Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tahle distribuce se tahne uz pres mesic. Vyvoj najdete v historii meho blogu. Nebudu se zde moc opakovat, takze jen ve strucnosti:
Minimax je minidistribuce zalozena na uclibc a Arch linuxu. Jeji hlavni prednosti je mala velikost, pouze 32 MB, takze ji nedela problemy se vejit do jednoho initrd image. Jeji hlavni prioritou je podpora hardware, takze obsahuje nijak neorezany kernel 2.6.15 s nekolika pridavky pro wifi. Obsahuje pouze konzolove nastroje, ale presto v ni jde krome klasickych "konzolovych" cinnosti i poslouchat hudbu, prohlizet obrazky, vypalovat.... Jako bonbonek na dortu je pridan instalator Arch linuxu.
Takze hlavni zmeny:
Remastering scripty jsou venku. Jsem javar, takze jim budu rikat SDK. Jedine co me mrzi, ze lide poznaji jaka jsem lama v Bashi.
Kompletne jsem prekopal kernel. Kvuli problemum na starsich pocitacih jsem odstranil ACPI, dont worry, porad je zde APM. Take jsem odstranil podporu pro hardware monitoring, bez utilit je na nic a usetreny pul megabajt se hodi. Novinkou v kernelu je Reiser4 patch, sice tenhle fs moc nemusim, ale lide ho chteli.
Minimax je ted kompletne rescue ready. Krome partimage tu je i dd_rescue a dd_rhelper.
Uz starsi novinkou jsou bluez utils, irda utils a nejake zalezitosti pro obsluhu a synchronizaci telefonu. Opravil jsem chyby na ktere jsem byl upozornen, ndiswrapper snad konecne funguje, zmenil jsem login screen a par dalsich drobnosti. Asi nekoho zarmoutim, protoze jsem irssi nahradil kvuli mistu epic5 clientem.
Pridal jsem freedos floppy s nekolika utilitami vcetne detekcniho nastroje Aidy, usb supportu a dalsich veci. Vazte si toho holomci, protoze tahle floppyna je opravdu vymakana a stala me dva vecery. Minimax ted muze bootovat z DOSu.
Dalsi kapitolou jsou ruzne servery. Pridal jsem lighttpd, bacula, tftpd a dalsi. Jedina vada na krase je ze nefunguji, ale o tom az dale.
Plany do budoucna:
Minimax by si zaslouzil trochu propagace. Zatim davam oznameni na diskuzni fora a sem do blogu, ale pomalu si zacinam pripadat jako spammer. Takze pokud by nekdo napsal clanek a protlacil ho na hlavni stranu Abclinuxu, byl bych velmi vdecny. Zatim neplanuju pridavat Minimax do distro watch a osnews, protoze ho nepovazuji za dostatecne otestovany. Konkretne mi delaji starosti wifi moduly a deamoni.
Chystam se vykuchat instalacni cd Debianu a Slackware a instalatory pridat do Minimaxu. Stejnym zpusobem jsem tu udelal s Arch linuxem a funguje to skvele. Doufam ze to pujde.
Napadlo me ze Minimax muze velmi dobre slouzit jako router ci jako maly server. Proto chci vykuchat nejakou minidistribuci (Monowall) a udelat z Minimaxe routerovou distribuci ovladatelnou pres web rozhrani. Je to zalezitost na nekolik mesicu, ale myslim ze vysledek bude stat za to.
Takze to je zhruba vsechno co jsem chtel rict. Dekuji vsem lidem co mi pomahaji s testovanim. Na http://www.kotek.net/minimax najdete nejnovejsi verzi Minimaxe ktera vysla dnes v nedeli. Enjoy.
Tiskni
Sdílej:
Jak bylo vyse psano nejde primountit FAT. Stale nefunguje FTP v MC. Nejde mi moje SB16 ISA, alsaconf ji sice najde, ale nejak si s ni neumi poradit, proste chcipne a zamrzne cely stroj. Kdyz se pokusim rucne zavest modul pro tuto zvukovku, modprobe rve neco jako ze takove zarizeni neni (a taky ze opravdu neni /dev/dsp
). Drzim palce, rescure ready libi moc!
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;