Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
vrat se k ubuntuTam je defaultně Unity, což je ještě šílenější GUI.
dpkg/apt-get/aptitude/Synaptic
pokryjí vše, co kdy potřebuju), desktopové hledání nepotřebuju (stačí mi locate
) a souborové systémy si raději mountuju ručně pmountem
. Mimo toho, vždy jsem Debian bral jako distribuci, která počítá s tím, že si jí člověk nějak upraví, v čemž mu jde vtříct v tom, že mu hází pod nohy jen minimum klacků.
*Desktopové ne, protože desktop, ikonky a podobné klikátka nepoužívám, Thunar mám dokonce odinstalovaný.
+1, to same muj pmount . .ale na usb flashky atd funguje výborně ..
/etc/pmount.allow
.
Nech každy používa čo mu vyhovuje. Používam xfce. Nemienim tolerovať prostredie, ktoré má zbytočne veľke nároky na CPU čas, RAM a atď. Každé prostredie má špecifické vlastnosti a aj spotreba systemových prostriedkov.
Hovorí ti niečo stav Cx a Px na CPU ? Bolo to už viac krát spomenuté ohľadom servera na plný výkon a v stave Cx.
Ide o rozdiel spotreby CPU, keď vyťažuje grafické prostredie CPU zbytočne. Na server by som nedával grafické prostredie, pretože dokážem spravovať systém aj cez CLI. Hlavne je to cítiť na slabšich zostavach, ktoré sú určené ako desktop.
Na modernejších kompoch dobrá voľba, hlavne keď je človek zvyknutý na MS widle, prakticky kopírujú vývoj.
IIRC naopak Windows 7 mají některé prvky okopírované z "KDE4".
Tiskni
Sdílej: