Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Zdravim
Tak mi konecne mezi svatky prisel vytouzenej procesor Intel Core Duo T2300. Z eBaye za 1650Kc - info pro toho kdo ho tady prodalal za cenu mimo. Zapasoval jsem ho tam, sesrouboval, pripojil PAL monitor (puvodne od commodore, ale taky ho mam k amize) a vyskytl se prvni problem. Obraz byl pouze cernobily.
S cernobilosti obrazu jsem se hadal docela dlouho, az nade mnou ta deska zvitezili a ukazala mi: Zdenku, jsi jednicka.
Byl tam nejakej bios 1.00B7 (asi, na TV to neni tak dobre poznat) a na webu MSI byl ke stazeni 1.40. Tak sup pro disketovku (no nasel jsem...), pro diskety (taky jsem nasel, dokonce 3) a sup na upgrade. Upgrade se povedl, alespon mi to ten awdflash.exe tvrdil. No a po rebootu? Cekate barevny happyend? Pikacu, jen piip piiip piiiiiip, do piiiiip. Obraz nikde, nic nikde, deska v haji.
No abych tomu nekrivdil, obraz sice nikde (na zadnem z vystupu) ale snazi se to bootovat z diskety. Takze jsem vygooglil navod, neco jsem pridal do autoexecu aby to hned chtelo flashovat, stahl starsi verzi biosu, v notesu (s fdd) zjistil ze jak to necham cekat tak musim dat N jako ze nechci zalohovat bios a pak uz notes rval ze unknown flash memory. No tak jsem se o to poslepu snazil, dokonce bych rekl ze se to i povedlu. Jeste si pamatuju ze na konci je F1 pro reboot. Ale po rebootu to pipi uplne stejne a dela uplne to same.
Jestli mi nekdo rekne ze jak na novy rok tak po cely rok tak ho nakopnu. Howgh.
Mam tuhle desku:
msi-945gt-speedster-a4r-aka-ms-9632Zdenek
Tiskni
Sdílej: