Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
vrat se k ubuntuTam je defaultně Unity, což je ještě šílenější GUI.
dpkg/apt-get/aptitude/Synaptic
pokryjí vše, co kdy potřebuju), desktopové hledání nepotřebuju (stačí mi locate
) a souborové systémy si raději mountuju ručně pmountem
. Mimo toho, vždy jsem Debian bral jako distribuci, která počítá s tím, že si jí člověk nějak upraví, v čemž mu jde vtříct v tom, že mu hází pod nohy jen minimum klacků.
*Desktopové ne, protože desktop, ikonky a podobné klikátka nepoužívám, Thunar mám dokonce odinstalovaný.
+1, to same muj pmount . .ale na usb flashky atd funguje výborně ..
/etc/pmount.allow
.
Nech každy používa čo mu vyhovuje. Používam xfce. Nemienim tolerovať prostredie, ktoré má zbytočne veľke nároky na CPU čas, RAM a atď. Každé prostredie má špecifické vlastnosti a aj spotreba systemových prostriedkov.
Hovorí ti niečo stav Cx a Px na CPU ? Bolo to už viac krát spomenuté ohľadom servera na plný výkon a v stave Cx.
Ide o rozdiel spotreby CPU, keď vyťažuje grafické prostredie CPU zbytočne. Na server by som nedával grafické prostredie, pretože dokážem spravovať systém aj cez CLI. Hlavne je to cítiť na slabšich zostavach, ktoré sú určené ako desktop.
Na modernejších kompoch dobrá voľba, hlavne keď je človek zvyknutý na MS widle, prakticky kopírujú vývoj.
IIRC naopak Windows 7 mají některé prvky okopírované z "KDE4".
Tiskni
Sdílej: