Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
schéma základní desky Gigabyte GA-EP45-DS3
Toto zapojení má hned dva potenciální nedostatky (zvýrazněno červeně). Relativně pomalá sběrnice FSB zpomaluje přístup do RAM a zvyšuje latence. Tento problém je o to znatelnější u 2P sestav, neboť FSB je sdílená. Druhým problematickým místem je propojení northbridge a southbridge pomocí Intel DMI, což je ekvivalent 4 PCIe 1.0 linek. Vzhledem k tomu, že v tomto případě poskytuje southbridge kromě SATA a USB konektivity také PCIe linky, jak se ukazuje dnes, DMI nemusí ve všech případech stačit.
V AMD od tohoto nevyhovujícího konceptu na rodzíl od Intelu opustili již v roce 2003. Protože většina komunikace sběrnicí FSB směřuje do RAM, nové procesory AMD K8 byly vybaveny integrovaným řadičem paměti, a procesor byl připojen k chipsetu rychlým point-to-point Hypertransport spojem. Druhou polovinu funkcionality severního můstku pak výrobce chipsetů nvidia integrovala do southbridge a vznikla dle mého názoru nejefektivnější koncepce chipsetu:
schéma základní desky Gigabyte GA-M57SLI-DS4
Kromě jednochipové varianty vznikla také varianta dvouchipová, která northbridge a southbridge propojovala rychlým Hypertransportem. V obou případech tak nebyla I/O konektivita díky propojení Hypertransportem nijak omezována bez ohledu na místo připojení.
schéma základní desky Gigabyte GA-M59SLI-S5
Ať už byly zkušenosti s chispety nVidia nForce jakékoli, promyšlený návrh zapojení se jim nedal upřít. Po sporu mezi Intelem a nVidií o dodávky chipsetů pro aktuální platformu Intel LGA1156 ovšem došlo k rozpuštění chipsetové divize nVidie a k pravděpodobnému zániku nForce. S ním odešla i tato nejzajímavější koncepce chipsetu.
V roce 2006 společnost AMD překvapivě pohltila výrobce grafik ATI a s ním získala i sadu chipsetů. Přes řadu problémů, které tato chipová sada vždy měla dochází s každou generací k některým zlepšením. Koncepce chipsetů AMD/ATI na první pohled připomíná původní zapojení s využitím serveního a jižního můstku. Oproti němu je ovšem řadič RAM v CPU a procesor komunikuje se severním můstkem rychlým Hypertransportem. Na rozdíl o konceptu nForce plní northbridge funkci HT/PCIe můstku, kdy veškerá konektivita je poskytována s využitím PCIe sběrnice. Touto sběrnicí je připojen i southbridge. Tento spoj AMD nazývá A-Link Express a u chipových sad AMD700 jej tvořily 4 PCIe 1.0 linky. Chipsetů AMD800 již využívají A-Link Express II se 4 PCIe 2.0 linkami s dvojnásobnou propustností. Použití PCIe linek pro spoj mezi servením a jižním můstkem má oproti nForce s Hypertransportem výhodu v tom, že northbridge musí implementovat pouze řadič PCIe a není třeba další Hypertransport linka, což má za nasledek jednodušší návh chipu. Přestože je A-link Express propustností ekvivalentní s Intel DMI, AMD na rozdíl od Intelu poskytuje PCIe konektivitu ze severního můstku, takže zařízení připojená na PCIe nejsou u AMD závislá na rychlosti tohoto spoje. U řady AMD800 se navíc rychlost A-Link Express (2GB/s v každém směru) již přiblížila Hypertransportu 1.0 používanému u chipsetů nForce (3.2GB v každém směru). Generaci chipsetů AMD800 v tomto srovnání reprezentuje AMD890GX:
schéma základní desky Gigabyte GA-890GPA-UD3H
Intel se z průseru v podobě Pentia 4 definitivně dostal uvedením generace procesorů Intel Core2 a tato úspěšná řada, na kterou AMD nemělo patřičnou odpověd, udržela koncept FSB prakticky dodnes na odcházejícím socketu LGA775. Problémy Intelu působila FSB totiž pouze u viceprocesorových serverů. Následovníkem platformy LGA 775 se tak stal až na konci roku 2008 socket LGA1366 určený pro nejdražší HW konfigurace. Tento koncept je velmi podobný chipsetům AMD/ATI, s tím rozdílem že místo Hypertransportu je využíván Quick Path Interconect.
schéma základní desky Gigabyte GA-X58A-UD3R
Do mainstreamu Intel později uvedl zcela odlišný socket LGA1156, který vytvořil prostě a jednoduše tak, že celý northbdrige z platformy LGA775 integroval pro CPU. V Procesoru se tak ocitnul jak řadič paměti, tak PCIe 2.0 linky zamýšlené pro připojení grafické karty, tak eventuálně grafické jádro. Zůstal tak jen jižní můstek připojeným stále pomocí DMI. Přestože mají chipsety pro tuto platoformu P5x PCIe 2.0 linky, zůstaly omezeny na verzi 1.0, protože spoje 4 PCIe 1.0 (ekvivalent 2PCIe 2.0) není schopen efektivně připojit 8 PCIe 2.0 linek, 6SATA portů, USB a další.
schéma základní desky Gigabyte GA-P55A-UD4
Odsouváním problému s DMI tak Intel v současné době vytvořil platformu, na které je i nadále potenciálně problematické připojit zařízení vyžadující jednu nebo více PCIe 2.0 linek jako jsou USB3.0 nebo SATA 6 řadiče. Zda tuto I/O konektivitu skutečně potřebujeme a v blízké budoucnosti potřebovat budeme se teprve uvidí. USB 3 má velkou režii, a SATA 6 nejsou schopny využít ani současně dostupná SSD. Jisté je, že nadcházející generace Sandy Bridge bude vybavena DMI 2.0, která bude mít propustnost 4 PCIe 2.0 linek.
Tiskni
Sdílej:
Intel se z průseru v podobě Pentia 4 definitivně dostal uvedením generace procesorů Intel Core2 a tato úspěšná řada, na kterou AMD nemělo patřičnou odpověd, udržela koncept FSB prakticky dodnes na odcházejícím socketu LGA775.Z tohoto fandovství přímo odkapává.
jsem prave nabootoval beznou desktopovou desku Gigabyte 770T-D3L s VGA grafikou a PCIe sitovkou v x16 slotu a fungovalo to bez potizi.
PCI grafikou?