Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dále je jisté, že procesory AMD Bulldozer do patice AM3 nepůjdou (půjde pouze AM3 procesor do AM3+ patice), a na patici AM3 se už žádných převratných novinek nedočkáme[citation needed]
Nuže dobrá, to už zní mnohem rozumněji. Věřím, že se dá objektivně ukázat, že některé procesory od Intelu mají nižší spotřebu při stejném nebo vyšším výkonu než procesory od AMD.To platí prakticky paušálně. Sestavy LGA1156 mají spotřebu jasně nižší, sestavy LGA 1366 mají spotřebu jasně vyšší. U LGA775 platí, že spotřeba je spíše nižší, a rozdíl není tak velký.
Když se ale vrátím k zápisku, přijde mi minimálně v některých věcech tendenční dost. Říct takhle šmahem, že Intel má nižší spotřebu a proto je třeba se AMD vyhnout je dost troufalé, zvlášť není-li přihlédnuto k ceně. Za sebe říkám, že raději obětuju 10-20 Wattů než ze sebe dělat oběť sviňáren Intelu.O vyloučení některé z platforem jsem snad nehovořil
Moje zkušenosti: Mám Phenom II X6 1055T, zapojen je hdd, deska s integrovanou grafikou, procesor, dva 120mm ventilátory, tak AC spotřebu na vstupu zdroje měřím, že je v IDLE 80W.To odpovídá spotřebě sestavy Intel LGA1156 včetně samostatné grafiky typu GTX260.
je to 3800 Kč vs 7400 KčA to porovnáváš co s čím?
Vaše výpočty jsou postavené úplně špatně. Je třeba počítat s energií pro splnění určitého úkolu, který Intel řeší rychleji.Jako, že mi intel tu písničku přehraje rychleji? Ne, to byla sranda... IMO lze zanedbat, běžný PC se většinu času fláká, CPU náročné operace nebudou ani většinovou zátěží, atd.
Pak je zde hledisko chlazení, hlučnosti či ekologický aspekt. Jednoduchá odpověď není.Nemyslím, že by těch 15 W dělalo tak velký rozdíl, spotřeba je nízká v obou případech, tedy i teplo. Ale zajímalo by mě nakolik se projeví spojení GPU+CPU v případě intelu vs. rozdělení zdrojů tepla u AMD. A druhá strana ekologického aspektu, tj dražší tzv. ekologické PC.
i3-530 místo G6950.Mno, právě pro tohle čachrování s fičurkama mi Intel není dvakrát sympatický. To je spousta procáků na stejných taktech se stejnými počty jader, kterým se tu vypne tohle tu támhleto. Ok v tomhle případě je to markatnější kvůli HT.
Tiskni
Sdílej: