Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Taky na to čumím a tiše doufám, že je to jen vtip
Network Manager v Debiane je závislý na systemd, WTF?Tipoval bych, že kvůli udevu...
[19:29:14] <bedna-KU> S PA je to väčšinou OK a nijak sa mu nevyhýbam, začalo sa vyhýbať mne keď tam zadrátovali systemdNM možná půjde bez systemd kompilovat taky, ale s jistotou bych se to tvrdit neodvážil.
NM možná půjde bez systemd kompilovat taky, ale s jistotou bych se to tvrdit neodvážil.Co vím, tak jde zkompilovat a používat na Gentoo s OpenRC a eudevem. ;)
Kdyby na tom někomu záleželo, můžu vypomoct, ten kód, kde se volá udev, znám.Za to by som bol moc vďačný, asi o tom popíšeeme. Inak eudev sa dostal do antiX15.1 alfa1, čo može a nemusí znamenať, že sa dostane aj do finálnej verzie. V betaverzií antiXu bol aj NM a vo fínalnej už nebol. Wicd nezvláda ani primitívne veci ako vyparsovať enx zariadenie z ip addr. Pracovať tak v open source firme tak to zbúcham aj ja láma, mať na to čas. Nehovoriac že sa všade nejak dlho pripája, vrátane proxy, to sú útrapy. Bez manuálneho zásahu nedokáže počúvať na eth aj enx, WTF? Network Manager je o míle ďalej.
Network Manager v Debiane je závislý na systemd, WTF?Není mi jasné, proč by někdo, kdo nechce používat systemd, používal NetworkManager, na který také platí snad všechny výhrady proti systemd.
Tiskni
Sdílej: