Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Trochu mimo tému, ale som jediný komu chýba malý embedovateľný webový zobrazovač?
Áno, aj v Qt. Teraz robím jednu krabičku ktorá sa má pripájať na wifi, obraz systému aj s Qt 5 a OpenGL ES ovládačmi má 30MB a teraz aby som kvôli niektorým wifi routrom, ktoré vyžadujú kliknutie na odkaz v prehliadači dokompiloval k tomu 50 MB WebEngine.
Na RSS či mailového klienta je tak isto overkill, vlastne všade, kde nechcem u klienta spúšťať javascript by sa hodilo niečo podstatne jednoduchšie.
Na tú krabičku s wifi práve potrebujem aj podporu cookies a formulárov (ich odosielanie cez POST, hidden fieldy, slušnú podporu CSS ...).
Okolo HTML 5 je to celé nejaké blbé. SVG má aspoň SVG Tiny štandard, ale HTML5 je stále jedna veľká obluda ktorá so sebou ťahá SQL, OpenGL, kodeky na prehrávanie videa, zvuku, podporu asi 5 druhov fontov a stále sa na to nabaľujú ďalšie hromady smetí. Možno by nebolo zlé, keby sa z toho vybralo pár dobrých myšlienok a poskladal by sa nejaký HTML Tiny štandard, ktorý by sa dal ľahko implementovať.
Ako zistím čo z HTML podporuje prehliadač? Jaj na základe user-agent. No a sme doma.
Ja hovorím o štandarde pre dokumenty (taká statická vec bez javascriptu, animácií, niečo čo by dokázalo zobraziť aj malé embedded zariadenie s obmedzenou kapacitou pamäte, alebo e-ink čítačka, ktorá bude mať s animáciami problém aj keď má dostatočný výkon, alebo RSS čítačka kde je js zbytočný, alebo mail klient kde je js vyslovene nebezpečný). V js sa samozrejme dá čo-to zistiť, ale chýba mi zjednodušený HTML štandard s pár elementmi a definovanou HTTP hlavičkou, s ktorou sa browser bude hlásiť (napr X-HTTP-TINY) ak nepodporuje plnohodnotné HTML.
Tiskni
Sdílej: