Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Trochu mimo tému, ale som jediný komu chýba malý embedovateľný webový zobrazovač?
Áno, aj v Qt. Teraz robím jednu krabičku ktorá sa má pripájať na wifi, obraz systému aj s Qt 5 a OpenGL ES ovládačmi má 30MB a teraz aby som kvôli niektorým wifi routrom, ktoré vyžadujú kliknutie na odkaz v prehliadači dokompiloval k tomu 50 MB WebEngine.
Na RSS či mailového klienta je tak isto overkill, vlastne všade, kde nechcem u klienta spúšťať javascript by sa hodilo niečo podstatne jednoduchšie.
Na tú krabičku s wifi práve potrebujem aj podporu cookies a formulárov (ich odosielanie cez POST, hidden fieldy, slušnú podporu CSS ...).
Okolo HTML 5 je to celé nejaké blbé. SVG má aspoň SVG Tiny štandard, ale HTML5 je stále jedna veľká obluda ktorá so sebou ťahá SQL, OpenGL, kodeky na prehrávanie videa, zvuku, podporu asi 5 druhov fontov a stále sa na to nabaľujú ďalšie hromady smetí. Možno by nebolo zlé, keby sa z toho vybralo pár dobrých myšlienok a poskladal by sa nejaký HTML Tiny štandard, ktorý by sa dal ľahko implementovať.
Ako zistím čo z HTML podporuje prehliadač? Jaj na základe user-agent. No a sme doma.
Ja hovorím o štandarde pre dokumenty (taká statická vec bez javascriptu, animácií, niečo čo by dokázalo zobraziť aj malé embedded zariadenie s obmedzenou kapacitou pamäte, alebo e-ink čítačka, ktorá bude mať s animáciami problém aj keď má dostatočný výkon, alebo RSS čítačka kde je js zbytočný, alebo mail klient kde je js vyslovene nebezpečný). V js sa samozrejme dá čo-to zistiť, ale chýba mi zjednodušený HTML štandard s pár elementmi a definovanou HTTP hlavičkou, s ktorou sa browser bude hlásiť (napr X-HTTP-TINY) ak nepodporuje plnohodnotné HTML.