Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Matně si na to období vzpomínám. Vedla se diskuze kdo by patronem internetu mohl být. Od sv. Pavla (vcelku progresivní misionář) až po lidi 20. století (novináři, vzdělanci...) Sv. Isidor sepsal první pořádnou filozoficko-teologickou encyklopedii "Etymologie".
Podle zprávičky z netu tak byl předchůdcem vědomostní databáze jako je dnes internet.Stejně tak ve starém Římě, Egyptě a také Řecku. Prakticky všechny národy si směly postavit svoje svatyně a sloužit tam svoje bohoslužby.A co to prenasledovanie krestanov v starom Rime?
To nebylo ani tak kvůli náboženství, jako kvůli tomu, že to náboženství je vedlo k odboji proti státu a císaři. Judea byla dycky pro Řím provincie pěkně k vzteku. Pak to taky (mimo jiné důvody) ten Řím položilo.Ne. Židé žili za Kriska a po Kristu prakticky v protektorátu, jejich země byla násilně podrobena Římské říši. Samozřejmě to nesli nelibě a od Ježíše, který se tam tehdy objevoval v doprovodu několika tisíc posluchačů, očekávali nějakou protiřímskou akci. Sám Ježíš ale jakékoli zatahování do tehdejší politiky odmítl a např. nabádal Židy, aby platili císaři daně. I jeho umučení má tento charakter - Židé na něj u Piláta žalují, že ze sebe dělal krále, což je akt proti císaři, ale on sám se od budování království na zemi zase distancuje. Stejný postoj zaujali i apoštolové (=papež a biskupové) po Ježíšově odchodu. Jejich mučení a smrt byly na základě jejich víry.
Ježíš sice (podle Bible) žvatlal něco o císaři a tak, ale to náboženství samo o sobě obsahuje velmi silný prvek neloajality k Římu a odporu k němu.Hmm, toto znie velmi zaujato, vies to niecom potvrdit? Krestanstvo, tak ako kazde ine nabozenstvo sa sirilo. To nahanalo strach Rimskim panom. Ziadna vzbura voci cisarovi v krestanstve nie je.
Najdete třeba i prvky pacifismu a odporu k vojenské službě -- v de facto vojenské diktatuře? Jak tohle chcete trpět?Neni mi celkom jasne o co tu ide, krestanstvo nezakazuje vojensku sluzbu.
A hlavně. Kdo byl tehdá vlastně barbar, a kdo Říman?To bol tak isto jeden z dovodov, barbari prenikali do Rimskeho vojska a potom si narokovali obcianstvo. Ich lojalita voci cisarovi nebola asi ziaden zazrak. Opat je to napriklad na wiki.
Zní to jinak, kdyby množství prostředků neměla ve spárech církev, císař by si je mohl nějak vzít.Neviem ake boli vtedy dane. Existovalo nieco ako DPH? Tak by sa cisarovi dostavalo z penazi aj po prispeni cirkvi. Odkial pochadza ta istota, ze peniaze co skoncili v cirkvi by inak skoncili u cisara? Tiez dnes keby boli nizsie dane, tak tu cast co by sme neplatili, pochybujem, ze by sme dobrovolne investovali na vystavbu novych bytov pre romov. A najpodstatnejsia otazka: Akym sposobom cisar prisiel na to, ze vyvrazdenie krestanov mu zachrani risu? Opat si to mozme posunut do druhej svetovej vojny, vidime ako to dopadlo(opat).
To je absurdně zjednodušený výklad. Ekonomické krize Říma jsou na nekonečné povídání, ale nešlo o to říct, že křesťani neplatili daně, ale že bohatnoucí církev (která neměla problém vybírat daně, ale ani nebyla vázáná za něco moc utrácet) zase více oslabila vliv císaře, který se tak zcela přirozeně mohl dostat k méně prostředkům než by mohl bez církve, který ty peníze kriticky potřeboval, protože jeho moc stála na armádě, a jeho vliv na armádu byl vázaný na to, jestli pro ni najde dost peněz…Toto už je opravdu něco jako křesťanofobie. Kde je rozdíl mezi křesťanství a jinými povolenými náboženstvími? Ostatní náboženství prodělávala, že nezískávala tolik peněz, aby zrovna přišla císaři "na pifku"? Ostatní povolíme, ale zrovna křesťanství, kde nejvyšší prorok vyzývá de-facto k loajalitě k okupantům, budeme potlačovat? Pak si ještě dáme na hranice ceduli "tato říše je nábožensky tolerantní".
křesťanství tyto výdobytky tvrdě popíralo a potlačovaloNa žačátku, okolo doby, kdy bylo křesťanství ustanoveno státním náboženstvím v Římě, bylo postupně vyvražděno/persekuováno velké množství (myslimže až milion, ale nevim, jestli nekecám) křesťanů, jejichž náboženství bylo podobně volné a liberální jako stará náboženství. Byli označení za heretiky, kacíře, apod., a byli odstraněni z cetsy, aby bylo možné křesťanství dogmatizovat a použít v politice.
Na Slovensku mají oficiální modlitbu před připojením na Internet, kterou před časem schválil bratislavský arcibiskup.Tohle bych spíš čekal od Poláků.
Na Slovensku mají oficiální modlitbu před připojením na Internet, kterou před časem schválil bratislavský arcibiskup.
Volný překlad do češtiny:
Všemohoucí věčný Bože, který jsi nás stvořil k obrazu svému a nařídil si nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě Tvého jediného syna, našeho pána Ježíše Krista, prosíme Tě, dej, abychom, na orodování svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli naše ruce a oči k tomu, co je milé Tobě a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí. Skrze Krista našeho Pána. Amen.
Když si čtu text, připadá mi, že je to hlavně o tom, na které stránky chodit a nechodit. Internet skrývá ale hodně dalších nebezpečí, které nás můžou ohrozit prakticky na kterýchkoliv stránkách. Mluvím o různých virech, červech a trojských koních.
K tomu přistupuje další věc. Svatý Izidor, španělský filosof a spisovatel, nemá v podstatě s Internetem nic společného. Internet prostě v jeho době neexistoval. Podle odkazu je prý patronem Internetu, ale přesvědčivé podklady jsem pro toto tvrzení nikde nenašel.
Nevím, jestli je podobná oficiální modlitba i u nás. Každopádně se modlím většinou jedině když se připojuju z oken. A když je tam ještě k tomu nainstalovaný Internet Explorer, tak se rači modlím dvakrát.
Když se připojuju z nějaké distribuce, nebezpečí virů je zanedbatelné. A moje oči a ruce už často vede taky moje vážná přítelka, která mi již dávno razantně vysvětlila nevhodnost některých stránek. Naštěstí stránky o Linuxu určitě nejsou zatím na blacklistu.
Tiskni
Sdílej: