Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Přišel čas něco udělat se starou verzí mých stránek a tak jsem se poohlížel po nějakém CMS. Pro jiné účely jsem si už něco napsal (veškerý obsah je v jednom config.php souboru), ale pro mě to nestačí ;o(
Pak jsem ale v HW News četl odkaz na Etomite CMS, vyzkoušel jsem ho a zalíbil se mi (je XHTML 1.1 validní).
A rozhodl jsem se nejen pomoci s jeho překladem, ale i podělit se o zkušenosti ...
Prvním krokem je samozřejmě stažení verze, kterou chceme instalovat. Já to zkusil rovnou s tou nejaktuálnější 0.6.1RC2 (nepočítám-li CVS verzi).
Pak následuje rozbalení a upload na web. Tady u mne došlo k prvnímu zádrhelu - použil jsem (tedy snažil jsem se) fireFTP plugin (verze 0.88.3), ale po chvíli uploadu mi to zatížilo CPU na 98-99% (AthlonXP@2G2/512MB). Tudy tedy cesta nevedla :o(
Použil jsem tedy Total Commander - ano, přiznávám se dobrovolně k používání WindowsXP ;o) To tedy jen doma, zatím. V práci mám z vlastního rozhodnutí Slacka.
Pokud vše proběhlo v pořádku, tak se připravíme na instalaci:
Je třeba mít na serveru již zřízenu databázi a adresářům
cesta_k_etomite/manager/includes/config.inc.php cesta_k_etomite/assets/cache cesta_k_etomite/assets/images cesta_k_etomite/assets/exporta všem souborům v
cesta_k_etomite/assets/cachenastavit práva pro zápis. Pak už jen do prohlížeče zadáme adresu:
http://vasedomena.tld/cesta_k_etomite/installa klikneme na odkaz "New installation".
Do k tomu určených polí formuláře vyplníme adresu MySQL serveru, uživatelské jméno a heslo pro přístup k němu, název databáze a prefix tabulek pro Etomite. Pak ještě vyplníme uživatelské jméno a heslo pro administrátorský účet a klikneme na tlačítko "Setup Etomite!".
Pokud vše proběhlo tak jak mělo, je ještě třeba smazat adresář
cesta_k_etomite/installnechceme přeci, aby nám někdo zhatil výsledky našeho úsilí ;o)
Někteří, jako třeba já, budou ještě potřebovat zeditovat soubor
cesta_k_etomite/manager/includes/config.inc.phpa v něm sekci
// Define an installation-specific ...na
preg_match_all("/(?:([a-z0-9]+)|.)/i", $database_server.$dbase.$table_prefix, $matches); $sessionName = strtolower(implode('', $matches[1])); session_name($sessionName);v původní verzi totiž misto stránek někteří uvidí jen "500 Internal server error" a nedostanou se ani do administrace stránek :o(
Chceme-li, aby na nás naše Etomite mluvilo česky, stáhneme si z českých stránek o Etomite soubor s češtinou a to ISO8859-2 nebo UTF-8, které přes ftp nahrajeme do adresáře
cesta_k_etomite/manager/includes/lang
Teď, když máme tohle vše za sebou, otevřeme v prohlížeči adresu
http://vasedomena.tld/cesta_k_etomite/managera přihlásíme se do administrační sekce.
To už je ale na další zápis, nehledě na to, že bych měl jít spát ;o)
Tiskni
Sdílej: