně vidět, jak je tenká hranice mezi tržním a korupčním jednáním.
Tady je krásně vidět, jak je tenká hranice mezi tržním a korupčním jednáním.Ta hranice je jasná a toto není případ korupce. Korupce je, když uplácíš někoho, aby zneužil své pravomoci a přihrál ti něco z majetku, který aktuálně spravuje (ale nepatří mu). Můžeš tedy uplatit politika nebo manažera tím, že jim osobně poskytneš nějakou výhodu a oni pak poškodí svého zaměstnavatele (stát, firma…), který z tebou poskytnuté výhody nic nemá. Jenže, když poskytneš slevu zákazníkovi (jako celé právnické osobě, ne konkrétnímu manažerovi) a od té samé právnické osoby očekáváš v budoucnu další zakázky, tak to nemůže být korupce. (byť to může být něco taky velmi nepěkného – ve spojení s dalšími praktikami)
Já jsem nepsal, že to je korupce.
Jen mi přijde od zákazníka hloupé, aby skočil po očividně (očividnost se právě snaží dodavatelé schovat do obchodního tajemství) dotované nabídce a pak musel krvavě platit za následné služby. Pokud to udělá nevědomky, tak by ho akcionáři měli rychle vyměnit. Pokud to udělá vědomě, tak je třeba se ptát, co z toho má, protože přesně takové chování je projevem korupce. A jediný rozdíl pak je, jestli se korupce prokáže, nebo ne, což v případě, že obě strany mlčí (a ještě jim nahrává institut obchodního tajemství) je značně problematické.
Jak pozoruju, nikde nejde jen o jednu část ekosystému, patří k tomu zachování poskytovaných služeb a dohodnutých smluv. Ono se dost těžko přechází jinam nebo na něco jiného.Pokud to udělá vědomě, tak je třeba se ptát, co z toho má, protože přesně takové chování je projevem korupce. A jediný rozdíl pak je, jestli se korupce prokáže, nebo ne, což v případě, že obě strany mlčí (a ještě jim nahrává institut obchodního tajemství) je značně problematické.
A občas jdeme s cenou i pod skutečné náklady, protože ten jeden konkrétní projekt nám otevře dveře k tomu zákazníkovi.To je právě praktika, která se mi nelíbí – tvářit se, že je něco levné nebo dokonce zadarmo a když na to zákazník skočí a stane se závislým, tak ho oškubat. Podobně to dělají drogoví dealeři…
Pokud tam není vendor lock-in, co brání zákazníkovi si při příští zakázce vybrat třeba diskové pole od jiného výrobce?To že se to třeba nevyplatí? Protože když pořídíš nějakou technologii tak jí upravíš nástroje, nakoupíš integrační nástroje, imlementuješ monitoring, vyškolíš lidi. A to vše je náklad, který plánuješ nějakou dobu odepisovat, když změníš dodavatele diskových úložišť, tak musíš všechny tyhle investice udělat znova. A to stojí peníze, a rozdíl v těch cenách mezi jednotlivými výrobci je tak malý, že se zřídka kdy vyplatí. To už se spíš mnohem častěji implementují dual-vendor politiky, kdy celou dobu kupuješ od obou výrobců, a máš procesy,... přizpůsobeny technologiím obou výrobců.
To že se to třeba nevyplatí?A jak bys definoval vendor lock-in? Např. Wikipedia ho popisuje takto:
In economics, vendor lock-in, also known as proprietary lock-in or customer lock-in, makes a customer dependent on a vendor for products and services, unable to use another vendor without substantial switching costs.S čímž se celkem ztotožňuji. Vždy je to o nákladech, které je potřeba vynaložit na přechod jinam – závislost na MS Windows je podobná – není to nic nemožného, jsou to „jen“ náklady na přepsání softwaru, aby nepoužíval proprietární funkce, a přeškolení lidí.
Doplň si základní vzdělání.Tohle jsem tu dlouho neslyšel :D
Ako riešite likvidáciu poškodených a nefunkčných HDD ?
Hledal jsem ty testy, fakt to nemuzu najit, museli jsme to zapomenout odzalohovat mezi jednotlivymi reinstalacemi toho pole
Jinak co se tyce 'spojovani' - 8 disku navesime v pohode, ty desky maji 2x SATA3 a minimalne 6x SATA2, vetsi pocet disku se resi SAS expandery primo v backplane - coz ta masina "2node v 2U s 12ti 2.5 disky per node" ma, dokonce ma i SAS2 HBA onboard.
RE maji TLER - ale who cares, Linux mdraid to stejne neumi vyuzit- HE? co konkrétně neumí využít? toto je podle mně právě stěžejní důvod proč POUŽÍVAT RE disky namísto běžných (a jednou jsme se pěkne spálili s RE disky kde TLER nefungoval kvůli chybě firmware...).. ani nemusím být enterprise fanatik abych trochu kroutil hlavou...
Delat SAN po Ethernetu je docela smrt, iSCSI je podle mne sprosta nadavka, kterou vymyslel nekdo, kdo se chtel pomstit koncovym uzivatelum dat nad tim protokolem.Ono se take doporucuje, pokud to clovek mysli s iSCSI vazne, tak ji stavet jako SAN. Tedy separatni switche a cela infratruktura, pokud mozno to neroutovat a povolit Jumbo frame. Super je take pouzit hw iSCSI karty. Jeste bych zkusil FCoE. To je take pomerne zajimavy protokol. Vyhoda tech enterprise storage je hlavne managementu monitoringu a funkcich co ten storage nabizi. Souhlasim, ze pro VPS hosting to nema cenu, ale kdo to zkusim a muze porovnat, tak uz nechce jinak
Tiskni
Sdílej: