V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Jak jsem instaloval Debian Linux Sarge 15CD verzi z obrazů CD.
Při pátrání po dokonalé distribuci, ve které nebude nic chybět, jsem přešel ke svému třetímu Linuxu - Debian. Patnáct CD na mě udělalo dojem. Na druhou stranu se mi ta spousta dat nechtěla pálit - s osmirychlostní vypalovačkou moře času, při instalacích hledání správného CD v celé kupce a co když se mi nakonec Debian nebude líbit? (Teď už vím, že to byla zbytečná obava
) Řekl jsem si, že zkusím, jestli to náhodou nepůjde udělat jen z obrazů. Bylo potřeba vypálit aspoň první CD (kdyby někdo věděl, jak nabootovat z ISO obrazu, nechť dá vědět, možná bude i odměna
)
Přijemným překvapením byla "standardní" velikost všech obrazů, okolo 615MB, takže se první obraz bootovacího instalačního CD nechal vypálit i na mé starší CD-RW. Takže s jediným vypáleným CD v ruce jsem se pustil do instalace.
Po restartu mě uvítal instalační program. Je možná trochu spartánský (zvlášť pro ty zmlsané instalacemi a'la SuSE nebo Mandrake), na druhou stranu ovládání klávesnicí v menu je (alespoň pro mě) příjemnější. Jedinou částí, kde jsem měl trochu strach, bylo připojování existujících oddílů. Připadalo mi to trochu nepřehledné a tak jsem radši jen nastavil smazání a vytvoření nových oddílů s tím, že si existující připojím po nainstalování ručně (nerad bych si je zformátoval).
Další sympatickou věcí na instalátoru je, že se nejdříve nainstaluje základní systém (minimum potřebné k tomu, aby se člověk mohl kocht vlastním Linuxem) a instalace zbývajících balíků už probíhá z nainstalovaného systému. A tady začíná zábava s obrazy.
Po restartu se spustil base-config, kde se provedla základní nastavení. Po nastavení uživatelů a rootovského hesla jsem skončíl v menu s ještě dalšími možnostmi nastavení. Přepnul jsem se do druhé konzole a přihlásil se jako root, dál upravil fstab pro připojení ostatních oddílů, které jsem během instalace raději nechal nepřipojené, vytvořil adresáře pro přípojné body a přijpojil jsem zatím ten, na kterém byly obrazy na /mnt/datadisk. Tam v adresáři Debian byly všechny obrazy.
V base-configu na první konzoli jsem zvolil Nastavit APT. V dalším kroku jsem zvolil, že chci zdroj z cdrom. Další dialog chtěl blokové zařízení, které bude obsahovat CD, to může být třeba jednotka cdrom, nebo třeba zařízení pro loopback. Obraz jsem připojil příkazem
losetup /dev/loop0 /mnt/datadisk/Debian/sarge-i386-1.isoa na první kozoli do dialogu pak zadal loopbackové zařízení /dev/loop0 a vida, apt si "osahal" obraz CD.
Při instalaci balíků pak program požádá o vložení příslušného CD. Tady ale čte už adresář, takže bylo potřeba obraz přimountovat
mount -t iso9660 -o loop /mnt/datadisk/Debian/sarge-i386-1.iso /cdromApt pak v poklidu spolupracoval.
A tak jsem si nainstaloval Debian pouze s jedním vypáleným CD.
Tiskni
Sdílej: