Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Typicka situace za ktere si clovek tento podvedomi reflex zafixuje: Windows 98, nova zvukovka, nejdou drivery. Zkousim je instalovat porad dokola, nic. Po dvou hodinach vzdam reinstalovani driveru a zkusim reinstalovat system, take nic. Znova instaluji windows, tentokrat na uplne cisty disk, zvukovka naskoci.
To jsem delal v dobe, kdy jsem se ucil s pocitaci. Ucil jsem se na systemu, ktery nevypise zadnou smysluplnou chybovou hlasku, na system kde univerzalni reseni problemu byla reinstalace a kdyz nepomohla, tak dalsi reinstalace systemu. Ucil jsem se v dobe kdy nebyl google a dokumentace k systemu byla vtip. Bohuzel v te dobe zadny pouzitelnejsi system nebyl.
Clovek tak proste musi ziskat reflex, ze opakovanim urcite cinnosti se problem vyresi. Zasadne necte dokumentaci, protoze proste neveri ze mu pomuze. Zasadne se nezkusi zeptat v diskuznich forech, protoze je moc velky frajer.
Ted delam Java programatora. Java je skvele zdokumentovana, diskuznich for jsou stovky, technologicky skvele navrzena a s jednotnou filozofii, proste pravy opak. Bohuzel tento reflex je hodne hluboko zakoreneny a jde pouzit i zde. Takze misto toho abych si napred zkusil neco precist o neznamych tridach a baliccich, tak rovnou zacnu programovat. Jsem prece frajer a dokumentaci nepotrebuju.
Ja jsem nastesti zacatecnik, takze po par hodinach spadnu na drzku, poslusne si nastuduju dokumentaci a zacnu znova. Bohuzel obcas se vysledek teto "hura prace" nezahodi, ale pouzije se, je pekne zadelano na pruser.
Ale zpet k "windows reflexu". Chci dat radu dnesnim nactiletym: budte vdecni za Linux, ne protoze je super, skvely, vyjmecny a zadarmo, ale protoze ma skvelou technickou dokumentaci a kdyz se neco pos*ere, vypisuje velmi rozumne chybove hlasky. Proste cloveka nedeformuje.
Tiskni
Sdílej: