Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Resume zapasu Xserver versus Windows - 1:0
O co jde ... potreboval jsem prohodit monitory s ruznym rozlisenim (1280x1024 a 1600x1200) mezi 2 pocitaci. Nanestesi ten, ktery mel puvodne monitor s vyssim rozlisenim ma nainstalovany OS Windows XP. Na druhem je SUSE Linux. Jak jsem normalne zvykly, bafnul jsem monitory a vymenil, aniz bych cokoliv tusil. Na linuxu se spustil Xserver s puvodnim rozlisenim, zmena byla otazka par desitek vterin, kdyz jsem pozdeji monitor vracel zpatky, Xserver samozrejme kvuli prilis vysokemu rozliseni nenabehnul a skoncil jsem v textovem rezimu, ale zmena rozliseni zpatky byla opet trivilani a za minutu jsem byl nalogovan v grafice.
A nyni hlavni duvod tohoto zapisku. Pripojil jsem monitor s nizsim rozlisenim k pocitaci s Win XP. A nic. Cerna obrazovka, monitor hlasi "No input signal". Pri tom podle zvuku system normalne nabehl. Rekl jsem si, ze W mozna potrebuji druhy pokus, takze restart a opet nic. Vzpomnel jsem si na "Nouzovy rezim", ale uz jsem si nemohl vzpomenout na zkratku, ktera me do nej dostane - z davnych dob jsem si vzpomnel na Alt+F8, ale to nezabiralo, prehmatem tedy F8. Koukal jsem se do prirucky k Win XP a tohle jsem tam nenasel - v tu chvili k vzteku. Uvodni menu umoznuje nabeh ve VGA rozliseni (640x480) a hned po prihlaseni vybehla ta zluta bublinka s upozornenim, ze system nebezi v optimalnim rozliseni ... to by me fakt nenapadlo, ale budiz, pro bezneho uzivatele je to asi dulezita informace. Myslel jsem si, ze vse uz bude OK a chtel jsem prenastavit rozliseni a hloubku barev do hodnot odpovidajicich monitoru. A nyni prisel kamen urazu - jakakoliv zmena v rozliseni, hloubce barev nebo frekvenci monitoru mela za nasledek zcernani obrazovky a zakletou hlasku "No input signal". Ven z toho neslo, pomahal jen restart a opet rezim VGA. Po hodine a pul laborovani se nic nezmenilo krom barvy meho obliceje a pohorsenych pohledu z okoli, ktere nasledovaly po mych verbalnich vylevech.
A ja se nyni ptam, kde je ta uzivatelska privetivost, kde je ta snadna obsluha a KDE JE SAKRA TO PROKLAMOVANE "JUST WORKS". Za nekolik poslednich let prijdu jednou za par mesicu do styku s OS Windows a nikdy ten krap nefunguje tak jak by mel, at slo o sebemensi blbost. Nekdy mam pocit, ze to ten system vi a dela mi to naschval, ale to moc realne neni
Pokud by se nekomu zdalo, ze je tento zapisek znacne zaujaty, tak se nemyli, protoze jsem jeste ted vztekly a ten pitomej system zase nechci mnoho mesicu ani videt.
Doplneni: Oba monitory jsou priblizne 3 roky stare, oboje jsou LCD, jeden ViewSonic, druhy Sony. Nativni rozliseni je popsano vyse.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem jednou takle šel ke kámošovi, že chtěl nahrát nějaké video. Hm, přišel jsem k němu a zrovna řešil nějaké errory na windows. Řekl jsem ať si to vyřeší jindy a zapojil k němu svůj HDD.
Jeho windows ne a ne naběhnot, tak jsem nabotoval ze svýho disku.
Měl absolutně odlišný hardware ATI vs Nvidia; AMD vs intel....
i rozlišení měl jiné. Ale moje Windows naběhly, po startu se instalovalo automaticky milion nového hardware atd..
Po dvou minutách to byl systém absolutně plnit požadavky
PS, není to pohádka ani fikce
Taky znam, zmáčknout na windowsMenu (nebo pravý tlačítko myše), šipka nahoru, enter (jsme na vlastnostech), pak snad 2xTAB, šipka doleva a enter a měl jsem tam viditelné rozlišení.