Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Prosim ignorujte gramatiku... proste to pisu jak mi prijde prst na klavesnici...
Odletal jsem pred tydnem v pondeli rano z Ruzyne. Do Dublinu letaji dvakrat denne CSA. O dost levnejsi je cesta nizkonakladovkou s prestupem v Britanii, ale nechtel jsem riskovat ztratu zavazadel ci jednodenni zpozdeni.
V Praze byla nejaka soutez,asi "Miss World junior", protoze po letisti se motala spousta oserpovanych devcatek. Nakonec jsem v letadle skoncil dve rady pred miss Ireland, aspon je o cem povidat.
Rovnou z letiste jsem sedl na bus a hura do centra. O mistnich busech a dalsich zvyklostech napisu jindy, jen reknu ze to neni z daleka tak hrozne, jak se tvrdi. Je to proste jine...
Ubytoval jsem se jednu ulici od o'connel bridge, coz je primo ve stredu mesta. Vybral jsme si Ashley hostel, neni nejlevnejsi, ale je v centru mesta a chodi tam hlavne turisti. Je zajimave, ze pri rezervaci a placeni pres internet tyden dopredu maji slevu asi 40%. Navic se da vsude dojit pesky a clovek usetri za autobus.
Po slozeni zavazadel jsem nelenil a zabehl si na FAS (urad prace) a Wellfare office (socialka), jen abych si overil co je potreba pro sehnani prace. Pro praci clovek potrebuje PPS number, IDcko pro komunikaci se socialkou. Bez nej si clovek nemuze ani pujcit knizky z knihovny. K ziskani PPSka je treba "proof of address", bohuzel to vypada ze uz nestaci potvrzeni z hostelu. No nic, problem jsem vyresil, jindy napisu jak.
Jeste v Cechach jsem odpovedel na par (asi 50 ) inzeratu a uvedl svoje ceske cislo. Vsecho jsem rozesilal brzy rano a skoro ani nedoufal v odpoved. Jenze ouha, agentury v Irsku funguji skvele. Behem dvouhodin jsem mel ctyri telefonaty z Irska. Kazdy hovor trval zhruba 15 minut..
Takze uz z Cech jsem mel domluveno nekolik pohovoru primo v Dublinu. Bohuzel jen s agenturami. Na prvni pohovor jsem tedy zamiril hned po ubytovani, tri hodiny po pristani.
Clovek ktery me zpovidal mel v telefonu zvlastni prizvuk a musel chudak vsechno dvakrat opakovat. Ale tvari v tvar nebyl problem se dorozumet. Po uvodnich zdvorilostech presel rovnou k veci. Kupodivu se neptal na moc technicke veci, pouze jsem vyjmenoval technologie ktere ovladam. Pak to prislo, zacal se me ptat na minulou praci. Pul hodinu jsem se smazil ve vlastni stave (anglictine). Vite, my technical english is very good, but I have some difficulties in other areas.
Kupodivu jsem na nej nakonec asi udelal dobry dojem. Me se take libil, dokud mi nezacal skrtat praxi. Z 3 let mi udelal 1,5. Pry se neuznava castecny uvazek a prace na univerzite... Proc? ... papiry z univerzity ma kazdy... jedine co se pocita je praxe na full time.
Takze nakonec ze me udelal juniora, ale don't worry, pry jsou i takove pozice.
Trochu jsem se jeste prosel po Dublinu a sel spat do hostelu. Vstaval jsem dost brzy rano abych se dostal do Prahy, pak do Dublinu... ale nejvic me zmol ten pohovor. Byl jsem unaveny uz pred nim, ale hodinu se vybavovat anglicky o kravinach by zmohlo i vola. Navic se mi v krku zacina z anglictiny delat brambor...
Pokracovani priste, ale dopredu prozradim ze brambor nebyl z anglictiny, ale od chripky...
Tiskni
Sdílej:
Jj, řek bych zřejmě nejsledovanější seriál.
Kéž se Ti daří být nám zářným příkladem.