Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Aneb o tom, jak se nespolehat na nadstavbove nastroje a vubec jinak blbnouti.
Vezmu to pekne od zacatku. Pred nejakou dobou jsem si poridil novy vetsi disk. Protoze si prilis nerozumel s mym stavajicim diskem a oba fungovaly jenom, kdyz novy byl jako master a stary jako slave, tak jsem byl donucen preinstalovat. Tehdy jsem nainstaloval na zacatek disku (jinam to nejde) Win98, kvuli tem par hram, ktere vlastnim (o rozbihani ve Wine az jindy). Vse fungovalo na poprve k moji relativni spokojenosti.
Pred par tydny jsem si koupil dalsi vetsi disk. Zapojil jsem ho opet jako master a chtel jsem provest podobnou instalaci, jako v predchozim pripade - tedy s Windows (temer) na zacatku. Jenze tentokrat Win XP. Protoze Win XP uz nemusi byt uplne prvni na disku, dal jsem pred ne malou partition pro /boot. Reboot a instalace Windows. Nevim proc, ale instalator Windows tuto malou partition vzdycky rovnou zformatoval na FAT, takze kdyz jsem ji pak v linuxu zmenil na ext2, tak Windows nenabootovaly s hlaskou NO_MOUNT_POINT a mrtvo. Ozelel jsem tedy malou partition na /boot a nainstalil Windows jako prvni. Pote jsem udelal jen minimalni bleskovou instalaci SUSE, jestli vse funguje, a vse bylo OK. Oba systemy nabehly.
Kdyz vse fungovalo, dorozdelil jsem disk a doinstaloval zbytek systemu a co jsem potreboval. Reboot, SUSE bootuje, Windows ne a moje oblibena hlaska NO_MOUNT_POINT. Trochu me to prekvapilo a premyslel jsem, co jsem udelal spatne. Rekl jse si, ze jsem asi omylem nechal zapsat GRUB na partition Windows misto primo na /dev/hda. Nasledovala dalsi iterace (instalace Windows a linux) ... a se stejnym vysledkem. Pokazde, kdyz Windows nenabootovaly timto zpusobem a instaloval jsem je znova, tak v jejich instalatoru se disk zdal jako uplne prazdny. A videl z celeho 300 GiB disku jen 130 GiB. Nebylo mi jasne, proc se predchozi instalace povedla a po naslednem pokracovani uz ne. Nasledovalo nekolik iteraci pokusu a omylu, az me to trklo. Zkusil jsem smazat partitiony, ktere presahovaly onech 130 GiB, ktere videl instalator Windows. A Windows nabootovaly. V tu chvili jsem proklel Microsoft, jeho vyvojare, jeho vedeni a sebe, ze jsem na to neprisel driv.
Nasledovalo stazeni Win XP SP2, nainstalovani, vytvoreni partition pres magickych 130 GiB a vse slape. Toto chovani jsem opravdu necekal a ztratil jsem tim nekolik dni laborovani. Toto opravdu nechapu. Abych mel jistotu, vytahl jsem stare CD s Red Hatem 7.1 (datum na CD je duben 2001), u ktereho si pamatuji, ze jsem ho mel jeste pred vydanim Win XP, nabootoval a fdisk videl cely 300 GiB disk i se vsemi partition. Tak mi soudruzi z Redmontu nevykladejte, ze to nejde.
Po prekonani prvni prekazky - tedy chybejici datove partition na prvnim disku jsem se jal vytvaret LVM oddily, abych si toho mista mohl uzivat pekne v celku. Na prvnim disku jsem si vytvoril LVM oddil, vytvoril skupinu, vytvoril logicky oddil a na nem partition s FS ext3 (ze pujde zvetsit jsem si pred tim precetl, a ze musi byt odpojena mi nevadi). To cele jsem si naklikal v YaSTu, protoze jsem to chtel mit rychle a bez prace a protoze uz se mi to pred tim povedlo pri instalaci jinych stroju (jenze u tech jsem jeste neresizoval partition, ale nebudeme predbihat). Nasledovalo kopirovani dat z druheho disku, smazani tamnich partition, vytvoreni LVM partition, pridani do skupiny, zvetseni logicke partition a rozsireni vlastni ext3 partition. A v tuto chvili mi YaST vrazil nuz do zad. Rozhodl se pouzit na zvetseni ext3 partition tool urceny pro ReiserFS (autori YaSTu pravdepodobne pocitaji s tim, ze clovek ponechava vychozi konfigurace FS a pouziva ReiserFS). Tool samozrejme selhal a z jakehosi mne zahadneho duvodu s sebou vzal i LVM - asi se YaST pokusil vratit do jakesi predchozi zname konfigurace a to se mu taky nepovedlo. Vysledkem byl zmizela logicka partition a muj pot na cele.
Takze Google. Stranky projektu LVM, dokumenatce, cteni, nalezeni kapitoly s problemy a nalezeni moznosti obnoveni predchozich stavu, diky zalohovani jedntolivych konfiguraci - v tuto chvili jsem vychvaloval autory LVM do nebe Konfiguraci LVM se povedlo obnovit, partition s daty pripojit a ja premyslel co dal. Protoze jsem toho nemel dost, rekl jsem si, ze vyzkousim JFS. Zmensil jsem logickou partition na puvodni 1 disk, smazal LVM partition z druheho, vytvoril partition s JFS a zacal kopirovat vsechna data. Po par minut chyba - soubor nejde precist. Ja pitomec tu logickou partiton na prvnim disku zmensil moc - nekde jsem se prehledl. Trocha nadavani do blbcu (samozrejme sobe) a premysleni, co dal. Rekl jsem si, ze by tam ty data mely porad jeste byt, takze jsem logickou partition zvetsil - tentokrat presne a zkusil kopirovat poskozene soubory - a vse slo
Pozehnal jsem bozskemu Tucnakovi a s experimentovanim s partitionami a filesystemy jsem pro jistotu skoncil
Vratil jsem se tedy k Windows, doinstaloval jsem tam ovladace a rozhodl se zprovoznit dual head. Uz to nemam silu popisovat, ale nepovedlo se. Ani za nic to nechce fungovat, jako by monitor na DVI neexistoval. Navic se to hned po instalaci chova tak stupidne, ze nemit monitor i na analogu, tak si myslim, ze neco odeslo. Behem instalace funguje monitor na DVI a po druhem restartu - myslim, ze to uz je normalni nabeh systemu se to rozhodne fungovat na analogu. Kdyz se mi to stalo poprve, tak jsem 2 dny laboroval, co se tomu deje - tenkrat jsem ten monitor na tom analogu jeste nemel. Drive jsem mel Radeon 8500 a ten dual head na Windows jsem nakonec nejak ukecal, ale moc spolehlive to nebylo, na hry se to muselo vypinat, pak to nechtelo znova nabehnout a muselo se restartovat a dalsi lahudky. Takze litost, ve Windows s Nvidii jen jeden monitor - a navic ten, ktery nemam pred sebou, ale doprava, takze si budu vytacet krk
Vratil jsem se do linuxu a ze si taky nainstaluju Nvidia ovladac, zkopiruju zazalohovane konfiguraky Xorg a pojedu. Mirne se to zkomplikovalo, protoze aktualni driver od Nvidie pro SLES, chce aktualnejsi jadro, nez je na CD. Jal jsem se upgradovat a narazil na bug v SUSE 10.1 s nefunkcni aktualizaci. Google poradil, stahl a upgradnul jsem prislusne balicky - alespon jsem se naucil zachazet s applydeltarpm Musim rict, ze tohle je zatim jedina vada, kterou jsem v SUSE 10.1 zaznamenal. Pro me je to v kategorii blbin, se kterou si rychle poradim, ale docela me to u SUSE zklamalo - nefunkcni zakladni prvek systemu si u nich nepamatuji a neznaly by si s tim asi neporadil - i kdyz ... RPMcka jdou instalovat i z konquerora, takze mozna i jo - hlavne, aby nemusel do CLI. A Xorg zafungovali presne jak jsem predpokladal. Po nakopirovani konfiguraku a restartu X serveru vse nabehlo a dual head byl funkcni - proste krasa
A zaverecne shrnuti. Windows me opet na.... na.... nadzvedly ze zidle. Opravdu si priste ty disky budu rozdelovat rucne, partition budu resizovat taky rucne a vubec priste nebudu liny a nejdriv si ten manual nastuduju. Slibuju Naucil jsem se pracovat s LVM a applydeltarpm, o zadna data jsem neprisel, i kdyz to nebylo nic duleziteho. Ta dulezita data lezi na mirror RAIDu a jeste jsou zkopirovana na dalsi disk a notebook.
Dopadlo to nejak podezrele dobre ... asi si smazu nejaka dulezita data, aby to melo stavu
Tiskni
Sdílej:
Nic proti, ale nejak jsem nepochopil proc stale jeste trvas na instalaci windows na pocitaci. Vsechno si to jenom ztezujes.
Kdybych (nedej boze) mel tu potrebu mit i MS na pocitaci, tak to resim rozhodne vlastnim diskem pro win (investice do maleho disku + suplik), pripadne vmware player - na to spusteni si explorera to nemusi byt nijak rychle. Ono to samozrejme jde, a jsou lidi ktery to i rozchodili..... ale jsou i lide, kteri nosi kosmodisk, ze...
Hodne se tesim, az mi konecne jednou oznamis, ze jsi i k tomuhle dosel a ze uz na zadnym svojem stroji nemas dualboot do win, protoze ti to za tu namahu nestoji