abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Zajímavý projekt

    Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    dnes 13:33 | IT novinky

    Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 13:11 | IT novinky

    Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    dnes 13:00 | Nová verze

    FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    dnes 05:44 | Zajímavý software

    picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:22 | Nová verze

    Multiplatformní prohlížeč elektronických knih KOReader byl vydán ve verzi 2026.07 "Sailing Walrus". U PDF souborů s SMask lze vyčistit pozadí. Přibyla podpora Kobo v5 nebo základní podpora OPDS 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Komunita

    Společnost Valve sponzoruje a společnost Collabora portuje RADV (open source Vulkan ovladač pro AMD GPU z projektu Mesa) na Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.7. 20:44 | Zajímavý projekt

    Starling (GitHub) je desktopové prostředí vytvořeno umělou inteligencí (s dohledem jednoho vývojáře během šesti měsíců).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 37
    28.7. 14:22 | IT novinky

    Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    28.7. 14:11 | IT novinky

    Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2284 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    23.8.2018 00:38 Neeeeeeeeerr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Napísal som dlhý a kvalitný komentár a keď už bol skoro hotový, zahnal som sa po muche a omylom zatvoril browser. Poviem len toľko že to bol nasratý komentár na tému single-window Gimp.

    kotyz avatar 23.8.2018 01:22 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    a me ten single window rezim nechce v kdeckach fungovat. na win to jde, dokonce i v kdeckach ve virtualu to jde, ale na kompu doma proste ne, ikdyz to je nastaveny stejne tak ty okynka furt nekde litaj a vecne je nevidim a nemuzu najit. tohle me na gimpu vzdycky sralo. a pak jeste to debilni celkovy ovladani, takze ani po nakejch 10 letech ho neumim pouzivat (zvlast vrstvy me nechteji vubec poslouchat). to ze je to tedka v jednom okne beru jako pokrok. a navic to jde vypnout (kez by mi to na tom jednom neposlusnym kompu slo i zapnout).
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    Agent avatar 23.8.2018 16:04 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Na ztracené texty Lazarus form recovery, Typio form recovery nebo jiný podobný doplněk.
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    23.8.2018 02:06 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Obávám se, že přinejmenším část změn vedoucích k nepoužitelnosti lze vysvětlit mnohem nižší pohnutkou: potřebou změny. Ta má (kolektivní) psychologickou podstatu a související ekonomické implikace. Tento trend se zdaleka netýká jen informačních technologií, ale vidíme ho v různých oblastech na tisíce let do minulosti. Vyvíjela se architektura i umělecké směry a lidé, pokud jim to ekonomická situace umožňovala, odjakživa měnili své šatníky podle aktuálních módních vln. Na jedince, kteří se odmítají uzpůsobit, je vyvíjen společenský nátlak.

    Pro člověka, který počítač používá jako nástroj k dosažení určitých cílů, je zdrojem velkého utrpení, když mu někdo odstraní z klávesnice klávesy a bezcílně redesignuje nástroj, který denně používá. V očích mas je ale důležité spíše to, aby hardware i software měl „moderní design“. V opačném případě se dané produkty, stejně jako uživatelé, kteří je užívají, stanou cílem posměšků. Zmiňoval jsi Xfce. I v „technické“ komunitě jsi se proto někdy možná setkal z „názory“ (ve skutečnosti to jsou spíše pocity), které se nesou zhruba ve stylu: „Je to špatně, protože to nevypadá dostatečně moderně.“.

    Čím více se IT stává mainstreamovou záležitostí, tím více těm módním trendům podléhá. Web vždy patřil mezi ty oblasti s nejnižší vstupní bariérou, a proto JavaScriptová komunita je toho zářným příkladem. Těch ryze subjektivních iracionálních pocitů, o kterých bych marně doufal, že snad nemohou zvítězit nad objektivitou a pragmatismem, je ale mnohem víc. Ne všechny změny jsou ovšem samozřejmě nutně špatné a někdy je iracionální právě jejich zaryté odmítání.

    Zcela odmítat takové chování by popíralo samou podstatu člověka – a ostatně by bylo krajně naivní si namlouvat, že já sám tomu iracionálnímu chování nepropadám. Vadí mi to samozřejmě jen a pouze v tu chvíli, kdy se nějaká změna děje proti mojí vůli a já jsem nucen se jí uzpůsobit (nebo hledat alternativu, což to oddálí zpravidla jen na chvíli). Holt nezbývá než si zvyknout a brát to – jak sám píšeš – se zvýšenou dávkou flegmatismu.
    23.8.2018 10:53 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Ten tvuj gmail si nemuzes prepnout do stareho rozhrani?
    23.8.2018 11:35 hefo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    No ale dokedy sa bude dať, než to natvrdo prepnú každému? (ja Gmail nepoužívam, ale zmätenosť manželky, a trochu snahy, kým som našiel, ako to prepnúť, si pamätám veľmi dobre)
    23.8.2018 12:25 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    To rozhodne nerozporuju. Nakonec, kdyby existoval open source webovy imap/smtp klient na urovni gmailu, tak uz jsem davno gmail opustil.

    Jen jsem chtel upozornit, ze to stale prepnout lze (ale nejsem si jisty jestli vsem - proto jsem se ptal).
    23.8.2018 14:01 Pavel Křivánek | skóre: 29 | blog: Kvičet nezávaznou konverzaci
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Přepnout to šlo, ale ztracené úkoly mi to nevrátilo ;-) Každopádně je to jen dočasné, protože Google nejpozději do konce roku přemigruje povinně všechny.
    I'm sure it crashed in the most type-safe way possible.
    23.8.2018 13:57 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Já utekl k Xfce, které zatím přírodním zákonům odolává.
    Blbé je, že k některým programům se těžko hledá alternativa - takže pořád používám Kalarm, který bez zbytku KDE není schopen přijít na to, že tady v Čechách používáme UTC+2 a který všechna okna z upozorněním zásadně zobrazuje na poslední ploše.

    Nebo třeba Kate, co pro změnu naprosto ignoruje veškeré nastavení o focus stealing, takže operace z gitem způsobí, že najednou místo do konzole píšu do dialogového okna.
    Quando omni flunkus moritati
    JiK avatar 24.8.2018 02:25 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    je to open source? je. Tak si to prepis.
    24.8.2018 13:02 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Ještě že jste šel zrovna kolem, odborníku
    Quando omni flunkus moritati
    JiK avatar 24.8.2018 02:24 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákon zachování nepoužitelnosti
    Google to aspon necha uzivatelem zrusit, resp. vratit do puvodniho stavu. Toho si vazim.

    Vetsina podobnych redesignu je jednosmerna a uzivateli silou vnucena nejakymi marketingovymi frikuliny, kteri asi zijou mimo realny svet, buji jako plisen, jen nepotrebuji vlhko, teplo a tmu, ale korporatni zasedacky...
    regine avatar 28.8.2018 11:21 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše Yahoo

    Do pekel kráčí i kdysi můj první mail Yahoo, stále užívaný vzhledem k mým kolegům z minulého tisíciletí. A jak byl dobrý, nejen první s téměř neomezenou kapacitou.

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    regine avatar 28.8.2018 11:18 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše IBM OS/2

     ...jak je OS/2, který jsem v té době používal, válcován o tolik horšími Windows 95 ...

    I já jsem nepochopil, co lidi v té době vedlo k Microsoftu?

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    Gilhad avatar 28.8.2018 14:52 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IBM OS/2
    Pokud si dobre vzpominam, tak masivni reklama MS a velmi sporadicka reklama IBM (plus tam snad byly i nejake interni dohody a nasledne podpasovky od MS - jak je ostatne zvykem). OS/2 jsem v te dobe taky mel a byl vyrazne lepsi nez Windows (rychlejsi, mutlitaskoval ...), ale v podstate se o nem nikde nepsalo, zatimco Win mely reklamy vsude...
    Josef Kufner avatar 28.8.2018 17:16 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IBM OS/2
    Marketing. To je jediné, co MS skutečně umí.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    30.8.2018 08:20 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IBM OS/2
    Skôr to bolo BDSM ktoré je hlbohou súčasťou ľudskej podstaty.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.