plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tiskni
Sdílej:
Dále je jisté, že procesory AMD Bulldozer do patice AM3 nepůjdou (půjde pouze AM3 procesor do AM3+ patice), a na patici AM3 se už žádných převratných novinek nedočkáme[citation needed]
Nuže dobrá, to už zní mnohem rozumněji. Věřím, že se dá objektivně ukázat, že některé procesory od Intelu mají nižší spotřebu při stejném nebo vyšším výkonu než procesory od AMD.To platí prakticky paušálně. Sestavy LGA1156 mají spotřebu jasně nižší, sestavy LGA 1366 mají spotřebu jasně vyšší. U LGA775 platí, že spotřeba je spíše nižší, a rozdíl není tak velký.
Když se ale vrátím k zápisku, přijde mi minimálně v některých věcech tendenční dost. Říct takhle šmahem, že Intel má nižší spotřebu a proto je třeba se AMD vyhnout je dost troufalé, zvlášť není-li přihlédnuto k ceně. Za sebe říkám, že raději obětuju 10-20 Wattů než ze sebe dělat oběť sviňáren Intelu.O vyloučení některé z platforem jsem snad nehovořil
Moje zkušenosti: Mám Phenom II X6 1055T, zapojen je hdd, deska s integrovanou grafikou, procesor, dva 120mm ventilátory, tak AC spotřebu na vstupu zdroje měřím, že je v IDLE 80W.To odpovídá spotřebě sestavy Intel LGA1156 včetně samostatné grafiky typu GTX260.
je to 3800 Kč vs 7400 KčA to porovnáváš co s čím?
Vaše výpočty jsou postavené úplně špatně. Je třeba počítat s energií pro splnění určitého úkolu, který Intel řeší rychleji.Jako, že mi intel tu písničku přehraje rychleji? Ne, to byla sranda... IMO lze zanedbat, běžný PC se většinu času fláká, CPU náročné operace nebudou ani většinovou zátěží, atd.
Pak je zde hledisko chlazení, hlučnosti či ekologický aspekt. Jednoduchá odpověď není.Nemyslím, že by těch 15 W dělalo tak velký rozdíl, spotřeba je nízká v obou případech, tedy i teplo. Ale zajímalo by mě nakolik se projeví spojení GPU+CPU v případě intelu vs. rozdělení zdrojů tepla u AMD. A druhá strana ekologického aspektu, tj dražší tzv. ekologické PC.
i3-530 místo G6950.Mno, právě pro tohle čachrování s fičurkama mi Intel není dvakrát sympatický. To je spousta procáků na stejných taktech se stejnými počty jader, kterým se tu vypne tohle tu támhleto. Ok v tomhle případě je to markatnější kvůli HT.