Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Typicka situace za ktere si clovek tento podvedomi reflex zafixuje: Windows 98, nova zvukovka, nejdou drivery. Zkousim je instalovat porad dokola, nic. Po dvou hodinach vzdam reinstalovani driveru a zkusim reinstalovat system, take nic. Znova instaluji windows, tentokrat na uplne cisty disk, zvukovka naskoci.
To jsem delal v dobe, kdy jsem se ucil s pocitaci. Ucil jsem se na systemu, ktery nevypise zadnou smysluplnou chybovou hlasku, na system kde univerzalni reseni problemu byla reinstalace a kdyz nepomohla, tak dalsi reinstalace systemu. Ucil jsem se v dobe kdy nebyl google a dokumentace k systemu byla vtip. Bohuzel v te dobe zadny pouzitelnejsi system nebyl.
Clovek tak proste musi ziskat reflex, ze opakovanim urcite cinnosti se problem vyresi. Zasadne necte dokumentaci, protoze proste neveri ze mu pomuze. Zasadne se nezkusi zeptat v diskuznich forech, protoze je moc velky frajer.
Ted delam Java programatora. Java je skvele zdokumentovana, diskuznich for jsou stovky, technologicky skvele navrzena a s jednotnou filozofii, proste pravy opak. Bohuzel tento reflex je hodne hluboko zakoreneny a jde pouzit i zde. Takze misto toho abych si napred zkusil neco precist o neznamych tridach a baliccich, tak rovnou zacnu programovat. Jsem prece frajer a dokumentaci nepotrebuju.
Ja jsem nastesti zacatecnik, takze po par hodinach spadnu na drzku, poslusne si nastuduju dokumentaci a zacnu znova. Bohuzel obcas se vysledek teto "hura prace" nezahodi, ale pouzije se, je pekne zadelano na pruser.
Ale zpet k "windows reflexu". Chci dat radu dnesnim nactiletym: budte vdecni za Linux, ne protoze je super, skvely, vyjmecny a zadarmo, ale protoze ma skvelou technickou dokumentaci a kdyz se neco pos*ere, vypisuje velmi rozumne chybove hlasky. Proste cloveka nedeformuje.
Tiskni
Sdílej: