Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Trochu mimo tému, ale som jediný komu chýba malý embedovateľný webový zobrazovač?
Áno, aj v Qt. Teraz robím jednu krabičku ktorá sa má pripájať na wifi, obraz systému aj s Qt 5 a OpenGL ES ovládačmi má 30MB a teraz aby som kvôli niektorým wifi routrom, ktoré vyžadujú kliknutie na odkaz v prehliadači dokompiloval k tomu 50 MB WebEngine.
Na RSS či mailového klienta je tak isto overkill, vlastne všade, kde nechcem u klienta spúšťať javascript by sa hodilo niečo podstatne jednoduchšie.
Na tú krabičku s wifi práve potrebujem aj podporu cookies a formulárov (ich odosielanie cez POST, hidden fieldy, slušnú podporu CSS ...).
Okolo HTML 5 je to celé nejaké blbé. SVG má aspoň SVG Tiny štandard, ale HTML5 je stále jedna veľká obluda ktorá so sebou ťahá SQL, OpenGL, kodeky na prehrávanie videa, zvuku, podporu asi 5 druhov fontov a stále sa na to nabaľujú ďalšie hromady smetí. Možno by nebolo zlé, keby sa z toho vybralo pár dobrých myšlienok a poskladal by sa nejaký HTML Tiny štandard, ktorý by sa dal ľahko implementovať.
Ako zistím čo z HTML podporuje prehliadač? Jaj na základe user-agent. No a sme doma.
Ja hovorím o štandarde pre dokumenty (taká statická vec bez javascriptu, animácií, niečo čo by dokázalo zobraziť aj malé embedded zariadenie s obmedzenou kapacitou pamäte, alebo e-ink čítačka, ktorá bude mať s animáciami problém aj keď má dostatočný výkon, alebo RSS čítačka kde je js zbytočný, alebo mail klient kde je js vyslovene nebezpečný). V js sa samozrejme dá čo-to zistiť, ale chýba mi zjednodušený HTML štandard s pár elementmi a definovanou HTTP hlavičkou, s ktorou sa browser bude hlásiť (napr X-HTTP-TINY) ak nepodporuje plnohodnotné HTML.
Tiskni
Sdílej: