Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Taky na to čumím a tiše doufám, že je to jen vtip
Network Manager v Debiane je závislý na systemd, WTF?Tipoval bych, že kvůli udevu...
[19:29:14] <bedna-KU> S PA je to väčšinou OK a nijak sa mu nevyhýbam, začalo sa vyhýbať mne keď tam zadrátovali systemdNM možná půjde bez systemd kompilovat taky, ale s jistotou bych se to tvrdit neodvážil.
NM možná půjde bez systemd kompilovat taky, ale s jistotou bych se to tvrdit neodvážil.Co vím, tak jde zkompilovat a používat na Gentoo s OpenRC a eudevem. ;)
Kdyby na tom někomu záleželo, můžu vypomoct, ten kód, kde se volá udev, znám.Za to by som bol moc vďačný, asi o tom popíšeeme. Inak eudev sa dostal do antiX15.1 alfa1, čo može a nemusí znamenať, že sa dostane aj do finálnej verzie. V betaverzií antiXu bol aj NM a vo fínalnej už nebol. Wicd nezvláda ani primitívne veci ako vyparsovať enx zariadenie z ip addr. Pracovať tak v open source firme tak to zbúcham aj ja láma, mať na to čas. Nehovoriac že sa všade nejak dlho pripája, vrátane proxy, to sú útrapy. Bez manuálneho zásahu nedokáže počúvať na eth aj enx, WTF? Network Manager je o míle ďalej.
Network Manager v Debiane je závislý na systemd, WTF?Není mi jasné, proč by někdo, kdo nechce používat systemd, používal NetworkManager, na který také platí snad všechny výhrady proti systemd.
Tiskni
Sdílej: