Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
pacman -Sy
pacman -S gnome
Pro neznalé poměrů Archlinuxu:
Prozatím můžu říct, že tohoto kroku nelituji. Nové GNOME3 se mi líbí a dovedu si představit, že ho budu používat i nadále. Směřování GNOME, které bývá často jeho odpůrci přirovnáváno k prohlášení "users are too stupid to decide", je v posledních letech docela známo. Já osobně spíše chápu vývoj směrem k "nesložitosti" jako přípravu na nástup dotykových displejů a nasazení mimo desktop-pc architekturu. Možná i předvoj Webu 3.0 (Bugemos 213). Každopádně ať si používá kdo chce co chce. Takže pokud chcete do komentářů napsat nějakou variantu na známé prohlášení "If you think your users are idiots, only idiots will use it.", raději ani nečtěte a běžte do /dev/null.
Jako bývalý uživatel KDE3 můžu říct, že přechod GNOME2->GNOME3 je subjektivně daleko méně bolestivější než upgrade z KDE3 na KDE4. Zatímco první oficiální vydání KDE4 mi přišlo spíše jako chatrně se před zhroucením chvějící alfa (no offence), troufám si říct, že nové GNOME, byť stále nehotové, je připravené pro každodenní užívání.
Co se týče rychlosti startu prostředí po přihlášení, tak výsledek je pochopitelně horší než u XFCE, OpenBoxu nebo jiného odlehčeného prostředí. Nechci, aby zápisek byl vnímán jako neustálé popichování KDE4, ale na mém notebooku s Intel Core2 Duo a 2GB DDR2 RAM je start rychlejší něž do KDE4. Já vím, můžeme sice namítat, že máme suspend2ram a na rychlosti startu prostředí už tak nezáleží, ale pro mě je to docela směrodatná charakteristika.
GNOME na mě vždy působilo jako poměrně konzervativní prostředí, které dává přednost evoluci před revolucí, takže mě ohlášení gnome-shellu, které mělo kompletně změnit způsob práce s počítačem, poměrně překvapilo. Ačkoliv mám pouze integrovanou inteláckou grafiku, přepínání oken, animace prostředí i další desktopové efekty by podle mě za zcela plynulé označil i Jardík. Jako velkou výhodu vnímám to, že prostředí se dá pěkně ovládat jak čistě myší, tak klávesnicí. Co víc, gnome-shell mi přijde navržený tak, že mi bylo líto, že nemám dotykový display, abych si zkusil po obrazovce pěkně "zamatlat".
Mnoho odpůrců vyčítalo tady na serveru v diskuzích, že nyní je třeba pro přepnutí aplikací zbytečně klikat a přepnutí je zdlouhavé. Možná ano, možná ne. Nabídka Činnosti/Activities a následné "exposé" na otevřená okna se rozbalí i při najetí kurzoru do levého horního okna. Takže i na Full-hd monitoru to dnes, kdy jsou běžné optické myši s citlivostí 1800dpi, není tak moc velký pohyb.
Co se týče ovládání klávesnicí, tak tam mám poměrně specifické požadavky. Naštěstí mi v tomto směru nové GNOME vychází maximálně vstříc. Když to shrnu, tak potřebuji:
Definování mých esenciálních klávesových zkratek, světe div se, je možné přímo v ovládacím centru GNOME. Velice mile mě překvapilo to, že přepínání oken pomocí ALT+TAB řeší několik mých dilemat, která jsem doposud měl.
Musím říct, že tohle skvělé přepínání aplikací mi natolik vyhovuje, že jsem nijak markantě nepocítil absenci panelu. Jasně, občas si člověk posteskne. Ale po té, co jsem objevil všechny nové "fíčury" přepínání oken, si na panel ani nevzpomenu.
Společně s Gnome3 přichází i nový GTK vzhled Adwaita. A musím říct, že je to nástupce geniálního Clearlooks více než důstojný. Sice je padding ovládacích prvků nad únosnou mírou, ale po nastavení rozumné velikosti písma (rozuměj 8 místo 11) a použití "tweaknutého" tématu si nemůžu stěžovat (http://www.webupd8.org/2011/04/adwaita-improved-reduced-padding-for.html).
Pro zastánce stoprocentně sladěného desktopu bude taky patrně trnem v oku mírná schizofrenie mezi aplikacemi využívající gtk2 a nové gtk3. Téma adwaita je (doufám že zatím) vytvořené pouze pro nové gtk3. Tohle má například za následek trochu nejednotný vzhled tabů. Na screenshotu níže textový editor medit (gtk2), gedit (gtk3) a za každých okolností vždy a všude odlišný firefox. Btw víte někdo, jestli se plánuje build nového firefoxu zkompilovaný nad gtk3?
Další drobnou závadou je narušený gradient titulku okna u neaktivních oken.
Klasická tray oblast je nyní schovaná v pravém dolním rohu a zobrazuje se pouze při najetí kurzorem myši do rohu oblasti. Nijak extra mi to nevadí. Možná jen k ikonce programu parcellite (správce schránky) bych rád přistupoval častěji.
Co řici závěrem. Troufám si tvrdit, že GNOME je prostředí geniálně jednoduché a plně funkční. V příštích několika dnech jej nechám otestovat své přítelkyni. V žádném případě není hloupá. Jen není takový počítačový fanda jako já, takže pokud něco nejde hned, tak "to je pokažený". Docela mě láká se podívat na zoubek i PIM aplikaci Evolution a především kalendářům a jejich synchronizaci. To velké datum v horním okraji obrazovky k tomu přímo vybízí.
Tiskni
Sdílej:
Gnome3 vyzaduje PulseAudio :(
pacman -Rsc gnome
.
-Syu
jsem také udělal, a totálně mi to domrdalo instalaci Xfce (můj screenshot + dockbarx), takže jsem nakonec u Gnome Shell také skončil. Nejsem z něj nějak moc nadšený (oproti Unity), ale po pár tweacích se dá jakž takž používat. Nejsou pro to moc přizpůsobené aplikace.
No to mě těší, jsem zvědavý jak dopadne moje XFCE na mediálním centrumu...
Koupil jsem si monitor 1920x1200 abych měl prostor k práci, ne abych si ho zasral nevyužitým panel, megatlustým orámováním okna, které nezmizí při maximalizaci (to snad pujde nastavit, jde to v GNOME 2.3x) a megatlustýma buttonama a pod. Ikdyž dáte font na 9 nebo 8 px, tak se to nezlepší...
Zlaté Unity (V mém případě Unity 2D, compiz developers, AMD nebo Cannonical jsou hovádka, nemá se to rádo). Jinak k samotnému ovládání GNOME SHELLU bych vytknul navigaci v Aktivitách. Zmáčknu Win, napíšu "Fir" ... objeví se třeba 12 položek v 5 řádcích, mnou cílená je na 3. a nejde se k ní navygovat šipkou dolů (!!!) - rovnou na 3. řádek, jak debil si musíte poklikat třeba 7x na šipku v před... Ale to by byla maličkost, neživím se spouštěním aplikací, to dělám tak 2x do měsíce když aktualizuji a nejde to jinak. Ale spousta laiků má rádo furt něco spouštět a zavírat, tak snad je to GNOME SHELL odnaučí, alespoň něco pozitivního ;)
AMD má asi problémů víc... ale Unity 2D + Metacity + Gtiles jede jak po másle, to je produktivita a navíc jsem konečně zprovoznil vaapi akceleraci, sice to moc neakceleruje, ale nemám tearing, jupí :)
Skúšal som a istú dobu používal aj GNOME3(G3) aj Unity ale aj tak som momentálne na gnome 2.32:D Prečo?
Začnem Unity. Unity je podľa mňa pekný koncept využitia celého displeja. Dlho som používal desktop bez akéhokoľvek panelu(ale mal som docky:)), ale občas mi chýbala oblasť notifikácii.Potom ubuntu indikátory sú genialna vec, hlavne soundmenu a message menu. V tomto ohlada sa mi unity moc páči, aj ten panel nalavo. Čo sa mi nepači je dash priliš velke, nechutne,pomale. Čo keby radšej do toho zaintegrovali niečo na štýl synapse. To je rýchle pekné :) A hlavne unity má na moj vkus príliš veľa bugov, a nebude mat žiadne nastavenia, viď vyjadrenie marka shuttleworth
Na G3 sa mi páči že je konečne revolučne, resp. zmizol ten dlhoročný konzervativizmus. Je rýchle,pekné a stabilne.Oproti unity je intuitívnejšie. Čo sa mi nepáči je ten horný panel napr.Ked sa už bude dať zmenšiť tak to beriem:) Potom načo mi tam má otravovať ikona accessibility keď to nepouživam? Pri G3 skôr čakám na to kedy sa bude dať nejako schopne nastaviť.
Oproti Unity G3 plytvá miestom.To sa hadam vyrieši v ďalších verziách. Každopádne G3 konečne vyzerá ako moderné prostredie. Unity si ide ale vlastnou cestou a som zvedavý ako bude vývoj pokračovať.