Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Před pár týdny jsme přecházeli z dosovské verze účetnictví PCS4 na windowsovské Aconto MSP stejného výrobce.
Staré dosovské účetnictví se u nás udrželo cca 15 let a bylo by to asi i déle, kdyby výrobce, jak se dalo dříve nebo později očekávat, nezačal oznamovat ukončení podpory této verze. Nejlogičtějším krokem pak samozřejmě bylo zvolit kompatibilní windows produkt.
Aconto MSP využívá jako databázový server jednu ze starších verzí Century pro Windows. Protože Centura má verzi pro Linux, ptal jsem se u výrobce, jestli je tato platforma také podporována. Bylo mi řečeno, že to bude možné až s přechodem na nejnovější Centuru, který se ovšem zatím jen plánuje. Takže jsem se jal nainstalovat tuto databázi na Windows Server 2003.
Samozřejmě jsem ji instaloval jako službu, ale výsledek mě nemile překvapil. Tato služba požadovala integraci s desktopem, protože otevírá databázovou konzoli. Ovšem po pár sekundách zřejmě nepředá zpět informaci o korektním spuštění, takže ji Windows nemilosrdně po pár sekundách sestřelí.
Přijít na to, jak tyto dva rozhádané hromátky bajtů usmířit, se mi nepodařilo, takže jsem měl na výběr z několika poměrně nepříjemných možností. Buď databázový server provozovat na jedné ze stanic, zkusit se poprat se spuštěním Century jako běžného programu pomocí runasservice nebo mít stálou otevřenou terminálovou relaci.
Zkusil jsem ale jinou možnost, rozjet ji na Linuxovém serveru pod Wine ve VNC relaci. Nebudu dlouho napínat, takto varianta fungovala a funguje bez nejmenších problémů. Paradoxně jsem se tak dostal do stavu, kdy se Linux ukázal pro běh windowsovského programu jako podstatně lepší platforma než samotné Windows.
Za zmínku stojí, že i samotný klient Aconta jede pod Wine bez problémů, možná jen s tiskem si bude nutné trochu pohrát. Takže až budete hledat kvalitní účetnictví, které byste mohli provozovat pod Linuxem, zkuste věnovat Acontu trochu pozornosti.
Tiskni
Sdílej: