Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Mohl by jsi trochu rozvest proc se MeeGo rozhodlo zaviset na SSE3? Me to prijde jako dost nestastne rozhodnuti.
Dost to zlepšuje výkon na Intel Atomu. A Intel to potřebuje tlačit právě tam. Ale samozřejmě můžou vzniknout (a nejspíš vzniknou) komunitní obrazy, které tohle nevyžadují. Vývojáři vítáni.
5" zarizeni? Nejlepsi co jsem nasel bylo tohle. SmartQ je podle me nepouzitelny.
Viliv S5 má bohužel GPU Poulsbo, takže ovladače sajou. To SmartQ V5 je zařízení akorát pro mě, potřebuju něco levného do kapsy -- s BT, Wi-Fi, SDHC slotem, USB hostem a GNU/Linuxem. Sice software je tam podělaný od výrobce, ale s tím si pohraju.
Ohledne 16:10 se hadat nebudu, ja mel 4:3 jako jedno z hlavnich kriterii. Ale uznavam ze i na nudli se da cist dobre (pokud se otoci o 90 stupnu).
Já to beru jako zásadní výhodu, při dostatečně velkém rozlišení se vejdou dva dokumenty vedle sebe, případně jde dát panel na stranu a je to jako 4:3 -- nebo to jde dát na výšku. Plus ta větší klávesnice při menších rozměrech u laptopů.
A ohledne VGA to vidim jinak. Vetsina projektoru se kterymi prijdu do styku ma VGA.
To je sice zatím ještě pravda, ale dělat s tím nejde nic. Leda pořídit si regulérní netbook nebo externí grafiku s VGA.
Tiskni
Sdílej: