Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zde je můj návod na patchování ovladače pro ouplné začátečníky cdc-acm
Jako věc první a nejdůležitější je zapotřebí mít nainstalované (rozbalené) zdrojové kody jádra v /usr/src/linux
, v mé distribuci SuSE se to řeší pomocí balíčku z yastu jak je to v jiných, si zjistěte sami. Když máme hotovo, najedeme do konzole a zadáme:
cd /usr/src/linux(naše verze jádra)
protože je v src více adresářů musíme zvolit ten správný, který používáme, nese stejné jméno, jako naše jádro.
konzoli na chvilku minimalizujeme a přejdem na stránky http://dave.ok.cz/index.php?id=78
kde stáhneme patch pro naši verzi jádra. (Ještě jednou díky autorovi patche za dobrou práci, vše funguje tak jak má! Moje maximum 160K ) předpokládám, že soubor uložíme v adresáři /home/moje_složka takže jako výsledek dostaneme
/home/moje_složka/linux-2.6.11.11_stable-cdc-acm.patch
vrátíme se do konzole a pokračujeme příkazem su
zde si nejsem jistý zda je nutné se přepínat do roota, ale já to tak udělal
poté # patch -p1 < /home/veritas/linux-2.6.11.11_stable-cdc-acm.patch
Vyběhne hláška o uspěšném patchování, my pokračujeme příkazem
# make modules && make modules_install
# rmmod cdc_acm
vypne modul
# modprobe cdc_acm
nahraje už opatchovaný modul
Postup jsem psal zpaměti, jak jsem jej zhruba před čtrnácti dny prováděl, pokud někdo vidíte chybu, která vysloveně byje do očí, tak se ozvěte, atˇ se to napraví.
Díky
Tiskni
Sdílej:
make modules && make modules_install
? Nebo make modules_install
zajistí i make modules
? A předpokládám, že pokud jde o zdrojáky distribučního jádra, tak bude nakonfigurované stejně jako to jádro co používáte (nebývá to vždy...).
make module_install
systém nahlásí chybu chybějícího .config souboru. Vytvořím ho ( zcat /proc/config.gz > /usr/src/linux/.config
) pak postupuji dál podle návodu. Při pokusu o vytočení spojení ale systém nahlásí chybějící podporu ppp. Co dělám prosím špatně?
Dík