Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Puvodne jsem chtel psat o panu J. a jeho familii, ale moc toho k napsani neni. Pan J. zije s manzelkou, dvemi detmi v Severnim Dublinu. Maji dum v satelitnim mestecku, asi hodinu od centra. Je to takovy panelak nalezato.
Co je pro me nejdulezitejsi, maji pocitac pripojeny k netu. Ale 128MB ram a Win XP prolezla spywarem moc dobre nejsou. Trochu jsem to promazal, nainstaloval Operu a mozna pana J. presvedcil aby presel na Linux.
Interview jsem mel nekolik. Bohuzel primo se zamestnavateli jen tri. Nejlepe vypadalo interview v Corku, ktere popisu v samostatnem postu.
Poctive kazdy den prochazim inzeraty na webu. Prosel jsem take seznam vsech IT spolecnosti a napsal pokud hledali programatora. Bohuzel na vetsinu emailu neprijde odpoved. Navic je vetsina inzeratu na stejne pozice, jen s obmenou agentury.
Co me nejvic stve je pomalost zamestnavatelu na jakykoliv pozadavek. Asi to chapu, protoze je tu velka konkurence a oni jsou zaplaveni emaily od spousty uchazecu. Ale podle typickeho scenare se tady tyden ceka na prvni telefonicke interview, za dalsi tyden prijde osobni pohovor a po tydnu se clovek dozvi vysledek.
Kdyz cloveku dochazeji penize a v podstate stoji na miste, je tohle cekani nesnesitelne. Opravdu rad bych poznal machry, kteri si nasli praci v informatice tri dny po priletu.
Ale hlavu vzhuru. Sehnat praci je vec nahody, proste clovek tydny schani a pak se muze stat ze si bude vybirat ze dvou.
Pristi tyden mam zatim domluvene dve interview. Jedno vypada nadejne, firma se moc neobtezuje s propagaci, takze se na tento job asi nehlasi moc lidi. Druhe interview je na linux/apache/tomcat administratora.
Drzte mi palce, budu to potrebovat.
Tiskni
Sdílej: