Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Přišel čas něco udělat se starou verzí mých stránek a tak jsem se poohlížel po nějakém CMS. Pro jiné účely jsem si už něco napsal (veškerý obsah je v jednom config.php souboru), ale pro mě to nestačí ;o(
Pak jsem ale v HW News četl odkaz na Etomite CMS, vyzkoušel jsem ho a zalíbil se mi (je XHTML 1.1 validní).
A rozhodl jsem se nejen pomoci s jeho překladem, ale i podělit se o zkušenosti ...
Prvním krokem je samozřejmě stažení verze, kterou chceme instalovat. Já to zkusil rovnou s tou nejaktuálnější 0.6.1RC2 (nepočítám-li CVS verzi).
Pak následuje rozbalení a upload na web. Tady u mne došlo k prvnímu zádrhelu - použil jsem (tedy snažil jsem se) fireFTP plugin (verze 0.88.3), ale po chvíli uploadu mi to zatížilo CPU na 98-99% (AthlonXP@2G2/512MB). Tudy tedy cesta nevedla :o(
Použil jsem tedy Total Commander - ano, přiznávám se dobrovolně k používání WindowsXP ;o) To tedy jen doma, zatím. V práci mám z vlastního rozhodnutí Slacka.
Pokud vše proběhlo v pořádku, tak se připravíme na instalaci:
Je třeba mít na serveru již zřízenu databázi a adresářům
cesta_k_etomite/manager/includes/config.inc.php cesta_k_etomite/assets/cache cesta_k_etomite/assets/images cesta_k_etomite/assets/exporta všem souborům v
cesta_k_etomite/assets/cachenastavit práva pro zápis. Pak už jen do prohlížeče zadáme adresu:
http://vasedomena.tld/cesta_k_etomite/installa klikneme na odkaz "New installation".
Do k tomu určených polí formuláře vyplníme adresu MySQL serveru, uživatelské jméno a heslo pro přístup k němu, název databáze a prefix tabulek pro Etomite. Pak ještě vyplníme uživatelské jméno a heslo pro administrátorský účet a klikneme na tlačítko "Setup Etomite!".
Pokud vše proběhlo tak jak mělo, je ještě třeba smazat adresář
cesta_k_etomite/installnechceme přeci, aby nám někdo zhatil výsledky našeho úsilí ;o)
Někteří, jako třeba já, budou ještě potřebovat zeditovat soubor
cesta_k_etomite/manager/includes/config.inc.phpa v něm sekci
// Define an installation-specific ...na
preg_match_all("/(?:([a-z0-9]+)|.)/i", $database_server.$dbase.$table_prefix, $matches); $sessionName = strtolower(implode('', $matches[1])); session_name($sessionName);v původní verzi totiž misto stránek někteří uvidí jen "500 Internal server error" a nedostanou se ani do administrace stránek :o(
Chceme-li, aby na nás naše Etomite mluvilo česky, stáhneme si z českých stránek o Etomite soubor s češtinou a to ISO8859-2 nebo UTF-8, které přes ftp nahrajeme do adresáře
cesta_k_etomite/manager/includes/lang
Teď, když máme tohle vše za sebou, otevřeme v prohlížeči adresu
http://vasedomena.tld/cesta_k_etomite/managera přihlásíme se do administrační sekce.
To už je ale na další zápis, nehledě na to, že bych měl jít spát ;o)
Tiskni
Sdílej: