Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před pár týdny jsme přecházeli z dosovské verze účetnictví PCS4 na windowsovské Aconto MSP stejného výrobce.
Staré dosovské účetnictví se u nás udrželo cca 15 let a bylo by to asi i déle, kdyby výrobce, jak se dalo dříve nebo později očekávat, nezačal oznamovat ukončení podpory této verze. Nejlogičtějším krokem pak samozřejmě bylo zvolit kompatibilní windows produkt.
Aconto MSP využívá jako databázový server jednu ze starších verzí Century pro Windows. Protože Centura má verzi pro Linux, ptal jsem se u výrobce, jestli je tato platforma také podporována. Bylo mi řečeno, že to bude možné až s přechodem na nejnovější Centuru, který se ovšem zatím jen plánuje. Takže jsem se jal nainstalovat tuto databázi na Windows Server 2003.
Samozřejmě jsem ji instaloval jako službu, ale výsledek mě nemile překvapil. Tato služba požadovala integraci s desktopem, protože otevírá databázovou konzoli. Ovšem po pár sekundách zřejmě nepředá zpět informaci o korektním spuštění, takže ji Windows nemilosrdně po pár sekundách sestřelí.
Přijít na to, jak tyto dva rozhádané hromátky bajtů usmířit, se mi nepodařilo, takže jsem měl na výběr z několika poměrně nepříjemných možností. Buď databázový server provozovat na jedné ze stanic, zkusit se poprat se spuštěním Century jako běžného programu pomocí runasservice nebo mít stálou otevřenou terminálovou relaci.
Zkusil jsem ale jinou možnost, rozjet ji na Linuxovém serveru pod Wine ve VNC relaci. Nebudu dlouho napínat, takto varianta fungovala a funguje bez nejmenších problémů. Paradoxně jsem se tak dostal do stavu, kdy se Linux ukázal pro běh windowsovského programu jako podstatně lepší platforma než samotné Windows.
Za zmínku stojí, že i samotný klient Aconta jede pod Wine bez problémů, možná jen s tiskem si bude nutné trochu pohrát. Takže až budete hledat kvalitní účetnictví, které byste mohli provozovat pod Linuxem, zkuste věnovat Acontu trochu pozornosti.
Tiskni
Sdílej: