Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Není to žádné tajemství, že lidé Linux a Unix kritizují. Drtivá většina kritiky ovšem přichází z řad lidí, kteří nečtou manuály. Proto také jejich kritika nestojí za nic, omílá již stokrát omleté a nestojí za to brát ji v úvahu. Dělají ovšem chybu, což je škoda. Velká škoda, protože i k nenávidění Unixu existuje manuál a to velmi dobrý manuál, i když dnes již trochu zastaralý. Je to velkolepá The Unix-Haters Handbook (všimněte si adresy odkazu, našel bych samozřejmě jiné, ale tento se mi líbil nejvíc ). Nicméně, je pravděpodobné, že průměrný kritik Unixu po jejím přečtení zjistí, že je na tom ještě mnohem hůř
Tiskni
Sdílej:
% rm *.o
% rm *>o
:))) Fakt skvělý čtení :))
Did SB simply rename foo to foo.BAK? Of course not, far better to copy all of the bits out of foo into foo.BAK, then truncate the file foo, than to write out the new, prettyprinted file.* Bastard.---
*Doubtlessly, the programmer who wrote indent chose this behavior because he wanted the output file to have the same name, he already had it open, and there was originally no rename system call.
Podle toho, jaká dělal autor v předmluvě ramena, jsem si myslel, že toho ví o unixových systémech trochu víc, než aby vyplodil takovouhle poznámku zcela mimo mísu…
In all other client/server relationships, the server is the remote machine that runs the application (i.e., the server provides services, such a database service or computation service). For some perverse reason that’s better left to the imagination, X insists on calling the program running on the remote machine "the client." This program displays its windows on the "window server."
To to opravdu nepochopil nebo to jen předstírá? Takovéhle věci vysvětluju v úvodním kursu pro začátečníky…
Viz můj oblíbený citát:
Aby člověk mohl dostatečně kvalifikovaně nenávidět Windows, musí pod nimi zkusit programovat.
:-)